
Foto: Srećko Niketić/Pixsell
Nedavno je iz akvatorija kod Žirja stigla vijest koja je oduševila ljubitelje mora i ribolova – iskusni tunolovac iz Vodica, Anton Roca, s broda Bakul, ulovio je impresivan primjerak atlantske plavoperajne tune (Thunnus thynnus) težak čak 317 kilograma. Ova veličanstvena riba, uz svoj impozantan izgled, nosi i zanimljivu životnu priču, koju su pokušali otkriti stručnjaci instituta za oceanografiju i ribarstvo.
– Naši djelatnici iz Laboratorija za akvakulturu uzorkovali su prvu šipčicu dorzalne peraje ovog kapitalnog primjerka, temeljem koje je procijenjena starost jedinke na približno 14 godina. Budući da je svaka metoda određivanja starosti zapravo procjena, realnije je govoriti o starosti unutar raspona, koji u ovom slučaju iznosi između 12 i 15 godina, napisali su u objavi na društvenim mrežama te pojasnili kako određivanje starosti pomoću presjeka prve šipčice dorzalne peraje smatra se najmanje invazivnom metodom procjene starosti tuna, koju djelatnici Laboratorija kontinuirano koriste u terenskim istraživanjima u sklopu #DCF-a – nacionalnog programa prikupljanja podataka u ribarstvu. Ova metoda posebno je korisna u radu s velikim uzorcima jer omogućuje brzu i praktičnu procjenu starosti riba, osobito kada uporaba destruktivnijih metoda (poput vađenja otolita) nije izvediva.
– Na poprečnom presjeku šipčice vidljivi su koncentrični prstenovi rasta, analogni godovima na drvetu. Ti se prstenovi formiraju uslijed sezonskih oscilacija u brzini rasta, pri čemu tijekom hladnijih ili ekološki nepovoljnijih razdoblja dolazi do formiranja gušćeg koštanog tkiva, koje tvori tamnije, vidljive prstenove.
Iako je kod starijih jedinki točnost ove metode smanjena zbog resorpcije unutarnjih slojeva šipčice, naši djelatnici posjeduju dugogodišnje iskustvo i stručnost u interpretaciji ovakvih uzoraka kroz sve dobne skupine tuna, što omogućuje konzistentnu procjenu starosti čak i kod starijih primjeraka.
Kao i većina morskih riba, atlantska plavoperajna tuna pokazuje brz somatski rast u prvim godinama života, može doseći duljinu od 1 metra već u trećoj godini. Nakon toga, rast duljine postupno se usporava, dok prirast tjelesne mase postaje dominantan. Stopa rasta značajno varira među jedinkama te može ovisiti o spolu, raspoloživosti hrane, različitosti prehrane i okolišnim čimbenicima poput temperature mora, stoji u objavi.
Portal ZL
najnovije
najčitanije
Svijet
RAT U Ukrajini
Kremlj: Putin nije naredio produljenje prekida vatre
Tenis
trijumf danca
Rune preko Alcaraza do titule u Barceloni
Zadar
NE PROPUSTITE
Besplatan ulaz na Zadarski salon mladih
Svijet
američki predsjednik
Trump planira značajno smanjiti američku diplomatsku nazočnost u Africi
Hrvatska
PREDSJEDNIK SABORA
Jandroković: Očekujem pomake u suradnji Pantovčaka i Banskih dvora
Zadar
Najveći kršćanski blagdan
Uskrs u deveteročlanoj obitelji Frakin: ‘Potrebno je biti u miru sam sa sobom i taj mir prenijeti na djecu’
Zadar
Župni vikar
Fra Pavle Ivić o Uskrsu, mladima, ali i društvenim mrežama: ‘Virtualni svijet u kojeg se brzo začahurimo je laž i obmana’
Hrvatska
zahlađenje
Sljedeći tjedan nas čeka nova promjena vremena
Zadar
MORE HITOVA
RASPRAVA NA REDDITU: ‘Koja vam je najdraža zadarska pisma’: ‘Zadnji stih je za suzu pustit’
Zadar
vaskršnja liturgija