Foto: Reuters
Društvenim mrežama u Kini dijele se snimke novih prosvjeda protiv korona-mjera kineske vlade, nakon što je u požaru u stambenoj zgradi poginulo 10 ljudi.
Prosvjednici su snimljeni kako se sukobljavaju s dužnosnicima, ruše barijeru i uzvikuju “okončaj karantenu zbog Covida”, prenosi BBC.
Politika “nultog Covida”
Peking nastavlja provoditi politiku “nultog Covida”, unatoč rekordnom broju zaraženih i rastućem bijesu javnosti.
BBC-ju je ranije rekao jedan stanovnik da ljudi koji žive u požarom pogođenom kompleksu uglavnom nisu mogli napustiti svoje domove.
To su osporili kineski državni mediji. Vlasti u gradu Urumqiju odbacile su tvrdnje da su ograničenja spriječila ljude da pobjegnu od požara u četvrtak.
Glavni grad zapadne regije Xinjiang pod ograničenjima je od početka kolovoza. Međutim, vlasti Urumqija izdale su neobičnu ispriku kasno u petak – obećavši da će kazniti sve koji su napustili svoju dužnost.
Snimke podijeljene u petak navečer pokazuju kako se stanovnici, mnogi od njih s maskama na licu, okupljaju na gradskim ulicama nakon što padne mrak.
Gomila probila barijeru
Viđeni su kako pjevaju, podižu šake u zrak i svađaju se s dužnosnicima. Lokaciju je potvrdila novinska agencija Reuters.
Jedan demonstrant viče kroz megafon, a na drugoj snimci gomila probija barijeru koju čuvaju gradski radnici u zaštitnoj opremi.
Prijenosi uživo koje je u petak navečer pratio BBC također su prikazivali prosvjednike okupljene na stepenicama zgrade gradske uprave.
Internet je u Kini strogo cenzuriran, a spominjanje prosvjeda u Urumqiju uglavnom je uklonjeno do subote ujutro.
Lokalni mediji rekli su da je smrtonosni požar u stambenoj zgradi u Urumqiju u četvrtak – u kojem je također ozlijeđeno devet osoba – izgleda uzrokovao kvar na električnoj mreži.
Objave na internetu sugerirale su da su napori za gašenje požara ometeni zbog Covid ograničenja.
Bijes u cijeloj zemlji
To su kasno u petak demantirali gradski dužnosnici, koji su pokušali okriviti parkirana vozila za onemogućavanje vatrogasaca u pristupu gorućoj zgradi.
Prosvjedi su rijetki u Kini, iako je došlo do porasta javnog neslaganja usmjerenog na pekinšku strategiju nulte borbe protiv Covida.
Kina je ostala zadnja među najvećim svjetskim gospodarstvima koja provodi takvu politiku, a djelomično je posljedica relativno niske razine procijepljenosti zemlje i nastojanja da se zaštite starije osobe.
Nagli lockdown izazvao je bijes u cijeloj zemlji – a ograničenja zbog Covida u širem smislu pokrenula su nedavne nasilne prosvjede od Zhengzhoua do Guangzhoua.
Unatoč strogim mjerama, broj slučajeva u Kini ovoga je tjedna dosegao rekorde svih vremena od početka pandemije.
Regija Xinjiang je dom mnogim Ujgurima. Kineska vlada optužena je da provodi genocid i raširene represivne mjere te krši ljudska prava Ujgura, što Peking službeno niječe.
Na ovim prosvjedima u Xinjiangu okupili su se Han Kinezi, što dovoljno pokazuje na kakav otpor nailazi politika “nultog Covida” kineskog čelnika Xi Jinpinga.
najnovije
najčitanije
Plodovi zemlje i mora
plavi svijet
Donosimo priču o skraju, vrsti ribe koja se smatra najboljom na svijetu
Svijet
čudna izjava
Trump nakon Kanade ozbiljno zaprijetio i Panami
Svijet
magdeburg
Poznati novi detalji terorističkog napada u Njemačkoj, motiv još uvijek nepoznat
Zadar
vrijeme danas
Pretposljednja ovogodišnja nedjelja u znaku juga i oblaka
Moda
važni detalji
Svaku odjevnu kombinacije poboljšajte uz ovih pet modnih dodataka
Zadar
subotnja šetnja
[FOTO] Zimska špica vrvila ljudima
Crna Kronika
opasna pirotehnika
Maloljetniku u ruci eksplodirala petarda, teško je ozlijeđen
Hrvatska
KATARINA DODIG ĆURKOVIĆ
PSIHIJATRICA UPOZORAVA: ‘Dolaze nam agresivne generacije kojima nitko ništa ne može’
Županija
POSLJEDICE ODLUKE
Vlasnicima tvrtke Eko prijeti vraćanje EU-u 60 milijuna eura!
Nogomet
zadarski napadač