U petak je u Gradskoj knjižnici Zadar održano predstavljanje knjige Dražena Stjepandića "I Supermen je bio novinar". Autora je predstavio Nikola Šimić Tonin.
– "I Supermen je bio novinar" sadrži 22 priče iz novinarskog života. Neke su i malo duže, a neke su bile objavljene na portalima Tjedno, Dnevno i Portalu Oko. Priča "Come an, Jura" je objavljena u u knjizi "Zvučni zid", a priča "Posljednji dan" je objavljena kao poglavlje u knjizi "Puki nacionale". Priče donose mnogo nepoznatih događaja, detalja i podataka iz života poznatih ljudi. Mogu se čitati kao neka čitanka iza kulisa povijesti. U njima se miješaju novinarski, reporterski stil s područjem suvremene proze prepune opisa. Reporterski stil prestaje biti novinarstvo i postaje proza o novinarstvu, literarni žutrnalizam koji sa žurnalizmom ima veze jer ga ponajviše tretira i opisuje. Priče iz zbirke "I Supermen je bio novinar" su podjeljene u pet neobilježenih tematskih dijelova. Prvi društveno- politički, drugi književnički, treći rokersko-estradni, četvrti sportski i u petom dijelu autor piše o nekim svojim djevojkama. Sve priče su naravno vezane uz novinarstvo jer za autora novinarstvo nije posao nego način života i on ga opisuje kroz različite situacije bez namjere da o tom poslu daje lekcije ili osude. Zaključke prepušta čitateljima, istakao je Šimić Tonin, inače autor predgovora i dodao kako se u prvom tematskom dijelu miješaju kasnije jasnije uočljiva područja jednako kao što u prvom dijelu mutiraju postojeće političke vrste najavljujući misli 21. stoljeća.
Poznati i poznanici
– U priči "Gospođa Gizela" priča o susretima s gospođom Gizelom Đureković. U priči "Četnički grob na Bleiburgu" ironično relativizira posljedice Drugog svjetskog rata. U prvom dijelu je i priča "Jegulje iz San Sebastijana" koja je posvećena putovanjima proslavljenog violinista maestra Tonka Ninića. U drugom dijelu ako izuzmemo Dragutina Tadijanovića i Borivoja Radakovića, kojima su posvećene priče "Kad u Kolašinu umuknu utihnu ovce" i "Amaterijalizam", autor piše o svojim poznanicima, mahom nepoznatim piscima. Naizmjenično duhovito i tužno, naizmjenično i istodobno, jednako kao što je to stilski reportetski i literarno. U trećem sportskom dijelu autor u priči "Vrijeme kad Medveščak nije gledao nitko" opisuje neke hokejaške utakmice kad nije bilo publike. U priči "Maksimir Gorki" prisjeća se alkoliziranog trenera Branka Zebeca koji je znao zaspati uz aut liniju, a pijan znao je skočiti kad njegova momčad dobije gol misleći da se dogodilo suprotno, nastavio je Šimić Tonin i objasnio okupljenima kako priče u knjizi nisu samo autorove priče, nego su u njima ispričane i priče koje je autor čuo.
– Često su priče kombinacije priča kao u priči "Večer uz grupu Jutro" gdje menadžer koji je otkrio Bijelo dugme priča kako im je pomogao i kad je želio suprotno kao u slučaju za Novu 1976. godinu koju je Tito dočekivao u Zagrebu. Da im napakosti, preporučio je Dugme protokolu zbog čega su morali otkazati dva rasprodata beogradska Pionira. U HNK u Zagrebu su Dugmetu isključili struju i naprasno su ih skinuli s pozornice, ali sam podatak da su nastupali za Tita, u ono vrijeme bio je dovoljan da ih bjesomučno počnu vrtjeti na radiju i televiziji, daleko više od drugih rokera, što je bilo raketno punjenje za karijeru Dugmeta. U toj priči autor ima i svoju priču o Dugmetu.
Priče o drugim novinarima
Tri priče posvećene su iskustvima drugih novinara. "Pošteni polkovnik Gomeljski" u kojoj se priča kako je Cibona s Aleksandrom Gomeljskim namještala utakmice. Priča "Gospon Amigo" je posvećana velikom nogometnom novinaru Zvonimiru Magdiću koji je izvještvao iz aviona koji je s nogometašima Dinama pao na aerodromu u Rimu, ali zbog spleta okolnosti taj tekst mu u "Sportskim novostima" nisu objavili u prvom izdanju, jednako kao ni tekst o mladom Maradoni. Priča "Posljednji dan" priča o posljednjem danu života pokojnog Ive Pukanića. Zapravo mnoge od ovih priča su još neispričane nepoznate priče o poznatim ljudima i događajima. Po riječima onih koji su pročitali ovaj rukopis radi se o knjizi iz novinarskog života kakave kod nas još nije bilo. Rukopis stavljaju uz bok knjigama priča "Sarajevski marlboro" Miljenka Jergovića i "Anđeo u ofsajdu" Zorana Ferića, zaključio je Šimić Tonin.
Okupljenima se obratio i Stjepandić, naglasivši odmah u startu kako je Zadar grad pisaca i medija. Okupljene je informirao kako je knjizi trebalo dugo da izađe, da je bila puno puta stopirana no da je usprkos svemu izašla. Stjepandić je pročitao i nekoliko priča iz knjige, a za prvu se odlučio, kako je rekao – shodno lokaciji, pročitati priču o zadarskoj novinarki Jasni Babić, u okviru koje je opisao svoj turbulentni odnos s njom.
najnovije
najčitanije
Zadar
financijska izvješća
Poznato kako posluju gradske tvrtke. Tri u minusu, a iznos gubitaka jedne nije nimalo zanemariv
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Plodovi zemlje i mora
NAJULOV 2024.