U Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru jučer je počeo dvodnevni znanstveni skup »Preko i njegovo područje«. Drugi dio je na rasporedu danas, u Osnovnoj školi Valentin Klarin u Preku. Sudionike u Preku, osim znanstvenih panela i rasprava očekuje i bogat zabavni program: 30. pjesnička manifestacija »Brižićev dvuor«, koju suorganizira Društvo hrvatskih književnika – Ogranak u Zadru, izlet na Školjić te posjet Samostanu sv. Pavla Pustinjaka i večernji glazbeni program, pod dirigentskom palicom Ive Nižića, u režiji Živka Nižića.
Skup je otvorio prof. dr. sc. Robert Bacalja, predsjednik Organizacijskog odbora skupa. Nakon njega prigodne su riječi uputili: načelnik Općine Preko Jure Brižić, nadbiskup Želimir Puljić, župan Božidar Longin i prof. dr. sc. Josip Faričić, prorektor za strategiju razvoja i izdavaštvo.
Povijesni hod Preka
Tema skupa, koji je već nekoliko puta odgađan, je Preko, u svom povijesnom hodu, od početaka do današnjih dana.
– Očekuje nas dovršetak zbornika radova, na kojem smo već započeli raditi, istakno je Bacalja, predsjednik Organizacijskog odbora skupa i još jednom zahvalio svim sudionicima što su se u ovom nepovoljnom vremenu odazvali sudjelovanju i pokazali izuzetnu odgovornost i predanost radu, kako bi uživo izložili rezultate svog znanstvenog i istraživačkog rada.
– Prema predloženim temama, predstavljamo jedan sveobuhvatni znanstveni opus, koji će dati nova prikladna tumačenja onoga što je Preko iznjedrilo u povijesnom hodu prema budućnosti, izgrađujući jedan specifični kulturno – povijesni i gospodarski imaginarij mediteranskog prostora, objasnio je Bacalja i istaknuo kako je Preko u svojoj bogatoj povijesti imalo veliko značenje na prostoru sjeverne Dalmacije, prvenstveno zbog svog povoljnog geografskog položaja.
– Samo ime Preko svjedoči o bliskoj povezanosti njegovog razvitka sa Zadrom, te u konačnici formiranja Preka kao glavnog otočnoga prometnog i administrativnog središta. Život u Preku, o čemu svjedoče brojni arheološki nalazi, teče od prapovijesti. Posebno valja istaknuti tvrđavu sv. Mihovila, najveći srednjovjekovni fortifikacijski sustav na zadarskom području, istaknuo je Bacalja i još jednom ponovio kako je osnivanje Samostana franjevaca sv. Pavla Pustinjaka u 15. stoljeću doprinijelo daljnjem duhovnom i kulturnom razvoju naselja.
– Mnoge zadarske obitelji su od 15. do 19. stoljeća u Preku podizale svoje ljetnikovce. Jedan od njih pripadao je i poznatom slikaru Francescu Salghettiju Drioliju. U Preku je 1842. godine utemeljena jedna od prvih pučkih škola na zadarskom području. Veliki gospodarski iskorak učinjen je otvaranjem maslinarske zadruge, kazao je Bacalja i objasnivši kako u vremenu između dva svjetska rata, zbog gubitka Zadra, koji je po odredbama Rapalskog ugovora pripao Italiji, Preko postaje administrativno središte otoka.
– Nakon Drugog svjetskoga rata, glavni ekonomski pokretač otoka postaje turizam, a poseban značaj ima i pomorstvo. Znanstveni skup o Preku za cilj ima razmotriti različite aspekte, koji su pridonijeli društvenom, gospodarskom i kulturnom razvitku naselja u bližoj i daljnjoj prošlosti, a s obzirom na povijesno – geografsko značenje prostora, zaključio je Bacalja.
Vrijedna monografija
Ovaj događaj rezultat je velikog znanstvenoistraživačkog rada te je uvertira u konačnu izradu i objavu monografije, koja ima poseban i povijesni značaj. Monografija će obuhvatiti razne teme iz povijesti i nekadašnjeg života Preka, ali i neke suvremene pojave u društvu i životu otočana.
– Brojne vrijedne činjenice i podaci ostat će zapisani i zabilježeni na jednom mjestu, u jednom izrazito vrijednom i poučnom izdanju, koje će biti od velikog značaja za daljnje istraživanje i pisanje nekih novih znanstvenih djela o Preku, objasnio je Jure Brižić, načelnik Općine Preko i istaknuo kako je ovo prvo značajnije i sveobuhvatnije djelo o Preku i okolici nakon skoro sto godina, koliko je prošlo od 1924. godine, kada je dubrovački biskup Josip Marčelić, porijeklom Prečanin napisao djelo »Crtice o Preku«, što monografiji daje još veći značaj i važnost te na taj način pridonosi očuvanju otočne povijesti, tradicije, kulture i identiteta te otočnog načina života, kao nacionalnog blaga.
Doprinos biskupa Marčelića
Nadbiskup Puljić posebno se osvrnuo na rad i službu biskupa Josipa Marčelića, koji je 34 godine služio kao poglavar Dubrovačke biskupije te je svojim radom i aktivnostima obogatio kulturni i vjerski život grada. Djelovao je u vrijeme Austro-Ugarske, Prvoga svjetskoga rata te Kraljevine SHS i Jugoslavije.
– Drago mi je bilo vidjeti, da će na ovom simpoziju biti govora o dvojici velikih Prečana, biskupu Marčeliću, čiji sam višegodišnji nasljednik bio u Dubrovačkoj biskupiji. U vrijeme kada je on bio dubrovački biskup, ostavio je važan trag ne samo u povijesno-kulturnom i religijskom okviru, već i u onom znanstvenom, naglasio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić i dodao kako je biskup Marčelić nakon profesorske, rektorske službe u Zadru, upravljao Dubrovačkom biskupijom pune 34 godine.
– Osobito se istaknuo u borbi za očuvanje glagoljice. Pokrenuo je i list Dubrovačke biskupije, koji je su svoje vrijeme bio avangarda. Bio je i utemeljitelj Družbe sestara kćeri milosrđa. Svojim se radom osobito istaknuo u humanitarnom radu, te na polju odgoja i obrazovanja. Sudjelovao je u osnivanju Biskupskog sjemeništa kraj katedrale te svećeničke književne družbe za izobrazbu 1904. godine. Poticao je aktivno udruživanje i sudjelovanje vjernika u društvu, kako bi svojim djelovanjem obogatili kulturni i politički život grada, zaključio je nadbiskup Puljić.
Suradnja Općine i Sveučilišta
– Ovaj je znanstveni skup zanimljiv pokušaj ukoričavanja povijesti i sadašnjosti Preka. Na ovom će se znanstvenom skupu govoriti o vrlo dinamičnoj povijesti Preka i okolnih mjesta, koja je obilježena brojnim događajima, utkanim u povijesne knjige zadarskog područja. Preko je bogato kulturno-povijesnim posebnostima, od kojih se svakako ističe jedinstveni mjesni govor s posebnom intonacijom. Preko je zbog svoje pozicije i kroz povijest, ali i danas, neizostavno povezano s gradom Zadrom, kroz povijest kao središte zadarskih otoka, a danas kao sjedište jedne od gospodarski najsnažnijih otočnih općina, istaknuo je župan Božidar Longin.
Okupljenima se uime rektorice prof. dr.sc. Dijane Vican i Sveučilišta posljednji obratio prof. dr. sc. Josip Faričić, prorektor za strategiju razvoja i izdavaštvo.
– Ovim skupom još se jednom osvrćemo na pitanje kako znanstvena zajednica svojim radom može pridonositi boljitku regije i cijele države. Imaginaj, koji se isprepliće s kulturnom i prirodnom baštinom, izuzetno je važan jer čini ambijent razvitka pojedine zajednice, istaknuo je Faričić i dodao kako je Sveučilište u Zadru prepoznalo važnost ovoga prostora, koje osim općine Preko i njoj pripadajućih naselja, okuplja i otočiće Ošljak ili Lazaret, Školjić ili Galevac i Idulu te naseljene otoke Rivanj i Sestrunj.
– Sveučilište u Zadru je s Općinom Preko potpisalo i sporazum o suradnji. Tim je sporazumom predviđeno organiziranje različitih znanstvenih aktivnosti, ali i angažman akademske zajednice u konkretnim razvojnih projektima. Osmišljen je i konkretan program obnove stare školske zgrade na Ošljaku, koja bi trebala postati dislocirani sveučilišni centar, koji će se osobito baviti otočnim stanovništvom, zaključio je Faričić.
najnovije
najčitanije
Zadar
NOVI ČLANOVI
Odlukom župana Božidara Longina imenovani novi članovi Kazališnog vijeća
Svijet
predsjednički izbori
Kći bivšeg američkog republikanskog predsjednika podržala Kamalu Harris
Zadar
PROSLAVA
Svečana misa za 1000 lovaca po prvi put u Zadru, donosimo program
Košarka
NEBOJŠA BELIĆ
Muzej zadarske košarke prisjetio se legendarnog dužnosnika: ‘Počivao u miru Božjem…’
Svijet
stravična situacija
U španjolskim poplavama život izgubilo više od 50 ljudi
Hrvatska
obitelj ogorčena
Dječak jedva preživio nakon rutinske operacije: ‘Zašto mi ga puštaš dok krvari…’
Scena
MATS HUMMELS
Njemački nogometni velikan koji ima vile u Posedarju pozirao s novom curom
Zadar & Županija
suhe špine
U srijedu bez vode dio Zadra i Zemunika Donjeg
Županija
CESTA D8
Napokon završena prometna studija kritične točke u Murvici
Nogomet
1. ŽNL