
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Pomoćnici u nastavi već su dugo vremena nezadovoljni svojim statusom, a njihovo uvrštenje u novi Zakon o osobnoj asistenciji dodatno je podiglo tenzije u ovoj djelatnosti, odnosno izazvalo strahovanje pomoćnika u nastavi da bi im premještanje iz sustava obrazovanja u sustav socijalne skrbi moglo dodatno otežati položaj i radna prava.
Oni već godinama rade za niske satnice, a materijalna prava nisu im sustavno riješena, već ovise o odlukama lokalnih vlasti koje ih financiraju.
Tako pomoćnici u nastavi imaju satnicu od 2,89 eura u Koprivničko-križevačkoj županiji do 5,30 eura u Splitsko-dalmatinskoj županiji, a u nekim slučajevima odrađuju i sate koji im uopće nisu plaćeni.
– Znam slučaj žene u Slavonskom Brodu koja radi kao pomoćnik u nastavi u srednjoj školi, i službeno joj se priznaje 25 sati tjedno, a zapravo odradi 30 sati.
To je mjesečno 20 neplaćenih sati rada, navodi Biljana Bašić, koja radi kao pomoćnica u nastavi u jednoj zagrebačkoj osnovnoj školi.
Na činjenicu da su pomoćnici u nastavi upravo ušli u Zakon o osobnoj asistenciji ne gleda s odobravanjem, jer ne vidi razlog da ona i njeni kolege, koji bi trebali biti sastavni dio obrazovnog sustava kao što je to u mnogim europskim državama, prelaze u sustav socijalne skrbi.
Međuresorne rasprave
Iz Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike poručuju da se za tim rješenjem posegnulo »radi sveobuhvatnog pristupa osobama s invaliditetom, s ciljem njihovog uključivanja u zajednicu te učenicima s teškoćama u razvoju s ciljem pružanja potpore tijekom odgojno-obrazovnog procesa«.
Sva postupanja u vezi s potporom pomoćnika u nastavi učenicima s teškoćama u razvoju tijekom odgojno-obrazovnog procesa, uvjeti i odlučivanje o priznavanju potpore i druga pitanja, ostala su, ističu, u nadležnosti Ministarstva znanosti i obrazovanja.
A iz tog ministarstva na naš upit odgovaraju kako je »međuresornim raspravama zaključeno da su usluge koje pružaju pomoćnici u nastavi srodne s uslugama iz Zakona o osobnoj asistenciji te da u ovom trenutku nisu predviđene značajnije promjene u funkcioniranju postojećeg modela«.
Drugim riječima, pomoćnici u nastavi promijenili su resor, ali se za njih ne mijenja ništa. Upravo to smatraju čudnim, i pitaju se što se iza svega krije. U tome ne vide pomak u rješavanju nagomilanih problema.
– Glavni je problem u tome što nas se seli po resorima, a ništa nije riješeno. Svima nama u lipnju se, na kraju školske godine, prekida radni odnos, i svi moramo ujesen ponovo na natječaj. Hoćemo li biti primljeni, ovisi o dobroj volji ravnatelja, a kod djece s kojom radimo važan je kontinuitet, ona se za nas vežu, ističe Bašić.
Poseban problem, navodi, imaju pomoćnici u nastavi koji rade s maturantima jer njima nastava završava 26. svibnja, a kad se prijave na burzu rada, nedostaje im sedam dana da bi ostvarili pravo na naknadu za nezaposlene.
»Nama osnovna prava nisu riješena, a ubacuju nas u drugi sustav. Pitamo se čemu, i zašto se naš status ne riješi kao u ostatku Europe. U Engleskoj, primjerice, pomoćnici u nastavi sastavni su dio obrazovnog sustava, a ministarstvo obrazovanja regulira njihova prava«, ističe.
Visina satnice
U Udruzi pomoćnika u nastavi Pun-HR uvjereni su da bi novi zakon mogao riješiti probleme s visinom satnice, iako se ona tu ne spominje. Ministarstvo znanosti i obrazovanja u idućih šest mjeseci, kako stoji u zakonu, donijet će pravilnik kojim će se odrediti svi bitni parametri vezani za pomoćnike u nastavi.
– Osnovni cilj je da se konačno dođe do ugovora koji osigurava kontinuitet rada, jer situacija u kojoj se nakon završetka školske godine ovaj mali krug velikih ljudi šalje na ulicu, jednostavno je sramotna i nezamisliva.
I primanja bi trebala biti znatno veća u odnosu na dosadašnja – najavljeno je povećanje od 40 posto jedinstvenih troškova po pomoćniku u nastavi, a satnica pomoćnicima zaposlenima preko udruga ne bi smjela biti manja od 4,65 eura, kaže Ivan Milatić, predsjednik Udruge.
Iz Ministarstva obrazovanja daju naznake da bi se naknade i druga prava pomoćnika u nastavi mogli popraviti, ali koliko bi rasla satnica, i dalje nije poznato.
U MZO-u ističu da će se u natječajnu dokumentaciju novog poziva za financiranje pomoćnika u nastavi preko ESF-a ugraditi obveza osnivačima na isplatu božićnice i regresa, te da su u programu Učinkoviti ljudski potencijali 2021- 2027. sredstva koja se isplaćuju osnivaču za mjesečni trošak jednog pomoćnika u nastavi povećana sa 601 na 711 eura.
»S obzirom na navedeno, vjerujemo da će osnivači kroz vlastita sredstva osigurati povećanje naknade za rad pomoćnika u nastavi u odnosu na prethodnu godinu, uzimajući u obzir i povećane troškove života uzrokovane inflatornim procesima«, nadaju se u MZO-u.
najnovije
najčitanije
Svijet
britanski obavještajci
Putin dekretom poziva Ukrajince da ishode ruske putovnice
Svijet
Tanya O'Carroll
Ova je žena pobijedila je Facebook na sudu, evo zašto bi to moglo utjecati na sve korisnike
Feelgood
Trenirate, a ne vidite rezultate?
Kako izvući maksimum iz treninga? 7 trikova za bolje rezultate
Crna Kronika
ZLOUPORABA POLOŽAJA
Uskok pokrenuo istragu protiv porečkog policajca zbog odavanja tajnih podataka
Nogomet
HRVATSKI IZBORNIK
Dalić uoči uzvratne utakmice u Parizu: ‘Bit će to vrlo teških 90 minuta’
Zadar
Najdugovječniji obiteljski bend
Zadarska grupa Banana na sceni je više od 40 godina: ‘Dok god na koncerte dolazi publika od 7 do 77, zabavna glazba ne umire’
Zadar
SUBOTNJA ŠPICA
[FOTO] Mnogi unatoč kiši proveli jutro u šetnji Poluotokom
Crna Kronika
provedena istraga
Zadarski sud podignuo optužnicu protiv dilera droge, produljen mu i istražni zatvor
Crna Kronika
prometna nesreća
Kombijem u Zadru naletio na pješaka
Zadar
lokalni izbori