Foto: Osobna arhiva
Gužva nije samo u nogometnom šesnaestercu nego i pred uljarama duž Jadrana. Od Savudrije do Prevlake. Čak i oni maslinari koji imaju dogovorene termine, čekaju u redovima.
– U uljare stiže više maslina nego što su pojedini najavili pa se prerada neplanirano produžuje, kaže Radoslav Bobanović.
Na području Zadarske županije, primjerice, u 45 njih svi termini su zauzeti do kraja studenoga i dalje. Berba je na vrhuncu, a budući su neke od uljara trenutno u kvaru, prerada će možda pričekati do Božića, a ponegdje se nastaviti i u siječnju iduće godine.
– Zašto se strojevi kvare? To ima veze i s kulturom branja, odgovara Bobanović.
Nesmotrenost u berbi
S maslinama u uljare ne dolazi samo lišće i suhe grančice, nego i razni predmeti, koji mogu biti kobni za postrojenja u uljarama. Ne radi se o namjeri, već uglavnom o nesmotrenosti berača koji u žurbi s tla odnosno mreža za branje »ukrcaju« i ono što ne treba.
– U plastičnim vrećama i kašetama nađe se svega i svačega. Od zaručničkih prstena, narukvica, kovanica eura, žice, brukava, čepova od piva, komada lima i plastike pa čak i zrna od lovačkih patrona. Nađu se komadi granata, geleri zaostali iz rata. Ima i kamenja, puževa… Svašta, kaže Bobanović.
Problem je, veli, ako neki od nabrojanih predmeta zajedno s plodovima dospiju u dekanter. Tada nastaje krš i lom. Strojevi se kvare.
Kod Bobanovića ove godine srećom nije bilo takvih slučajeva. Ali, događalo se u nekim drugim uljarama pa su maslinari tražili sve moguće načine da prerade svoje masline. Nekima je ususret izišao upravo Bobanović.
Zahvala Ante Zelića
– Hvala gospodinu Radi. Da nije njega ja ne bih imao ekstra djevičansko maslinovo ulje. Morao bih čekati, a ako se ubrane masline odmah ne prerade, plodovi oksidiraju. Gube na kvaliteti, kaže Ante Zelić (42) iz Vrane u općini Pakoštane.
Kad već, zbog kvara, nije uspio u uljari gdje se predbilježio za termin, zamolio je Bobanovića i spasio urod sa svojih 150 maslina.
– Žrtvujem, usporavam vlastitu berbu i preradu da pomognem ljudima u nevolji, kaže Bobanović koji ima manju uljaru, taman za preradu plodova sa svojih 12.000 stabala maslina koje, uz vinograde i smokve, zajedno s partnerom Željkom Uzelcem, uzgaja na 45 hektara PZ MasVin kod Tinja.
– Kultura berbe maslina bitan je čimbenik i kvalitete ulja i sigurnosti postrojenja za preradu, opetuje i dodaje da je uljara kao ljudski organizam. Predmete koje je nabrojio »ne može probaviti«, dolazi do kvara, a svaki pa i najmanji kvar košta nekoliko tisuća eura. A o štetama koje trpe maslinari, zbog nemogućnosti pravodobne prerade maslina koje su već ubrali i namjeravali ubrati u planiranim rokovima da se i ne govori.
– Masline je najbolje preraditi odmah, a najkasnije do 48 sati nakon berbe. Svako prolongiranje negativno utječe na kvalitetu ulja, upozorava.
Slabiji randmani
Bobanović je pojasnio i zašto su, generalno gledano, randmani ove sezone slabiji nego prijašnjih godina.
– Sinteza ulja u plodovima počinje kad se završi proces formiranja koštice. To se obično događa tijekom srpnja i početkom kolovoza. Stvaranje ulja nastavlja se sve do obojenja plodova kada brzina nakupljanja ulja doseže svoj maksimum. Zbog velikih vrućina u tom razdoblju maslina je takorekuć hibernirala. Izostalo je uobičajeno nakupljanje ulja u plodu. A kako su u rujnu pa i u listopadu zaredale kiše, plodovi su upijali vlagu, postajali veći i teži dok je količina ulja ostala gotovo ista, pojašnjava.
No, karizmatični direktor MasVina nije nezadovoljan ovogodišnjom sezonom. Naprotiv.
– Plodovi su zdravi i ima ih više nego lani. Ulja u njima u postotku je manje, ali je vrhunsko. Ima idealne omjere fenola, pikantnosti, gorčine, voćnosti, okusa i mirisa, a uz sve to je i harmonično, zaključuje Bobanović.
Budući je u kritičnim razdobljima zalijevao, ni randmani kod njega nisu loši.
– Kod mene su ugodno iznenadile ascolana tenera i carolea. U ranoj fazi berbe dale su 15 posto. Dobri randmani su i od frantoia i istarske bjelice. Bolji nego što sam se nadao, kaže uz karakterističan osmijeh Radoslav Bobanović.
Zadovoljan je i što, uz sve poslove na imanju MasVina, stigne pomoći maslinarima u nevolji da i oni prerade svoje masline. Uostalom i stara izreka kaže: Dobro je činiti dobro. Jer, dobro se dobrim vraća!
najnovije
najčitanije
Zadar
21. studenog
Studentsko savjetovalište poziva na obilježavanje Međunarodnog dana studenata
Zadar
Za veliku obljetnicu
Uređenje Trga Gospe Loretske mještanima je dugogodišnji prioritet, a sve zapelo na Vijeću
Plodovi zemlje i mora
VINSKE KRONIKE
ZADAR VS. SVIJET Može li grenache noir biti perjanica zadarske regije?
Zadar
Zadarska nadbiskupija
Započela manifestacija ‘Krševanovi dani kršćanske kulture 2024./2025.’ koja će trajati sve do siječnja
Plodovi zemlje i mora
(NE)KULTURA BRANJA
S maslinama u uljare ne dolazi samo lišće i suhe grančice – ima tu prstenja, kovanica, lovačkih patrona…
Županija
PRKOS
MISTO MOJE (4) U filmskoj kulisi idiličnog mira Prkosa: Usred mjesta je i dvorac Borne Ćorića
Zadar
NK ZADAR
Reno Sinovčić uskrsnuo NK Zadar: Ledina na Stanovima nije ničija ćaćina prčija!
Zadar & Županija
DOMOVINSKI POKRET
Podignuta dvanaesta kaznena prijava za ratne zločine u zaleđu Zadra, obuhvaća 107 osoba
Zadar
APEL
Snježana Köpruner u pismu Zadranima: ‘Zamolila bih sve Zadrane da još jednom razmisle o budućnosti’
Hrvatska
ŠOKANTNA USPOREDBA CIJENA