Obrovačka nogometna priča počela je izrazito svečano 5. rujna 1926. godine i kao da je nagovještavala da će Obrovac biti prepoznat kao grad velikih hrvatskih i svjetskih nogometaša. Dvojica najpoznatijih, Luka Modrić i Dado Pršo, rođeni su u Zadru samo zato što Obrovac tada nije imao rodilište. Damir Desnica (»riječka lastavica«), reprezentativac SFRJ-a i Ferante Colnago, reprezentativac Kraljevine Jugoslavije, rođeni su Obrovčani. Obrovac ni u njihovo vrijeme nije imao rodilište, ali su se djeca češće rađala kod kuće. Zavičajna udruga Matica Obrovčana iz Zagreba već niz godina vrijedno radi na prikupljanju obrovačkoga povijesnog i kulturnog blaga pa je tako obradila i obrovačku nogometnu priču. Udruga je 2016. godine priredila izložbu u Obrovcu, a kasnije i u Zagrebu pod nazivom »90 godina nogometa u Obrovcu«. Obrovačku nogometnu priču ispričao nam je Mićo Jurjević, predsjednik Matice Obrovčana iz Zagreba.
Što se događalo 5. rujna 1926. godine u Obrovcu?
– Ante Festini (1895. – 1978.), obrovački trgovac i Božidar Miodrag (1901. – 1986.), sudski kancelist, dogovorili su formalno osnivanje Športskog kluba Zrmanja tj. obrovačkog nogometnog kluba, i organizirali nogometnu utakmicu protiv sportskog kluba Lav iz Novigrada. Miodrag je za tu prigodu napravio prekrasan plakat, pravo umjetničko djelo, koji je danas u obitelji njegove snahe, prof. Helene Miodrag u Zadru. Mislim da se radi o najstarijem plakatu za neku nogometnu utakmicu u Hrvatskoj, a i šire. Božidar je izradio i prvi grb nogometnog kluba iz Obrovca, a Obrovčani su nastupili u prekrasnim plavim dresovima s grbom na prsima. Ante Festini bio je spretan fotograf pa danas obitelji Festini i Miodrag imaju sjajne fotografije s te utakmice. Posebno je zanimljiva fotografija jedne akcije tijekom utakmice, što je prava rijetkost iz tog vremena. Plakat, grb i fotografiju utakmice odigrane prije 94 godine imaju samo neki najveći klubovi u Hrvatskoj.
Kako je završila utakmica?
– S obzirom na to da su Novljani već ranije osnovali nogometni klub, vodili su na poluvremenu 0:2, ali su Obrovčani na kraju izjednačili na 3:3. Igralo se tada s osam igrača i vratarom, a igralište je bilo ispod tadašnje gradske uprave na mjestu dijela sadašnje srednje škole. U Obrovcu je za tu prigodu organizirano veliko slavlje, a brodovima je došlo puno navijača iz Novigrada. Cijeli Obrovac mirisao je po janjetini. Vjerujem da će jednom neki nogometni entuzijasti u Obrovcu uvesti tradiciju slavljenja rođendana obrovačkoga nogometnog kluba i taj dan slaviti s Novljanima.
Teren »kod jablana«
Što se nadalje događalo s obrovačkim nogometnim klubom?
– Obrovčani nisu igrali u ligama Kraljevine Jugoslavije, ali su često odigravali utakmice u Biogradu, Novigradu, Benkovcu, Posedarju, Gračacu i Zadru, a Posedarci i Novljani su brodovima dolazili igrati protiv Obrovčana. Nemojmo zaboraviti da je Obrovac u to vrijeme bio grad u pravom smislu te riječi i da je imao carinsku službu, brodsku liniju za Zadar i Rijeku, približno 14 gostionica u kojima se pekla janjetina i još puno toga. Bilo je to vrijeme osnivanja takvih klubova, dok su u organiziranoj ligi sudjelovali samo Benkovčani i Zadrani. Glavni igrači, osim Festinija i Miodraga, bili su Franjo Drezga (zvani Glazer), vratar, Dane Desnica, Đoko Desnica, Kike Šitić, Petar Crljenko, Jure Šimičević, Boško Jokić, Đuro Jokić, Jure Jurjević, Cince Kuridža i Ćećo Župan. Na europskim nogometnim terenima tada se isticao Obrovčanin Ferante Colnago (Hajduk, HŠK Concordia – Zagreb, SK BASK – Beograd, Olympique de Marseille, Rapid Bukurešt), a pojavio se i njegov nećak, kasnije legendarni nogometaš Hajduka koji se također zvao Ferante Colnago. Treba napomenuti da su klub financirali obrovački poduzetnici, uglavnom lokalni trgovci i ugostitelji. U Obrovcu je postojala sokolska sportska organizacija. Ona je, osim starijih vježbača, obuhvaćala svu školsku djecu. Vježbalo se u prostoriji Sokolskog doma u tadašnjoj zgradi općine (današnjeg muzeja), ali i na prostoru ispred pravoslavne crkve gdje je bilo vježbalište s ručama, prečama, hvataljkama i stazama za trčanje te skakanje u vis i u dalj. Tu su se pripremali različiti sletski nastupi i natjecanja. Tako su Obrovčani nastupili i na Sveslavenskom sokolskom sletu u Pragu.
Je li Drugi svjetski rat privremeno zaustavio obrovačku nogometnu priču?
– Tijekom rata u Obrovcu se nije igrao nogomet. Neposredno nakon rata organizator nogometnih zbivanja postao je Mićo Jokić (Paraćinć) i tada još neregistrirani NK Zrmanja obnovio je tradiciju nogometnih druženja uglavnom s Novljanima i Posedarcima. Glavni igrači postali su Đoko Desnica, Mićo i Branko Jokić, Ilica Jokić, Ilija Šarlija, Joško Klarica i drugi. Igralo se na terenu »kod jablana« uz Zrmanju, na mjestu gdje je danas vrtić u Obrovcu.
Jadral pa Rudar
Je li industrijalizacija Obrovca donijela neke promjene?
– Obrovčani su se 1967. godine uključili u zadarsku ligu neregistriranih klubova pod imenom NK Zrmanja, a takvu je ideju mladih Obrovčana podržalo tadašnje socijalističko poduzeće za eksploataciju boksita Jadral. Zatim su se u sljedećoj sezoni 1968./69. godine pod imenom NK Jadral uključili u zadarsku općinsku ligu u kojoj su imali zapaženu ulogu. RO Jadral financirala je sve aktivnosti nogometnog kluba. NK Jadral je već u sljedećoj sezoni 1970./71. godine postigao najveći uspjeh osvajanjem prvog mjesta u ligi i ulaskom u dalmatinsku zonu koja je predstavljala treći rang natjecanja u bivšoj državi. To je vrijeme u kojem je za Obrovac igrao vjerojatno najbolji igrač koji je nastupao u obrovačkom klubu, Milivoj Pršo zvani Cink, stric Dade Prše. NK Jadral privlačio je i neke zadarske igrače pa su u Obrovcu nastupali i Krešo Džaja, Ivica Bonovil, Miro Vunić, Romić, Zaninović, Biovica, trener Slavica i drugi.
Zbog čega se klub ugasio?
– Nažalost, 1972. godine ugasila se aktivnost NK Jadral i nasuo se nogometni teren radi izgradnje drugih sadržaja. Nevjerojatno je da za vrijeme izgradnje Glinice, 70-ih godina, kada su u Obrovcu bila prisutna sva građevinska poduzeća iz bivše države, Obrovac nije uspio izgraditi nogometno igralište. Domaće političke strukture nisu shvaćale značaj razvijanja društvenih sadržaja za opći razvoj Obrovca. Zbog važnosti i kompleksnosti Glinice Obrovcem se sve više upravljalo iz Zadra i polako se gasio lokalni entuzijazam. U to je vrijeme Obrovčanin Damir Desnica žario i palio jugoslavenskom ligom, ali i europskim terenima u dresu Rijeke i reprezentacije bivše države. Pršo Milivoj bio je uspješan u Zadru, Rijeci i Velebitu.
Kada se pojavljuje NK Rudar?
– Taj se klub pojavio 1986. godine pod pokroviteljstvom RO Dalmatinski rudnici boksita zbog čega se i zvao NK Rudar, što je bilo pogrešno. Igrački kadar činili su uglavnom domaći dečki s malonogometnim pedigreom. Za Rudar su igrali blizanci Stipe i Željko Modrić, otac i stric Luke Modrića. Igralo se u općinskoj, pa zatim međuopćinskoj ligi. Nisu imali svoje igralište pa su bili domaćini u Posedarju, a zauzvrat je nogometaše iz Posedarja na utakmice vozio autobus Dalmatinskih rudnika boksita. Ratnim događanjima 90-ih godina Rudar je otišao u povijest.
Povratak Zrmanje
Kada je ponovno aktiviran NK Zrmanja?
– Obrovački nogometni klub aktiviran je ponovno 1999. godine pod imenom NK Zrmanja. Na početku se klub natjecao bez vlastitoga domaćinskog terena i s neiskusnim igračima i nije ostvarivao neki uspjeh. Dolaskom Vlade Marića 2001. godine i angažiranjem Zadrana Vlade Mandića i Raphaela Sušića te Šime Ivkovića i Ronija Miočića stvorila se nogometna škola, počeli su se nizati dobri rezultati i počeo je vladati entuzijazam. Tako su obrovački mladići, nastupajući kao domaćini u Pridrazi, pojačani s nekoliko iskusnijih igrača u sezoni 2004./05. uspjeli osigurati natjecanje u Četvrtoj HNL, što je jedan od najvećih uspjeha u klupskoj povijesti. Utakmicom »na Jankuši« 19. ožujka 2005. godine i pobjedom Zrmanje nad Hajdukom iz Pridrage rezultatom 2:1 vratio se klupski nogomet u Obrovac. Hrvatskom nogometnom scenom dominirao je Dado Pršo, a naslijedio ga je Luka Modrić, obojica s obrovačkim nogometnim genom i svjetskim rezultatima.
Na kojoj su razini današnji rezultati NK Zrmanja?
– Danas klub nastupa u najnižoj, drugoj županijskoj ligi, i postiže vrlo slabe rezultate, a od natjecateljskih kategorija ostali su seniori, papaline i tići. Nikada u povijesti klub nije dobivao novac iz gradskog proračuna, a sada je to jedini način financiranja. Grad je vrlo izdašan, ali u klubu danas nema nema Ante Jurjevića – Čile, Antonia Župana, Vlade Marića i drugih obrovačkih nogometnih znalaca. Vjerujem da je to samo prolazno stanje i da će NK Zrmanja opet biti uspješan nogometni klub.
1971./72.
1. Zadar 26 21 2 3 73:21 44
2. Solin 26 13 8 5 45:37 34
3. Sloga (M) 26 14 2 10 55:35 30
4. Bagat 26 13 3 10 41:34 29
5. Omladinac 26 12 4 10 24:26 28
6. Jugovinil (KG) 26 9 9 8 29:30 27
7. Slaven (TG) 26 11 5 10 43:34 27
8. Jadran (KS) 26 9 8 9 41:38 26
9. Val 26 9 5 12 40:44 23
10.DOŠK 26 9 4 13 33:38 22
11.Dinara 26 9 4 12 33:38 22
12.Velebit (B) 26 7 6 13 35:43 20
13.Jadral 26 5 7 14 30:63 17
14.Omladinac 26 5 5 16 31:67 15
Sezona u kojoj je Jadral igrao u sjevernoj skupini dalmatinske lige, trećem rangu u Jugoslaviji.
najnovije
najčitanije
Zadar
UDRUGA ADOPTA
Vikend posvojenja u Zadru: Roditelji i djeca nisu brojevi, posvojenje nije matematika
Svijet
TRAGIČAN DOGAĐAJ
Broj žrtava u požaru u noćnom klubu u Makedoniji popeo se na 60
Kultura
"Misto di raste lavandulilili"
Odabir predstave Kazališta lutaka Zadar na 32. Festival glumca još jedno je u nizu priznanja
Zadar
OBAVIJEST GRAĐANIMA
Sutra ispitivanje sustava za uzbunjivanje u Zadru
Crna Kronika
NA DRUŠTVENIM MREŽAMA
Hanfa poziva građane na oprez zbog sumnjivih oglasa za ulaganja
Crna Kronika
VELIKA AKCIJA
Zadarska policija zaustavila 11 sumnjivih motocikala. Svi završili na izvanrednom tehničkom pregledu
Zadar
Serijski bušitelj guma
Pod okriljem noći oštećeno desetak automobila parkiranih uz Dom na Sfingi
Crna Kronika
opsežno istraživanje
Četvorica krala po Galovcu, završili iza rešetaka
Zadar
Emily Stojanov
Mlada Zadranka iskreno o životu u Japanu: “Ta zemlja nudi nevjerojatne prilike za razvoj, ali…”
Zadar
svjetski dan svjesnosti