Petak, 10. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

26 C°

TALIJANSKA PREMIJERKA

Meloni u Zagrebu najavila kad bi Italija mogla ukinuti granične kontrole

Autor: Zlatko Crnčec

17.11.2023. 17:12
Meloni u Zagrebu najavila kad bi Italija mogla ukinuti granične kontrole

Foto: Giorgia Meloni i Andrej Plenković



Talijanska premijerka Giorgia Meloni izjavila je da će Italija ukinuti kontrole na granici sa Slovenijom čim se geopolitička situacija stabilizira. Slovenija je, naime, nakon toga uvela kontrolu na granicu s Hrvatskom. Meloni, koja je prva talijanska premijerka u povijesti, ujedno je i prva predsjednica neke talijanske vlade u bilateralnom posjetu Hrvatskoj u više od dva desetljeća.




Premijer Andrej Plenković rekao je da razumije poteze Italije o uvođenju granične kontrole na granici sa Slovenijom, ali i izrazio želju da se ona fleksibilizira tijekom božićnih  i novogodišnjih praznika.


– Razmjena tih informacija garantira zajedničku borbu i protiv nezakonitih migracija, ali isto tako i razmjenu informacija koje se odnose na područje ekstremizma i terorizma.


Cijenili bismo također da se tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana, kada se očekuje veći intenzitet putovanja pa i dolazaka naših državljana iz zapadnih zemalja u Hrvatsku, fleksibilizira ovaj privremeni režim kako bismo im olakšali putovanja u Hrvatsku.




A da se onda naravno uoči iduće turističke sezone iznađe trajno rješenje koje ne bi ni na koji način usporavalo ovaj iskorak koji smo imali u ovoj sezoni, a to je da su turisti dolazili bez ikakvih graničnih kontrola, rekao je Plenković.


Ilegalne migracije


Dodao je da je s Meloni razgovarao i o “kontekstu intenzivnih ilegalnih migracija s kojima je Italija osobito suočena pa i pogođena obzirom na broj dolazaka srednje mediteranskom rutom”.




– A razgovarali smo i o odluci Italije nakon Hamasovog terorističkog napada na Izrael i rasta prijetnje terorizmom i ekstremizmom u Zapadnoj Europi da privremeno uvede granične kontrole sa Slovenijom.


Tu je i odluka Slovenije o privremenom režimu s Hrvatskom. Mi smo, naravno, razumjeli da je takva odluka plod šireg konteksta koji se trenutno zbiva u Europi, 11 članica Schengena ima neku vrstu privremenog vraćanja graničnih kontrola.


Dakle, Italija tu nije jedina. pa sukladno tome ni Slovenija. Međutim, ono što želimo je da taj privremeni režim ne traje dugo. Da u međuvremenu inteziviramo suradnju između hrvatske, talijanske i naravno slovenske policije slijedom sastanaka ministara unutarnjih poslova koji je održan početkom ovog mjeseca u Trstu, rekao je Plenković.


O europskom putu BiH


Govoreći o približavanju BiH prema EU Plenković je rekao da je niz zemalja prijatelja BiH učinilo zaista već jako puno u proteklim godinama.


– A osobito uoči ovog zadnjeg izvješća Europske komisije koje je preporučilo otvaranje pregovora o pristupanju s BiH uz očekivanja da se ispune određene reforme. Stoga je cilj Hrvatske da u tjednima i mjesecima koji su pred nama itekako pomogne BiH da osim političke želje i pokaže da donosi zakone i mjere koje su identificirane i u zaključcima Europskog vijeća i u ranijim izvješćima Europske komisije.


Moramo spojiti političku podršku s konkretnim isporukama pojedinih kriterija na terenu. A to je ono za što se zauzimamo. Vodimo računa da je temeljno načelo ispunjavanje kriterija i približavanje EU na temelju individualnih zasluga svake zemlje, rekao je Plenković.


Meloni: Slažemo se po nizu pitanja


Meloni je rekla da se s Plenkovićem slaže po nizu pitanja, između ostalog i u tome da je Europska unija suočena s migrantskom krizom bez presedana. Ona često razgovara s afričkim čelnicima i tvrdi da EU mora imati drugačiju suradnju s državama na tom kontinentu.


Meloni je prošli tjedan objavila da su Rim i Tirana postigli dogovor kojim će Italija migrante spašene na moru slati u Albaniju gdje će se uspostaviti dva centra. Vjeruje se da će Albanija moći procesuirati oko 36 tisuća tražitelja azila godišnje, prenijeli su svjetski mediji.


Taj je dogovor u Zagrebu nazvala „veoma inovativnim i inteligentnim”, istaknuvši da je zainteresirao i druge europske države pa bi mogao postati primjer ako se uspješno provede.


– Italija je odlučila biti pionir u trenutku kad Europa mora smišljati nova rješenja, rekla je Meloni.