
Foto: Pixabay
Sjedinjene Američke Države i Kina tvrde da su načelno dogovorile okvir za deeskalaciju trgovinskih napetosti između dvaju najvećih gospodarstava svijeta, javlja u srijedu BBC. Američki ministar trgovine Howard Lutnick je kazao da bi dogovor trebao dovesti do rješavanja ograničenja uvedenih za rijetke minerale i magnete.
Obje strane su rekle da će plan odnijeti svojim predsjednicima, Donaldu Trumpu i Xi Jinpingu, kako bi ga odobrili. Do objave je došlo nakon dva dana pregovora u Londonu između čelnika iz Pekinga i Washingtona. Kineski izvoz rijetkih minerala, krucijalnih za suvremenu tehnologiju, bio je jedna od glavnih tema sastanaka.
Washington i Peking su prošlog mjeseca pristali na privremeno primirje što se tiče trgovinskih carina, no obje zemlje su se od tada uzajamno optuživale za kršenja tog dogovora.
SAD je kazao da je Kina bila troma kada je riječ o izvozu rijetkih minerala i magneta, neophodnih za proizvodnju uređaja poput pametnih telefona ili električnih vozila.
U međuvremenu, Washington je ograničio kineski pristup američkoj robi poput poluvodiča i drugih tehnologija povezanih s umjetnom inteligencijom.
“Postigli smo okvir radi implementacije konsenzusa iz Ženeve”, kazao je Lutnick novinarima.
“Jednom kad ga predsjednik odobri, tada ćemo ga nastojati implementirati”, dodao je.
Do novog kruga pregovora došlo je nakon telefonskog razgovora između Trumpa i Xija prošlog tjedna, koji je američki predsjednik opisao kao “veoma dobar razgovor”.
“Dvije strane su načelno postigle okvir za implementaciju konsenzusa koji su dvojica šefova država dogovorila telefonskim razgovorom 5. lipnja i konsenzusa postignutog na sastanku u Ženevi”, rekao je zamjenik kineskog ministra trgovine Li Chenggang.
Međusobne optužbe
Kada je Trump najavio carine na uvoz iz brojnih zemalja ranije ove godine, Kina je bila najteže pogođena. Peking je odgovorio vlastitim višim carinama na uvoz iz Amerike, što je dovelo do uzajamnih povećanja carina, koje su na vrhuncu iznosile 145 posto.
Pregovori u svibnju u Švicarskoj su doveli do privremenog primirja koje je Trump nazvao “totalnim resetom”.
Američke carine na kineske proizvode su snižene na 30 posto, a Peking je smanjio carine na uvoz iz SAD-a na 10 posto te obećao ukinuti ograničenja za izvoz kritičnih minerala. Obje strane su dobile rok od 90 dana da pokušaju postići trgovinski sporazum.
No, SAD i Kina se otada međusobno optužuju za kršenje dogovora. Američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer je kazao da Kina nije smanjila ograničenja na izvoz rijetkih zemnih magneta.
Peking je rekao da američka kršenja dogovora uključuju prestanak prodaje softvera za dizajn računalnih čipova kineskim tvrtkama, upozoravanje da se ne koriste čipovi koje je proizveo kineski tehnološki div Huawei i ukidanje viza kineskih studenata.
Uoči ovotjednih pregovora, kinesko ministarstvo trgovine je u subotu reklo da je odobrilo neke prijave za licence za izvoz rijetkih minerala, no nije pružilo pojedinosti o tome koje su zemlje uključene.
Trump je u petak kazao da je Xi pristao ponovo pokrenuti trgovinu rijetkim mineralima.
najnovije
najčitanije
Svijet
ZABRANA GAY PRIDEA
Mađarska policija zabranila povorku ponosa u Budimpešti
Ostali sportovi
IMPRESIVAN DOGAĐAJ
FOTO Cars Meet Varaždin: Spektakl ultrasportskih bolida, unikatnih vozila i prometne edukacije
Hrvatska
SVETKOVINA
Blagdan je Tijelova, evo od kada se slavi
Hrvatska
PREMIJER
Plenković će u Sloveniji potpisati sporazum o obnovi pograničnih mostova
Hrvatska
JAVLJA DHMZ
U petak pretežno ili djelomice sunčano, ne i posve stabilno
Crna Kronika
čvor sveti rok
U prometnoj nesreći na A1 troje ozlijeđenih, hitno su prevezeni u zadarsku bolnicu
Zadar
potrebni dodatni kapaciteti
Erlić kazao kako će u vrtić biti neupisano 70-ak djece, ponudio privremeno rješenje
Svijet
POGLEDAJTE
Radnik na kruzeru otkrio koliko mjesečno zarađuje u 2025., iznos iznenadio mnoge
Županija
GDJE IMA DIMA...
Bili smo u Pagu, mještani suglasni: ‘Fabijanić je odavno trebao biti uhićen’
Zadar
GODIŠNJICA MATURE