Utorak, 14. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

23 C°

simptomi

Uzgajivači rajčice prijavljuju pojavu pepelnice

Autor: Ranka VOJNOVIĆ/ Agroklub

08.06.2023. 17:00
Uzgajivači rajčice prijavljuju pojavu pepelnice

Foto: FLICKR



Uzgajivači rajčice prijavljuju pojavu pepelnice na toj povrtnoj kulturi, a koja može nanijeti ozbiljne štete usjevu. Prisutna je na skoro 800 biljnih vrsta iz 59 botaničkih porodica. Bolest se javlja na paprici, plavom patlidžanu, krumpiru, krastavcu, luku, mahunama i maslini. Najčešće je izaziva parazitska, polifagna gljivica Leveillula taurica koja inficira nadzemnu, zelenu masu. Prezimljava na korovskom bilju i ostacima povrća u plastenicima.


Nagla promjena temperature, toplina i visoka vlažnost dovode do razvoja ove bolesti. Može se javiti tijekom proljeća, ljeta i berbe rajčice. Izvor zaraze su konidije koje se šire putem vjetra. One dugo ostaju vitalne, oko tri tjedna.


Simptomi se javljaju na starijim listovima, na gornjoj strani liske, u vidu svijetlih bijelih mrlja. Razvoj bolesti dovodi do poremećaja transpiracije i fotosinteze na staničnoj razini. Postupno se mrlje spajaju i izgleda kao da je cijeli list posut brašnom ili pepelom. Dolazi do sušenja lisne mase. Biljke slabe i time se smanjuje prinos ili ga potpuno gubimo. Može se javiti i na plodovima.




RAJCICA_3


Infekcija se lako zaustavlja kada se primijete prvi simptomi u usjevu. Zbog toga je bitno znanje prepoznavanja bolesti. Uklanjanje korova i dobra prozračnost će pomoći u odstranjivanju viška vlage s listova i smanjiti primarne zaraze.


Kod izmjene kultura vrlo je važno obaviti čišćenje i dezinfekciju plastenika i opreme. Koriste se dezinficirani supstrati. Ako se pojavi na biljkama u posudama, možemo ih iznijeti na drugo mjesto kako se zaraza ne bi proširila na ostale. Uklonite zaražene listove i plodove.


Smanjuje se zalijevanje. Voda se dodaje samo po potrebi. Biljke ne treba kvasiti prilikom zalijevanja. Koriste se preparati na bazi sumpora, azoksistrobina, difenkonazola i drugih aktivnih tvari. Od prirodnih sredstava najbolje su se pokazali pripravci od sode bikarbone ili preslice.


Pripravak od preslice je djelotvoran i kod problema s hrđom, grinjama. U 5 litara vode potopite 0,5 kg svježe ubrane preslice i ostavite sljedeća 24 sata. Sadržaj prokuhajte, procijedite i razrijedite vodom u omjeru 1:5. Kako bi osigurali što bolje prianjanje, dodajte malo piva ili mlijeka.