ponedjeljak, 25. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

"JESTE LI IH VIDJELI?"

PROLJETNICE Promatrajte i osjećajte, ali nikako - ne berite!

02.05.2024. 19:11
PROLJETNICE Promatrajte i osjećajte, ali nikako - ne berite!

Foto: SREĆKO NIKETIĆ/PIXSELL



Putem akcije “Jeste li ih vidjeli?” Zavod za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, poziva na dojavu lokacija na kojima se nalaze proljetnice.


Foto: EMICA ELVEĐI/PIXSELL


Visibaba, šafran, ljubičica, jaglac, jetrenka, plućnjak, šumarica, kukurijek, pasji zub, mišje uho, drijemovac, višecvjetni sunovrat, dvolisni procjepak, kockavica i druge, dug je popis proljetnica. Proljetnica je zajednički naziv za sve biljke koje cvjetaju početkom vegetacijske sezone. Iako proljeće kalendarski počinje u ožujku, prve proljetnice mogu se naći i ranije. Mnoge izlaze iz zemlje već nakon prvih toplijih dana u godini, čak i dok se još topi snijeg.


Foto: EMICA ELVEĐI/PIXSELL


Ugrožene i zaštićene


Neke od proljetnica su ugrožene, a pojedine su i strogo zaštićene. Glavne prijetnje pretjerano su branje te uništavanje staništa, širenje građevinskih područja, pretvaranje livada u obradive površine, krčenje šuma, odvodnjavanje i melioracija područja…


Foto: KRISTINA STEDUL FABAC/PIXSELL




Brojnost i stanje pojedinih proljetnica prati se u cijeloj Europskoj uniji. Prema Direktivi o staništima, tzv. osnovi EU zakonodavstva u zaštiti prirode uz Direktivu o pticama, visibaba i velika sasa prepoznate su kao vrste čije područje pojavljivanja, brojnost, stanište te izgledi za opstanak u budućnosti moraju kontinuirano pratiti te o njemu izvještavati sve države članice EU-a. Dojave građana pomažu u ispunjavanju ovog zadatka. Jedna od prijetnji proljetnicama su i invazivne vrste zbog toga, ako se prilikom prijave proljetnice u blizini primijeti neka invazivna ili strana vrsta, ovo opažanje može se prijaviti kroz aplikaciju Invazivne vrste u Hrvatskoj.


Foto: SKYMOON13


Kroz akciju »Jeste li ih vidjeli?« u Javnoj ustanovi Park prirode Učka također pozivaju na dojavu lokacija na kojima se nalaze proljetnice. Uz poruku: promatrajte i osjećajte, ali ne berite. Na Učki rastu brojne vrste proljetnica, a neke od njih mogu se pronaći u brošuri »Proljetnice u Hrvatskoj« te u fotografskom vodiču kroz floru Učke, koji je dostupan u suvenirnici Centra za posjetitelje Poklon. Ljubitelji prirode tijekom nadolazećih proljetnih šetnji Učkom mogu prijaviti svoja opažanja prema uputama koje mogu pronaći na učkarskoj web-stranici www.pp-ucka.hr/jeste-li-ih-vidjeli-proljetnice.


Foto: SPEAKINGTOMATO


Izvor inspiracije


Od davnina do danas izvor su inspiracije umjetnicima, zato će Zavod za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, fotografije koje im se dostave pregledati te one najljepše nagraditi i objaviti. Akcija traje do 1. svibnja. Više o proljetnicama može se naći i u brošuri Proljetnice u Hrvatskoj.


Foto: VESNA MIJAT/ AGROKLUB


Proljetnice ne predstavljaju samo lijepo cvijeće, one su jedinstvene biljke vrijedne svake pažnje i proučavanja. Osim toga, utkane su u običaje i kulturu, možda čak i više od drugih biljaka. Svoju su upotrebu pronašle u mnogim djelatnostima, pa se tako koriste u medicinske svrhe, u kulinarstvu, proizvodnji parfema, cvjećarstvu, hortikulturi…


Praćenje stanja u prirodi


Nekoliko je akcija praćenja stanja prirode i okoliša kojima ljubitelji prirode svojim opaženjem mogu pomoći u prikupljanju podataka. Invazivne vrste u Republici Hrvatskoj – dostupna je istoimena aplikacija pomoću koje građani mogu dojaviti lokaciju uočene invazivne vrste s pratećim podacima i fotografijom.


Akcija »Jeste li ih vidjeli« – monitoring saproksilnih kornjaša jelenka (Lucanus cervus), alpinske strizibube (Rosalia alpina) i velike četveropjege strizibube (Morimus funereus). Sustav za dojavu pronađenih mrtvih, ozlijeđenih i bolesnih divljih i zaštićenih vrsta putem web-obrasca.


Piše: Gordana ČALIĆ ŠVERKO