Umjesto jednog sata koliko je trebao trajati, susret se u ugodnoj atmosferi produžio na stotinjak minuta. Osim što su vodiči uživali u razgledavanju ovog vrijednog franjevačkog dragulja, fratri su ih upoznali i sa svojim poljoprivrednim proizvodima te ih počastili bogatim domjenkom
Franjevački samostan sv. Frane u Zadru koji se gradi sredinom 13. stoljeća, od samog je početka uz male povijesne prekide sjedište franjevačke provincije sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri, kazao je u svom uvodnom slovu gvardijan fra Drago Ljevar zadarskim turističkim vodičima, članovima zadarske Udruge “Donat”.
Posjetom samostanu sv. Frane članovi Udruge TV “Donat” u praksi su primijenili svoja dva gesla: “Znanja nikad dosta” i “Zadrani turisti u svom gradu”. U sklopu gesla “Znanja nikad dosta” vodiči učestalo posjećuju povijesno-kulturne ustanove na području Zadarske županije, pa je tako na red došao i ovaj samostan koji je ujedno i Franjevački provincijalat sv. Jeronima, a na čijem se čelu nalazi fra Josip Sopta.
Sakristija Zadarskog mira
Fra Drago Ljevar je u svom obraćanju turističkim vodičima istaknuo da je Zadar 1212. ili 1219. godine osobno pohodio sam sv. Franjo Asiški, utemeljitelj franjevačkog reda na putu u Palestinu.
Fra Drago je govoreći o povijesti samostana vodiče informirao da se u doba gotike i renesanse vodila rasprava o očuvanju izvornog oblika crkve i samostana ili njihova preoblikovanja u skladu sa stilom tog vremena. Ipak, naglasio je gvardijan Ljevar, na kraju se sačuvala matrica kompleksa nastala u vremenu izgradnje crkve i sakrstije koja je trajala od sredine 13. do početka 14. stoljeća, a dovodi se u vezu s gotičkim arhitekturom franjevaca i dominikanaca Umbrije i Veneta. Povijesno jako važna je sakristija koja je ujedno bila i kapela sv. Ludovika i kapitularna dvorana. U njoj je 1358. godine potpisan Zadarski mir.
– Preuređenje i opremanje kora i svetišta crkve dogodio se krajem 14. stoljeća u vrijeme kada je samostan 1393. godine odlukom generalnog kaptola u Koelnu postao sjedište franjevačke provincije sv. Jeronima u Dalmaciji. Njegova izvorna izgradnja završena je sredinom 15. stoljeća postavljanjem podija Jurja Dalmatinca na mjesto ranije pregrade kora, ispripovijedao je fra Drago.
Nažalost, nadodao je, trijemovi prvotnog klaustra stradali su u požaru 1476. godine. U to vrijeme dio fragmenata premješten je u klaustar sv. Jerolima na Ugljanu.
– Nakon sklapanja Zadarskog mira 18. veljače 1358. godine, grad Zadar ušao je u polustoljetno razdoblje anžuvinske vladavine koja se pokazala višestruko korisnom za grad, rekao je fra Drago te pojasnio:
Dar pape Nikole IV.
– Zadru je vraćen najveći dio njegove autonomije te su istaknuti plemići bili nositelji državne politike, a među njima birali su se knezovi za ostale dalmatinske komune. Oživjela je povezanost sa zaleđem, gasio se mletački monopol, što je pospješilo unapređenje trgovine i zanatstva. U to vrijeme u grad dolaze poznata umjetnička imena iz Milana i Venecije, kao i iz Pesara, Padove, Riminija i Ravenne, Francuske i Njemačke, naveo je fra Drago.
Nakon obilja vrijednih informacija o povijesti samostana vodičima nije preostalo ništa drugo nego da uživaju u ljepoti kora iza glavnog oltara rađenog u drvu, velebnom djelu cvjetne gotike koje potpisuje rezbar Ivan Borgosansepolcro iz Venecije. Oltar je završen 1394. godine.
Govorilo se i o jednom posebno vrijednom oltaru – onom posvećen sv. Frani s oltarnom palom koju je izradio Jakov Palma, zvani Palma Mlađi. Jedan rijetko spominjani podatak je i da je središnji oltar na kojem se nalazi lik Bezgrešne Bogorodice od srebra dar nekadašnjeg člana samostana, pape Nikole IV.
Vodiči su pažnju obratili i na fresku smještenu nasuprot korskih sjedala, djelo poznatog zadarskog slikara Franje Salghetti-Driolija. Bila je ovo izvrsna prilika i da se zaviri u knjižnicu Samostana koja broji otprilike 70.000 svezaka, 130 inkunabula, brojne pisane isprave te osobito vrijedne oslikane koralne kodekse iz 14. i 15. stoljeća.
Treba spomenuti i pergamenu iz 1228. godine, sačuvan najstariji spomen franjevaca u Zadru. Novi barokni prozori koji su ugrađeni na mjesto gotičkih 1780. godine su zazidani 1973. godine, zbog velike provale u kojoj je ukraden i vrijedan ophodni gotički križ.
Umjesto jednog sata koliko je trebao trajati, susret se u ugodnoj atmosferi produžio na stotinjak minuta. Osim što su vodiči uživali u razgledavanju ovog vrijednog franjevačkog dragulja, fratri su ih upoznali i sa svojim poljoprivrednim proizvodima te ih počastili bogatim domjenkom.
najnovije
najčitanije
Zadar
međunarodna znanstvena konferencija
Na Odjelu za filozofiju obilježavanje 300. godišnjice rođenja Immanuela Kanta
Ostali sportovi
Davis Cup
Australija pobjedom protiv SAD- izborila plasman u polufinale Davis Cupa
Crna Kronika
zloupotreba položaja
Zadarskim liječnicima odbijena žalba, rješenje o provođenju istrage pravomoćno
Županija
velika obljetnica
Društvo dobrovoljnih darivatelja krvi otoka Silbe proslavilo 50 godina
Plodovi zemlje i mora
statistički podaci
Proizvođačke cijene poljoprivrednih proizvoda porasle za 2,4 posto
Županija
TUŽNI ODLAZAK
VIŠE OD BRODA Šarini su živjeli s ‘Princem Zadra’: ‘Godinama smo radili s njim, živjeli, dizali…’
Kultura
Alba Miočev
Mlada zadarska slikarica osvojila Grand Prix: “Bitno je da svaki dan uđem u atelje, čak i ako ne slikam…”
Zadar
OD KALELARGE DO AUSTRALIJE
Zadarski kantautor Marin Modrić objavio svoj prvi singl: ‘Ulična svirka je kao otvorena proba…’
Županija
POTPORE
Božićnice za umirovljenike će isplaćivati većina općina i gradova u Zadarskoj županiji, donosimo iznose
Scena
IRIS PETRAČ