Utorak, 30. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

26 C°

Zadarskim “palčićima” donacije rijetko stižu

Autor: Maja Marinović

16.11.2012. 23:00
Zadarskim “palčićima” donacije rijetko stižu

Foto: Ivan JAMIČIĆ



Što se tiče inkubatora za intenzivno liječenje imamo ih dovoljno, samo što je problem jer se radi o staroj aparaturi i možemo očekivati da se pokvari. Od ostale aparature imamo jedan respirator, star devet godina i jedan transportni respirator, star 24 godine, upozorava dr. Pavić


U Hrvatskoj se godišnje prijevremeno rodi gotovo 2.500 djece. Svijest javnosti o problemima i posljedicama s kojima se nedonoščad i njihovi roditelji susreću izuzetno je mala.
Naime, prijevremeno rođena djeca osobito su osjetljiva u razdoblju neposredno nakon rođenja i u ranom razvoju, zbog čega se njihovi roditelji kao i zdravstveni djelatnici nalaze pred brojnim izazovima. Jednako tako, studija Hrvatskog perinatološkog društva od 2010. godine pokazala je da medicinska oprema koju posjeduju nadležne medicinske institucije nije dovoljna ili je zastarjela.
Cilj humanitarne akcije “Palčić gore!” je prikupljanje sredstava za inkubatore i dodatnu medicinsku opremu za zbrinjavanje najmlađih građana Hrvatske, a u njoj sudjeluje i zadarska Opća bolnica.
Nedostaje donacija
“Palčić gore!” je humanitarna akcija pokrenuta od Kluba roditelja nedonoščadi Palčići, pod pokroviteljstvom predsjednika RH Ive Josipovića, Ministarstva zdravlja i Grada Zagreba. Kampanja za podizanje svijesti i prikupljanje donacija traje do danas kada se obilježava Međunarodni dan svjesnosti o prijevremenom rođenju djece.
Cilj akcije je prikupiti donacije i sredstva za kupovinu: 64 inkubatora od čega 11 intenzivnih i tri transportna, 10 respiratora, 50 reanimacijskih stolića, 45 pulsnih oksimetara, 300 infuzijskih pumpi, 20 neinvazivnih tlakomjera, pet UZV-aparata, 15 kardiorespiratornih monitora, pet fototerapijskih posteljica i ostale dodatne opreme koji će biti donirani bolnicama kojima je to potrebno.
Kupnjom inkubatora i ostale potrebne opreme organizatori imaju za cilj olakšati prve dane života ne samo bebama, već i njihovim obiteljima i omogućiti im veće šanse za normalan i zdrav život.
Sa dr. Lindom Pavić razgovarali smo o radu Odjela za neonatologiju Zadarske Opće bolnice. Zanimalo nas je li Odjel neonatologije opremljen za skrb o nedonoščadi i imaju li imaju dovoljno stručnog kadra. 
– Što se tiče inkubatora za intenzivno liječenje imamo ih dovoljno, samo što je problem jer se radi o staroj aparaturi i možemo očekivati da se pokvari. Dva inkubatora smo dobili iz Splita, jer je tamošnji odjel dobio novu aparaturu. Inkubatori su zasada u dobrom stanju, ali problem nam stvara rok njihova trajanja i ako više ne budu funkcionirati ne zna se za koliko ćemo dobiti novu aparaturu, to je ono što nas zabrinjava. Od ostale aparature imamo jedan respirator, star devet godina i jedan transportni respirator, star 24 godine. Mi intenzivnu respiratornu terapiju provodimo od dva do tri dana. Uz dovoljan broj inkubatora za intenzivnu njegu, kojih imamo šest, imamo jedan transportni inkubator koji je star 18 godina. Od ostale aparature fotolampi imamo dovoljno, ali dobro bi nam bilo da dobijemo “baby blanket”, jer se tada fototerapija može provoditi u krevetiću kod majke. Što se tiče ostale aparature uvijek nam nedostaje perfuzora, infuzomata i pulsnih oksimetara, a trenutačno najviše babyterma jer su stari otišli u rashod, ističe dr. Pavić dodajući kako uvijek postoji strah da se ne pokvari transportni inkubator i respirator, jer se u tom slučaju ne može samostalno organizirati transport.
– Na odjelu kontroliramo ultrazvuk glavice, a ultrazvučni aparat dijelimo zajedno s rađaonicom. Provodi se redovito ispitivanje sluha, otoakustična emisija, ali imamo samo jedan aparat koji se često kvari, zbog čega roditelji s novorođenčadi moraju naknadno dolaziti na ispitivanje sluha, što stvara problem i nama i roditeljima, napominje dr. Pavić, naglasivši još da je oprema dosta skupa, a zasad nema najavljenih novih donacija.
Malo medicinskih sestara
– Zadnja donacija nam je bila ona gospodina Kneževića, zadarskog privatnika, rekla je dr. Linda Pavić, te dodala kako su na Odjelu za neonatologiju trenutačno zaposlena četiri liječnika, a od toga rade tri liječnika, jer je jedna liječnica na subspecijalizaciji iz neonatologije u Zagrebu, a po njenom povratku jedan liječnik odlazi u mirovinu. Na Odjelu, kaže dr. Pavić, radi 16 sestara, što ne smatraju dovoljnim.
Od dr. Pavić doznajemo, da na Odjelu neonatologije zadarske Opće bolnice, mogu pružiti adekvatnu primarnu skrb nedonoščadi, a da za onu nedonoščad za koju smatraju da će biti potrebna dugotrajna respiratorna terapija, sami organiziraju transport.
– Osim veće nedonoščadi, koja zahtijevaju liječenje u tercijarnom centru na daljnje liječenje upućujemo najčešće djecu sa srčanim i metaboličkim bolestima. Naglasila bih, da nedonoščad koja su u tercijarnom centru završila intenzivnu skrb ponovno preuzimamo na daljnje zbrinjavanje do otpusta, pojasnila je dr. Linda Pavić te dodala da su tercijarni centri, u koje transportiraju djecu, jedinice intenzivnog liječenja u Splitu i Zavod za neonatologiju na Rebru. Suradnja s njima, kaže dr. Pavić, je odlična i obje ustanove pružaju vrhunsku skrb.
– U Zadarskoj Općoj bolnici u 2011. godini živorođene djece bilo je 1.698, a od toga je 15 djece rođeno prije 37 tjedna gestacije, od toga njih devetero ispod 32 tjedna, a živorođene djece ispod 750 g bilo je četvoro. Danas je sve veći broj nedonoščadi koja zahvaljujući kvalitetnijoj aparaturi i njezi preživljava, ali nažalost neka s trajnim posljedicama. Stoga je potrebno da svako nedonošče ima kvalitetnu skrb i zato dajemo punu podršku akciji “Palčić gore!” U humanitarnu akciju uključen je i Odjel za neonatologiju zadarske Opće bolnice i nadamo se da će pojedine naše potrebe za aparaturom biti zadovoljene, zaključila dr. Pavić.