Foto: AP
Liječenje “na suho” je strašno bolno, a terapija u detoks jedinici podrazumijeva postupno “skidanje” uz liječnički nadzor i što je najvažnije, bezbolno liječenje, pojasnila je Ledenko, naglasivši da bi se detoks jedinicom smanjili i troškovi liječenja na koje odlaze milijuni, a to, Ledenko misli, nije ništa drugo nego besplatno drogiranje
Višegodišnja inicijativa Udruge za suzbijanje zlouporabe droga i pomoć roditeljima ovisnika “Nada” o osnivanju takozvane detoks jedinice na području Zadarske županije još uvijek je samo ideja.
Pa iako su ova nastojanja svesrdno podržali Opća bolnica Zadar te Grad i Županija, svijest o potrebi ovakvog programa te dobra volja i želja nisu dovoljni za njegovu uspješnu realizaciju.
Sakomanov elaborat
Poznato je tako da projekt u najvećoj mjeri koči osiguranje odgovarajućeg prostora i kvalitetnog medicinskog osoblja, a kako navodi Ivanka Ledenko, predsjednica Udruge “Nada”, na realizaciji se konstantno radi, elaborat projekta detoks jedinice je izrađen, no konkretno se rješenje još uvijek ne nazire.
– Elaborat je stigao prije nekoliko mjeseci i sad čekamo odluku Grada i Županije. Stručni Elaborat za uređenje jedinice za hospitalno liječenje ovisnika o drogama na zadarskom području izradio je dr. Slavko Sakoman, a naručili su ga dr. Mladen Mavar, predsjednik Županijskog povjerenstva za suzbijanje zlouporabe opojnih droga i dr. Darko Labura, ravnatelj Psihijatrijske bolnice Ugljan i to nakon našeg zajedničkog dogovora, kazala je Ledenko, naglasivši da dr. Sakoman u svom elaboratu navodi da je Zadarskoj županiji potreban specijalizirani odsjek za liječenje ne samo ovisnosti o drogama nego i o alkoholu, a koji bi zapravo trebao postati drugi regionalni centar za bolničko liječenje ovisnosti u Hrvatskoj.
– Mi nećemo odustati, jer detoks jedinica nam je prijeko potrebna. To bi zapravo bio prvi pravi korak, nema drugog načina. Ovakav program podrazumijeva kratkotrajnu terapiju za ovisnike prije odlaska u komunu, a kojom bi se ovisničke krize puno lakše liječile. Liječenje “na suho” je strašno bolno, a terapija u detoks jedinici podrazumijeva postupno “skidanje” uz liječnički nadzor i što je najvažnije, bezbolno liječenje, pojasnila je Ledenko, naglasivši da bi se detoks jedinicom smanjili i troškovi liječenja, jer na heptanonske terapije troše se milijuni iz državnog proračuna, a što Ledenko smatra čistim bacanjem novca jer, kako kaže, liječenje heptanonima nije ništa drugo nego besplatno drogiranje.
Naglasila je također da je potreba za detoks jedinicom na zadarskom području neupitna te da ona svakodnevno raste, a zadarski se ovisnici upućuju u bolnicu “Vrapče” koja mjesečno može primiti jednu do dvije osobe, dok su potrebe Zadarske županije daleko veće. Poznato je, da su prije nekoliko godina sredstva za detoks jedinicu bila osigurana, no zbog nedostatka kadrova koji bi to realizirali, novac je uložen u druge projekte.
Sagledati sve aspekte
Kako navodi Ledenko, nova inicijativa pokrenuta je u lipnju prošle godine, kada je održana javna tribina o osnivanju detoks jedinice. Tada su njezino osnivanje podržali predstavnici gradskih i županijskih vlasti.
Ledenko također ističe kako dr. Sakoman elaboratom tvrdi da je važno da je program što dostupniji, a s obzirom da većina ovisnika živi u Zadru i bližem okruženju znatno je racionalnije locirati program u gradu nego na otoku zbog čega ispred prostora Psihijatrijske bolnice Ugljan prednost daje prostoru Opće bolnice Zadar. No, kako je poznato, sve ove zamisli će biti teško organizirati, jer od prostora Psihijatrijske bolnice Ugljan se odustalo kada je utvrđeno koliko je bitno da ta jedinica bude u centru županije, a ne na otoku. Osim toga, za liječenje ovisnika bitan je dobar laboratorij, liječnik neurologije, interne medicine i anesteziolog, što bolnica na Ugljanu nema. Kada je riječ o Općoj bolnici Zadar, ni ona, kako je poznato, nije primjerena za detoks jedinicu, jer radi se o ustanovi u kojoj se liječe akutne bolesti, a detoks jedinicu bi bilo primjerenije smjestiti u neku ustanovu gdje se liječe kronične bolesti. No kako ističe dr. Josip Kraljić, pročelnik Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Zadarske županije, do rješenja navedenih problema još uvijek se nije došlo, jer riječ je puno kompleksnijoj temi nego što se naoko čini.
– Elaborat imamo, no sve drugo je puno kompliciranije nego što izgleda. Potrebno je još mnogo stvari razmotriti, vidjeti iskustva drugih gradova i država te sagledati problem sa svih aspekata. Imao sam prilike vidjeti projekte koji nisu dobro pripremljeni i takav bi primjer u ovom slučaju bio velika šteta. Moramo još vidjeti jesmo li u mogućnosti ostvariti jednu ovako zamišljenu jedinicu, a potreban nam je adekvatan prostor i jako veliki broj stručnog kadra što nikako nije jednostavna stvar, kazao je dr. Kraljić, naglasivši kako ljudi moraju shvatiti da se ovdje ne radi o volji i želji pojedinca, jer nikome nije u cilju da se to ne ostvari, svatko je svjestan problema ovisnosti na zadarskom području i potrebe za ovakvom jedinicom.
najnovije
najčitanije
Svijet
cop29
Za financiranje borbe protiv klimatskih promjena godišnji budžet 300 milijuna dolara
Zadar
vrijeme danas
Kraj tjedna sunčan s ugodnim temperaturama
Plodovi zemlje i mora
jesenski zadaci
Pripremite vaš travnjak za zimu pomoću ovih savjeta
Svijet
dronovi
Iznad tri zračne baze u Britaniji uočene neidentificirane bespilotne letjelice
Crna Kronika
odvedeni na triježnjenje
Zadarska policija uhvatila dvojicu pijanih vozača
Zadar
tužna vijest
Preminuo ugledni zadarski otorinolaringolog dr. Zlatko Matulić
Zadar
đir po poluotoku
[FOTO] Sunčana jesenska subota izmamila Zadrane u šetnju
Zadar
danas prosvjed
Zadranka Jasminka Adžić Sikirić: ‘Brutalni porezni udar pomest će mnoge male iznajmljivače’
Zadar
TREND ILI POTREBA
U Zadarskoj županiji sve više obrta za čišćenje: ‘Sad pred blagdane traži se pranje…’
Scena
PJEVAČICA