Subota, 23. rujna 2023

Weather icon

Vrijeme danas

20 C°

Poruke mira

U glavnom fokusu rat u Ukrajini. Što su na božićnim misama poručili Papa i domaći nadbiskupi

Autor: Hina

25.12.2022. 16:25
U glavnom fokusu rat u Ukrajini. Što su na božićnim misama poručili Papa i domaći nadbiskupi

Foto: Miroslav Lelas PIXSELL / Zadarski list / arhiva NLZagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić predvodio je nedjelju božićnu misu te uputio poruke mira i pozvao na obnavljanje spona uzajamnog povjerenja, poštivanja i solidarnosti u našem društvu, ali i na molitvu, razumijevanje i pomoć za Ukrajinu.


“Ispunjena božićnom radošću, Crkva danas naviješta sebi i cijelome svijetu novost božićnoga događaja. Pokušajmo na taj događaj nad događajima gledati s motrišta pastira. Pastirima je prvima naviještena betlehemska radost, prve je obasjala slava Gospodnja”, rekao je Bozanić predvodeći svečano euharistijsko slavlje svetkovine Božića iz Bogoslužnog prostora bl. Alojzija Stepinca na Kaptolu.


Objasnio je kako se u prisutnosti pastira, materijalno siromašnih ljudi, susreću nebesko svjetlo, dostojanstvo čovjeka, poštovanje, služenje i davanje hvale Bogu pa su vjernici s pastirima na Božić pozvani dati hvalu Bogu, usmjerujući srce i pogled u novorođenče.
Kardinal je vjernike pozvao da obnove vjeru i nadu zagledani u malo dijete u jaslicama, da žive dosljedno svoj kršćanski poziv, donoseći posvuda radost i mir te da obnavljaju spone povjerenja, uzajamnog poštivanja, razumijevanja, zajedništva i solidarnosti u našem društvu.


Molimo za mir u Ukrajini koja krvari


“Molimo za sve potrebe domovine i svijeta, a posebno molimo za mir u Ukrajini koja svaki dan krvari. Iz perspektive našega iskustva iz 90-ih godina, ne bi nam smjelo biti teško razumjeti tamošnju situaciju i biti otvoreni za pomoć koliko je to moguće”, rekao je Bozanić.


Između ostalog, kardinal je u propovijedi vjernike pozvao na propitkivanje o mislima i djelima, istaknuvši kako je smisao upravo život, ali i da ima mnogo pogrešnih misli kojima se pokušava oblikovati život te nasilnih koje su život sposobne uništiti.


“Ideologije i teorije koje sebi prisvajaju pravo nad tuđim mišljenjem, koje žele kontrolirati i upravljati mislima, uvode u tmine i noći”, rekao je.


Naveo je i kako vjernost Božiću nije u nekom posebnom naporu i kako nije stvar u tome da moramo vjerovati, već dopustiti da nas dotakne život koji kuca na vratima.


Bozanić je na kraju je istaknuo kako u ovo božićno vrijeme imamo više razloga za radost i zahvaljivanje, poručivši da ako se vratimo Božiću, on će nas vratiti nama samima, bližnjima, zajedništvu, obitelji, Crkvi i domovini, ljepoti koja ne dijeli, ne otuđuje, ne prijeti i ne unosi tjeskobu.


“Stoga čestitam vam Božić i molim Gospodina da vas obdari božićnim mirom i prati svojim blagoslovom”, čestitao je kardinal okupljenim vjernicima, ali i onima koji su misu pratili preko televizije ili radija.


Na božićnoj misi su, među ostalima, bili premijer Andrej Plenković, predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković te ministri Tomo Medved, Davor Božinović, Gordan Grlić Radman i Radovan Fuchs.


Puljić u Zadru


Nadbiskup Zadarske nadbiskupije mons. Želimir Puljić poručio je u nedjelju vjernicima da Božiću ne treba osobitoga tumačenja.


“Sve je rečeno i opisano u samom događaju. Na zemlju je sišla svjetlost velika, a u djetetu Isusu, kojega je rodila Marija, došao je dar zemlji, ljudima, svim vremenima i narodima”, rekao je.


Predvodeći svečanu božićnu misu u zadarskoj katedrali svete Stošije, mons. Puljić je u propovijedi kazao da je „Bog je osobno ‘radi nas ljudi i radi našeg spasenja’ sišao s neba i ušao u naše obitelji i u našu osobnu povijest“.


“Zbog toga su mu dali ime Emanuel, Bog s nama. Njega, dakle, Spasitelja i Otkupitelja našega, smijemo i ove godine pozvati u našu sredinu i radovati se njegovome pohodu. U iščekivanju toga milosnoga dolaska pod naš krov, u naše obitelji i naša naselja, mi mu od srca kličemo: Dođi, Gospodine Isuse, jer Tvoja vremena i vjekovi!”, kazao je nadbiskup Puljić.


Dodao je kako smo noćas, u polnoćnoj liturgiji, slušali apostola Luku kako nas vodi u Davidov grad Betlehem, te izvješćuje o anđelima i pastirima povezanim s događajem Isusova rođenja.


“Slušali smo anđela kako javlja pastirima „blagovijest i veliku radost za sav narod“. I dok im tumači kako ga mogu pronaći i prepoznati, pridruži mu se silna nebeska vojska koja je pjevala: „Slava Bogu na visini, a na zemlji mir ljudima miljenicima njegovim“.


Tu divnu anđeosku pjesmu Crkva je već u 2. stoljeću učinila sastavnim dijelom misnoga slavlja i dodala još nekoliko hvaledbenih zaziva, podsjetio je.


Čestitao je Božić u svoje i u ime koadjutora Milana Zgrablića koji je danas u Nuniću.


Izvijestio je da je njegov koadjutor preuzeo pastoralnu obvezu zbog prehlade i zdravstvenih poteškoća drugih svećenika, a u Nuniću je i zato što je noćas bila godišnjica stradanja don Ivana Kranjca koji je bio kapelan u Nuniću i Ervenku.


“Prije 81 godinu, na Badnji dan, četnici su ga uhitili, vezali i na ražnju ispekli u Nuniću. On je jedan od naših 12 stradalih svećenika u Drugom svjetskom ratu i poraću o kojima smo počeli skupljati građu u vidu mogućeg procesa za beatifikaciju”, rekao je Puljić.


Božićnu poruku završio je stihovima pjesme „Tiha noć“ koja je nastala u tišini noći, a obilježena je divljenjem, vjerom i radosnom mirnoćom.


“Neka nam sveto božićno vrijeme bude prigoda otkrivati ljepotu obiteljske tišine i radosne trenutke liturgijske mirnoće. Marija, Isusova Majka, u tomu je izvrstan primjer. Ona je uzor tihe i sabrane žene koja sve te događaje pohranjuje i prebire u svom srcu. Ne na trgu i ulici, u buci i galami, na Internetu i televiziji, nego u svom srcu”, kazao je Puljić.


Kutleša o šarenom cirkusu


Božićnu misu u splitskoj prvostolnici sv. Dujma predvodio je splitsko-makarski nadbiskup Dražen Kutleša, poručivši da je fokus Božića na djetetu u jaslama i Spasitelju, a ne šarenom cirkusa koji kada se svjetla ugase ostaje prazan i hladan prostor.


U ovo božićno vrijeme druženja s obitelji i prijateljima, proslave se sve više odvijaju u javnim prostorima na božićnim sajmovima, parkovima, na otvorenom s mnoštvom ukrasa, nakita, blještavila, potrošnje i užurbanosti, rekao je mons. Kutleša.


Sve nas to zadržava, nastavio je, u blagdanskom ozračju, a većina Hrvata, kao i u ostatku svijeta, slavi Božić, no ozračje u kojem ga slavimo odvlači nas od njegove biti i otima nas nama samima u našim obiteljima.


“Mogli bismo reći da je moderni svijet oteo naš sveti blagdan i učinio ga komercijalnom noćnom klimom. Vrijeme zahvalnosti i radosti ustupa mjesto vremenu natjecanja, zavisti, pohlepe i na kraju ogorčenosti jednima prema drugima”, poručio je mons. Kutleša.


Naglasio je da je u dane kad se čita izvještaj o Isusovom rođenju fokus na djetetu u jaslama.


“To je dijete naš spasitelj, Krist gospodin. Ako taj izvještaj ne dođe do naših ušiju i srdaca onda smo ovih dana samo dio velikog šarenog cirkusa koji kada se svjetla ugase ostaje samo prazan i hladan prostor”, rekao je splitsko-makarski nadbiskup i metropolit.


Zapitajmo se svatko za sebe, poručio je, li Božić vrijeme rastresenosti ili vrijeme pobožnosti.


Ustvrdio je pritom da je Orašar stvarno super lik, ali ne može zamijeniti jaslice jer je u njima glavni lik i pravi slavljenik.


Poželjevši da ovo bude vrijeme predanosti i ljubavi prema našem gospodinu, rekao je da je Betlehem bio ispunjen posjetiteljima kada se Isus rodio, ali većina ih je bila toliko rastresena da nisu ni primijetili da se ispunjava toliko očekivano vrijeme dolaska sina božjega.


I mi smo upoznati s pravilnom razlikom Božića, ali možemo postati toliko rastreseni da previdimo ljepotu trenutka njegova dolaska, istaknuo je.


Rekao je i da Božić na određeni način slave i mnogi koji su duhovno slijepi i koji su uz to neosjetljivi na potrebe drugih ljudi, ali i da je nedopustivo da budemo sukrivci jedne takve neosjetljivosti.


Papa pozvao na prekid rata


Papa Franjo pozvao je na prekid rata u Ukrajini i drugih sukoba u svojoj božićnoj poruci u nedjelju, istaknuvši da svijet pati od “gladi za mirom”.


U svojoj desetoj božićnoj poruci Gradu i svijetu (Urbi et orbi) također je apelirao na ljude da budu iznad “plitkog blagdanskog sjaja” i pomognu beskućnicima, imigrantima, izbjeglicama i siromašnima u traženju utjehe, topline i hrane.


“Pogledajmo lica sve one djece koja svugdje u svijetu čeznu za mirom”, rekao je Papa obraćajući se sa središnjeg balkona bazilike svetog Petra.


“Pogledajmo također lica naše ukrajinske braće i sestara koji ovaj Božić proživljavaju u mraku i hladnoći, daleko od svojih domova zbog razaranja prouzročenih u deset mjeseci rata”, dodao je.


Na Trgu svetog Petra okupili su se deseci tisuća vjernika.


Govorio je samo nekoliko sati nakon što su se širom Ukrajine oglasile sirene za zračnu uzbunu i dan nakon što je Kijev objavio da je u ruskom napadu na nedavno oslobođeni grad Herson ubijeno najmanje petero ljudi i ranjeno još 35 u subotu.


“Neka nas Gospodin potakne da ponudimo konkretne geste solidarnosti kako bismo pomogli svima onima koji pate, a neka prosvijetli um onima koji imaju moć utišati grmljavinu oružja i smjesta prekinuti ovaj besmisleni rat”, poručio je Papa.


Papa Franjo kazao je i da rat u Ukrajini ne bi trebao umanjiti zabrinutost za ljude čiji su životi uništeni drugim sukobima ili humanitarnim krizama. U tom je kontekstu naveo Siriju, Mijanmar, Iran, Haiti i regiju Sahela.


“Naše vrijeme obilježava ozbiljna glad za mirom”, rekao je Papa.


Pozvao je i na obnovu dijaloga između Izraelaca i Palestinaca u Svetoj Zemlji.


Dok mnogi sjede za “dobro prostrtim stolom”, ogromne količine hrane dnevno odlaze u nepovrat, a resursi se troše na oružje, poručio je Papa.


Ponovno je osudio korištenje hrane kao oružja, istaknuvši da je rat u Ukrajini doveo milijune u opasnost od gladi – primjerice u Afganistanu ili u zemljama Roga Afrike.