Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

6 C°

Naredba o smanjenju broja

Krda divljih svinja i dalje u nemilosti lovaca i struke

Autor: Marin Smolčić

17.04.2023. 13:18
Krda divljih svinja i dalje u nemilosti lovaca i struke


Ministarstvo poljoprivrede RH izdalo je Naredbu o smanjenju brojnog stanja pojedine vrste divljači koje je i dalje na snazi. Do 31. ožujka 2023. bilo je potrebno smanjiti brojno stanje divljači, konkretno divljih svinja (Sus scrofa L.) do biološkog minimuma u onim lovištima gdje je lovnogospodarskim planom utvrđen planirani matični fond divlje svinje, neovisno radi li se o glavnoj ili sporednoj vrsti divljači. 


Takvo stanje je potrebno nadalje održavati jer je i dalje na snazi odredba spomenute Naredbe kojom je propisano da se obustavlja provedba propisa utvrđena lovnogospodarskim planovima u dijelu koji se odnose na smjernice gospodarenja divljom svinjom. Dakle, lov divljih svinja je i dalje dopušten do postizanja biološkog minimuma. Više o svemu ovome rekao nam je tajnik Županijskog saveza Ličko-senjske županije Mile Ugarković.


– To znači da lovačke udruge i lovozakupnici trebaju odstrijeliti do 50 posto matičnog fonda divljih svinja. Tome prethodi obavezno  prebrojavanje divljih svinja, iako je to ponekad složeno jer sva divljač migrira, odnosno dolazi iz susjednih lovišta. Sve ove aktivnosti uzrokovane se zbog sprječavanja širenja bolesti afričke svinjske kuge koju najviše prenose upravo divlje svinje.




Prilikom prebrojavanja  divljih svinja vrlo je važno utvrditi starost populacije te divljači, kao i učestalost toga prebrojavanja. Širenje afričke svinjske kuge među pitomim svinjama uvelike je moguća u ravničarskim dijelovima Hrvatske gdje se u prirodi miješaju divlje i pitome svinje. Kod nas u Lici toga gotovo niti nema. Koliko god ove mjere stvaranja biološkog minimuma divljih svinja u lovištima bila nekome stroge i drastične, to  je jedini način da se umanji mogućnost pogubnog širenja afričke svinjske kuge, bolesti koja  može sasvim uništiti svinjogojstvo jedne države. Zato planirani odstrjel divljih svinja do biološkog minimuma ostaje  i dalje na snazi, zaključuje tajnik ŽLS-a Ličko-senjske županije Mile Ugarković.


Na pitanje je li se ova bolest pojavila u hrvatskim lovištima naš sugovornik nije znao točan odgovor. Samo ističe kako se izlučivanje divljih svinja obustavlja dokle god je njihova brojnost ne bude  ispod ili na biološkom minimumu. U slučaju da se tijekom lovne godine utvrdi brojnost iznad biološkog minimuma, lovoovlaštenik je dužan izlučiti razliku do tog istog biološkog minimuma.