Utorak, 30. travnja 2024

Zadnje kolo gaće para

10.03.2009. 23:00

Već u četvrtak slijedi zadnjih 40 minuta i to na vrućem terenu u Sinju, gdje će Puntamičani tražiti pobjedu s kojom bi zadržali objektivne šanse za ulazak u Ligu za prvaka

Utakmicu koju moraš dobiti najteže je igrati. Teških nogu i ruku bili su igrači Borik-Puntamike u utakmici protiv Šibenika. Kako su izgledali u većini utakmice nitko u dvorani, koja je za razliku od cijele sezone u nedjelju navečer bila ugodno popunjena, nije više vjerovao da će Puntamičani slaviti u za njih vrlo bitnoj utakmici. Nakon početnog vodstva 2:0 i serije od 8:0 krajem prve četvrtine, zeleni su sve do pet minuta prije kraja gledali Šibenčanima u leđa. Rasterećenost gostiju sigurno je doprinijela takvom razvoju situacije, ali činjenica da je trener gostiju ipak u većini utakmice dao šansu nekim igračima koji se nisu baš naigrali dosada (Vrlika, Došen, Rončević) i bez važnog igrača Bilobrka, ne ide sigurno u prilog domaćim košarkašima koji su posebice prvo poluvrijeme odigrali ispod svake kritike. Na taj prvi dio utakmice osvrnuo se i trener Bujan koji je nakon utakmice kazao: “Imali smo mač nad glavom i strašan pritisak, što se osjetilo na izrazito lošem šutu pogotovo u prvom poluvremenu.” To je bila istina jer 28 poena u 20 minuta igre nije podatak za pohvalu. Početkom drugog poluvremena koje je otvorio tricom mladi Vrlika i odveo Šibenik na plus 11, pojačali su Puntamičani obrambeni angažman, podigli agresiju, što je za nekoliko minuta dovelo do situacije da se istopila prednost gostiju na samo plus tri (36:39). No, tad opet Šibenčani na krilima raspoloženih Mimice, Filipovića i na trenutke rutinera Maleša vraćaju na plus osam 51:59, što je šest minuta prije kraja davalo dojam da će se zeleni pozdraviti s ambicijama za ulazak u najbolja četiri. No, nakon pogođene Mrvine trice okrenulo se sve na stranu Borik-Puntamike i razigrali su se najiskusniji Puntamičani: Dundov, Dević i Žorž. Kad su prešli u vodstvo 61:59, nisu se više okretali i pobjeda je na kraju ispala rezultatski mnogo lakša nego što je sam tijek utakmice kazivao. Na drugo poluvrijeme trener Bujan je bio pun hvale. – Na kraju sam zadovoljan zbog izborene važne pobjede i zbog činjenice da smo nakon katastrofalnog prvog poluvremena u drugom uspjeli zabiti preko 50 koševa.
Već u četvrtak slijedi zadnjih 40 minuta i to na vrućem terenu u Sinju gdje će Puntamičani tražiti pobjedu s kojom bi zadržali objektivne šanse za ulazak u Ligu za prvaka. Samo da igra u Sinju bude nalik onoj iz drugog poluvremena protiv Šibenika, inače će ih čekati koprcanje u turbulentnoj Ligi za ostanak.

MATEMATIKA U ZADNJEM KOLU

Pred zadnje kolo ostala je i dalje nerazriješena jednadžba koja će dva kluba popuniti treću i četvrtu poziciju na ljestvici koja vodi u Ligu za prvaka. U pretposljednjem kolu porazom od Svjetlosti iz utrke je ispao samo Trogir pa je jednadžba svedena na tri nepoznanice: Dubrovnik, Svjetlost i Borik-Puntamiku. Jedan od njih je višak i posljednje kolo dat će odgovor. Na itineraru tih momčadi u posljednjem kolu su, zanimljivo, gostovanja. I to sva vrlo vruća i teška. Puntamičani će u Sinj na megdan Alkaru, Svjetlost na zahuktali Zabok, dok će Dubrovnik na neugodne Trogirane. U svakom slučaju naijzglednija opcija za Puntamičane je da pobjedom u Sinju uspiju održati nadu da će upasti u odabrano društvo. Pobjeda u Sinju i čekanje kiksa Brođana ili Dubrovčana dobitna je formula. Pobijede li sve tri momčadi, Dubrovnik će biti treći, dok će se zeleni naći na diobi četvrtog mjesta sa Svjetlošću te će zbog lošije međusobne koš razlike (-5) završiti na neslavnom petom mjestu. Izgubi li samo Dubrovnik u Trogiru, a Puntamičani i Brođani pobijede u Sinju i Bedekovčini, onda će se stvoriti trokrug između te tri momčadi u kojoj će svi imati po 10 pobjeda i 8 poraza, a izvisit će Dubrovčani jer su u međusobnom koš količniku u najdebljem minusu (-19), dok će Svjetlost završiti na trećem, a Borik-Puntamika na četvrtom mjestu. Izgubi li samo Svjetlost, oni će i ispasti iz topa četiri. No, postoji i opcija u kojoj Borik-Puntamika i porazom u Sinju može pronaći put u Ligu za prvaka. Ali onda moraju i Dubrovčani i Brođani posrnuti što bi donijelo situaciju da je Dubrovnik treći s pobjedom više od Puntamičana, Brođana i Trogirana. Upravo u trokrugu između tri zadnje navedene momčadi kao najjači bi izišli Zadrani koji bi na račun gostujuće pobjede u Trogiru bili u prednosti i tako završili na četvrtoj poziciji.