Proteklog tjedna samo na području Policijske uprave primorsko-goranske dogodilo se 99 prometnih nesreća od kojih je šest bilo težih, a 93 su bile lakše. U tim prometnim nesrećama četiri su osobe teže, a 28 je lakše ozlijeđeno. Materijalna šteta procjenjuje se na oko 858.400 kuna. Alkotestirana su 303 vozača, od kojih je kod njih 28 utvrđena koncentracija alkohola veća od 0,50 promila, a najviše vozača pod utjecajem alkohola, njih 15 je bilo u dobi iznad 35. godine života. Najveća koncentracija alkohola od 2,32 promila izmjerena je 56-godišnjem vozaču osobnog vozila koji je u Fužinama prilikom polukružnog okretanja, svojim vozilom udario u parkirano osobno vozilo. Tako glasi »dobar« tjedni prometni policijski izvještaj za županiju u kojem nije bilo žrtava.
Oduzimanje vozila
Ipak brojka od blizu 100 prometnih nesreća i 28 alkoholiziranih vozača, u samo jednom tjednu na području samo jedne policijske uprave govori da prometna kultura nije na zavidnoj razini. Samo prošli vikend u Zagrebu za vrijeme provođenja akcije »Alkohol i droge« i »Brzina« utvrđen je ukupno 421 prometni prekršaj, od čega su 42 prekršaja vozača s alkoholom, 206 prekršaja nepropisne brzine, 34 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa, 19 prekršaja nepropisne uporabe mobitela.
Novine Zakona o sigurnosti prometa na cestama, koje stupaju na snagu danas 1. kolovoza donesene su zbog podizanja razine sigurnosti i prometne kulture na hrvatskim prometnicama. Nove odredbe Zakona o sigurnosti prometa na cestama predviđaju snažnije kažnjavanje počinitelja 8 najtežih prekršaja za koje je policija ocijenila da uzrokuju najveća i najteža stradavanja u prometu. To se odnosi na prekoračenje dozvoljene brzine kretanja u naseljenom mjestu za više od 50 km/h, vožnju u suprotnom ili zabranjenom smjeru, na namjerni prolazak kroz crveno svjetlo, odbijanje podvrgavanju ispitivanja radi provjere da li u organizmu ima alkohola ili droga, vožnja pod utjecajem alkohola iznad 1,5 promila i vožnja pod utjecajem droga te upravljanje vozilom prije stjecanja prava i dok je vozačka dozvola ukinuta i oduzeta. Upravo za te prekršaje propisano je povećanje novčanih kazni s 5.000 do 15.000 kuna, kako je bilo do sada, na 10.000 do 20.000 kuna te propisivanje zaštitnih mjera zabrana upravljanja motornim vozilom od najmanje šest mjeseci za drugi počinjeni prekršaj ili od najmanje 12 mjeseci ako je prekršaj počinjen treći ili više puta. Zatim novost je i povećanje negativnih prekršajnih bodova sa tri na šest te privremeno oduzimanje vozila kao sredstva počinjenja prekršaja. Tako policija može vozilo privremeno oduzeti vozaču koji je najmanje već dva puta pravomoćno kažnjen u trogodišnjem razdoblju, počevši od stupanja ovog Zakona na snagu, a ponovno počini neki od 8 navedenih najtežih prometnih prekršaja. Privremeno oduzimanje znači oduzimanje do odluke suda, koji je dužan odluku donijeti u roku od 15 dana.
Zimsko vrijeme
Mladom vozaču koji je u dvije godine prikupio devet negativnih prekršajnih bodova, baš kao i vozaču koji je u istom razdoblju prikupio 12 negativnih prekršajnih bodova, a kojima je vozačka dozvola istekla, rješenjem će se odrediti da dvije godine ne mogu podnijeti zahtjev za produljenje vozačke dozvole. Kategorijama vozača s jednakim brojem prikupljenih negativnih prekršajnih bodova u jednakom razdoblju, rješenjem će se ukinuti vozačka dozvola ako im je u tom razdoblju oduzeta ili prijavljena izgubljenom. Dvije godine zabrane podnošenja zahtjeva za izdavanje vozačke dozvole dobit će i osoba koja je u dvije godine prikupila devet negativnih prekršajnih bodova, a nije niti stekla pravo upravljanja motornim vozilom, odnosno još nije niti položila vozački ispit.
S dosadašnjih 700 na 1000 kuna povećava se novčana kazna za nekorištenje zimske opreme, jasnije se propisuje što je sve vozač dužan učiniti prije uključivanja u promet, odnosno, uz obavezno čišćenje snijega odsad je vozač prije uključivanja u promet u obavezi očistiti s vozila i led ili vodu, a također je fiksno propisano i razdoblje u kojem na motornim vozilima moraju biti upaljena dnevna ili kratka svjetla – od. 1. studenog do 31. ožujka.
Povećanje novčanih kazni propisuje se i za vozače koji ne ostanu na mjestu nesreće u kojoj ima poginulih ili ozlijeđenih s 3.000 do 7.000 kuna, na 10.000 do 20.000 kuna, kao i za vozače koji u prometnim nesrećama s materijalnom štetom ne ostave podatke o sebi i vozilu ili napuste mjesto nesreće s 2.000 do 5.000 kuna, na 3.000 do 7.000 kuna. Uz to, za takve vozače slijedi i izricanje zaštitne mjere »zabrane upravljanja motornim vozilom« u točno određenom trajanju, bez obzira na broj počinjenih prekršaja, a određuju im se i negativni prekršajni bodovi.
Najvažnije izmjene mogu se rezimirati zaključkom da su predviđene sa ciljem smanjenja broja najtežih prekršaja za tzv. »četiri ubojice u prometu« – brzinu, alkohol, pojas i mobitel. (Vladimir MRVOŠ)
Negativni bodovi
Zaštitne mjere i negativni prekršajni bodovi određivat će se za sljedeće prekršaje; postupanje suprotno zahtjevu policije, prekoračenje brzine, prekršaje vezane uz prednost prolaska i propuštanje vozila, prolazak kroz crveno svjetlo, nepropisno pretjecanje vozila, nepropisno pretjecanje i obilaženje vozila, nepropuštanje pješaka na pješačkom prijelazu, vožnju pod utjecajem alkohola od 1,0 do 1,5 promila.
najnovije
najčitanije
Zadar
humana misija
Ravnateljica Katarina Radeljić: ‘Crveni križ kupio 650 paketa pomoći socijalno ugroženima’
Hrvatska
Poražavajuća istina
Čak 86 posto mladih misli da je Hrvatska zatrovana korupcijom
Crna Kronika
vikend akcija
Pijani vozači uhvaćeni u Zadru i Benkovcu
Crna Kronika
kriminalističko istraživanje
Kod muškarca u Zadru pronađena droga i oružje
Crna Kronika
nepoznat počinitelj
Iz kuće u Benkovcu ukraden novac
Crna Kronika
strava u slavoniji
Nasred ulice izboden muškarac, preminuo u bolnici
Županija
kupnja
I ovu nedjelju otvoren određen broj trgovina u Zadru i županiji, donosimo popis
Zadar
glazbena diva
[FOTO] Doris Dragović napravila pravi spektakl na Višnjiku
Zadar
U OBJEKTIVU
MODNA ANALIZA Gradske ulice i ove su subote bile pune odličnih street style komada
Zadar
OBAVIJEST HEP-A