Protojerej-stavrofor Petar Jovanović pred vratima crkve pronašao je tri ulja na platnu i to s likom Isusa Krista na platnu veličine 72×62,5 cm, s likom Bogorodice koja drži malog Isusa u naručju veličine 73×68,5 cm, te s prikazom svetog Vasilija Osteškog na platnu dimenzija 40×31 cm
Tri vrijedne ikone, ulja na platnu, osvanule su u utorak ujutro pred vratima pravoslavne crkve Svetog Ilije u Zadru. Pronašao ih je, a potom odmah o tome i obavijestio zadarsku policiju protojerej-stavrofor Petar Jovanović kojemu to nije prvi takav slučaj.
– I ranije sam pred vratima crkve pronalazio ikone, razne sakralne predmete i vrijedne knjige. Ovaj put vraćena su tri ulja na platnu i to s likom Isusa Krista na platnu veličine 72×62,5 centimetara, s likom Bogorodice koja drži malog Isusa u naručju veličine 73×68,5 centimetara, te s prikazom svetog Vasilija Osteškog na platnu dimenzija 40×31 centimetara. Najčešće su to umjetnine ukradene iz crkava na zadarskom području, a pretpostavljam da ih vraćaju upravo osobe koje su ih i ukrale – kaže Jovanović koji je prije dvije godine policiji prijavio i krađu ikone svetog Nikole sa zida crkve Svetog Ilije, a koja ni do danas nije vraćena. Nisu vraćene ni tri velike ikone na srebrnom limu ukradene još tijekom Domovinskog rata kada su vrata crkve bila konstantno otvorena, dok je dvije manje Interpol pronašao u Trstu prije dvije godine, nakon čega su vraćene.
O motivu koji je svega tri dana nakon katoličkog Božića ponukao nepoznatu osobu na ipak hvalevrijedan čin, Jovanović nije želio špekulirati, no dodao je kako se nada da je riječ o grižnji savjesti jer je riječ o sakralnoj umjetnini, a ne nemogućnost pronalaska kupca što je uglavnom motiv krađe takvih predmeta.
– Ne može se sve unovčiti, a neke stvari jednostavno nisu ni vrijedne toga – kaže Jovanović koji je jednom prilikom, prije svega osam godina, pred vratima crkve pronašao čak 36 manjih ikona izrađenih na srebrnom limu. U svojoj praksi imao je i slučaj da mu je prišla jedna ženska osoba i vratila vrijednu, stoljetnu knjigu rekavši mu da ju je samo čuvala.
– Takve knjige imaju svoju vrijednost, kako onu kulturnu tako i materijalnu jer su kolekcionari ponekad spremni za njih izdvojiti pozamašne svote novca. Međutim, nije mi jasno tko je i zašto tijekom rata iz crkve ukrao knjige rođenih, umrlih, krštenih i vjenčanih. One nemaju materijalnu vrijednost – kaže Jovanović kojemu to pričinja veliki problem u situacijama kad vjernici zatraže neki od spomenutih dokumenata. Nada se, kaže, kako će jednog dana pronaći i te knjige pa makar i pred vratima crkve.
Iz zadarske policije, koja je umjetnine nakon dojave preuzela i o pronalasku obavijestila Ministarstvo kulture, jučer se nije moglo doznati ništa više o porijeklu, starosti i vrijednosti pronađenih ulja na platnu, a isto tako niti iz resornog ministarstva. Nešto više, kažu, znat će se nakon što stručnjaci odrade svoj dio posla.
Sakralni predmeti česta meta lopovima
O stupnju u kojem je problematika krađe umjetnina prisutna u Republici Hrvatskoj govori i podatak da se na službenim stranicama Ministarstva unutarnjih poslova može pronaći posebna rubrika na tu temu.
– Podaci, kojima raspolaže MUP, pokazuju da je u vremenu od 1995. do 2008. godine zabilježeno 1165 različitih kaznenih djela (krađe, teške krađe, oštećenje, uništenje i nedopušteni izvoz spomenika kulture, krijumčarenja, krivotvorenja, itd.), u kojima je oko 3930 različitih umjetnina bilo predmetom kaznenog djela. Većina ovih predmeta (slike, ikone, sakralni predmeti, amfore i dr.) ima obilježja kulturnog dobra – stoji u priopćenju na službenim stranicama MUP-a s naznakom kako u navedene podatke nije ubrojeno oko 300 objekata koji su potpuno uništeni tijekom agresije na Republiku Hrvatsku i iz kojih je sustavno opljačkan veliki broj izuzetno vrijednih predmeta kulturne baštine. Prema pokazateljima Ministarstva kulture ukradeno je oko 30 tisuća predmeta, a lopovima najatraktivniji predmeti pokazali su se umjetničke slike (80 posto), liturgijski predmeti (kaleži, raspela, kipovi, ornamenti s oltara), drvene skulpture, stare knjige, rukopisi, arhivski dokumenti, staro oružje, stari novac, stari nakit, stari namještaj, arheološki predmeti, amfore, fragmenti kamene plastike, itd.
Umjetnine kradu zbog zarade, kupuju zbog sebičnosti
Crno tržište umjetnina funkcionira svuda u svijetu kao unosan biznis, a želja za posjedovanjem umjetnina koje su jedinstvene u svijetu, koje nitko drugi ne posjeduje, prerasta kod bogatih pojedinaca u motiv koji ne pita za cijenu. Želja za sebičnim posjedom, bez obzira radilo se i o otuđenoj umjetnini, jača je od svega – cijena i moral pri tome nisu važni! Kao i ostali, i ovaj pojavni oblik ima svoje uporište u tamnoj strani ljudskog bića. Kada bi navedene činjenice, koje su međusobno povezane u bizarnu simbiozu, nekim čudom prestale postojati, kriminalitet ove vrste ne bi bio isplativ i vjerojatno bi postojao kao marginalna društvena pojava. Krađe svih vrsta umjetnina, od antičkih umjetnina, slika starih majstora, skulptura, raznih antikviteta, umjetnički izrađenih zlatnih predmeta, starog namještaja, dokumenata i sl. postaju, nažalost, pojava s kojom se moramo svakodnevno suočavati – navodi policija na svojim službenim stranicama.
najnovije
najčitanije
Županija
PREDAVANJE
Silvija Šiljeg održala predavanje na temu kvalitete života u Zadru
Zadar
ADVENT POČINJE
U nedjelju otvaranje ovogodišnjeg Adventa u Zadru, evo što vas čeka
Hrvatska
vremenske neprilike
HAK: Snijeg otežava promet prema Dalmaciji i Rijeci
Nogomet
STARI ZNANCI
Hrvatska saznala suparnika za četvrtfinale Lige nacija
Zadar
GOVOR
Gradonačelnik Dukić: ‘Zadar je baš zato toliko čudesan. Hvala vam svima na povjerenju…’
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja