Foto: Luka Jeličić
Hrvati više potroše na turističkim putovanjima u inozemstvu nego kao turisti u Hrvatskoj, pokazalo je istraživanje Državnog zavoda za statistiku objavljeno povodom Svjetskog dana turizma. Prema tim podacima, domaći su turisti na višednevnim putovanjima u inozemstvu prošle godine prosječno trošili 471 euro, naspram 281 euro koliko su prosječno trošili u domovini, odnosno u inozemstvu su trošili u prosjeku 190 eura više nego u Hrvatskoj.
Istodobno, prema analizi glavnog ekonomista Hrvatske udruge poslodavaca dr. Hrvoja Stojića iz svibnja ove godine, prosječna potrošnja turista u Hrvatskoj lani je iznosila oko 150 eura po danu, dok u Italiji i Španjololskoj turist u prosjeku dnevno potroši oko 250 eura, a u Francuskoj i više od 550 eura, odnosno u toj zemlji prosječan turist u jednom danu potroši 80 eura više nego hrvatski turist u nekoliko dana.
Razlog zašto turisti, pa tako i Hrvati, više potroše u inozemstvu nego ljetujući u Hrvatskoj je u strukturi smještajnih kapaciteta, odnosno činjenici da imamo premalo hotelskih kreveta, podsjetili su u HUP-u.
Struktura smještaja
Naime, Hrvatska ima svega 15 posto kreveta u hotelskom smještaju, a kad se u ukupni smještaj uračuna nekomercijalni smještaj, odnosno vikendice, efektivno imamo tek 9,5 posto hotelskih kreveta u ukupnom smještaju, pokazala je analiza HUP-a, za razliku od Grčke koja u hotelima ima 71 posto kapaciteta, Italije s 43 posto hotelskih kreveta te Španjolske s 53 posto hotelskih kapaciteta.
To za posljedicu ima relativno nisku potrošnju turista u Hrvatskoj jer hotelski smještaj sam po sebi privlači turiste dubljega džepa.
– Postojeća struktura kapaciteta u kojoj dominiraju kratkoročni najam s najnižim udjelom hotelskog smještaja na Mediteranu i u Europskoj uniji u ukupnom smještaju, a koji pak konzumiraju gosti niže, narušene kupovne moći, hrvatski turizam suočava s ograničenjima daljnjeg rasta.
To samo aktualizira HUP-ov stav da u cilju podizanja dodane vrijednosti treba ubrzano i snažno poticati usmjeravanje investicija prema organiziranom smještaju kako bismo riješili problem najlošije strukture smještaja na Mediteranu, upozorili su iz Udruge poslodavaca.
Možda stoga i ne čudi što »stanovnici Hrvatske u dobi od 15 i više godina vole putovati«, kako navode u DZS-u, a to potvrđuju podatkom da su u 2023. Hrvati išli na pet milijuna privatnih višednevnih putovanja, od čega je 65,4 posto bilo po Hrvatskoj, a 34,6 posto u inozemstvu.
Ponavljaju i da je u 2023. u Hrvatskoj u komercijalnom smještaju ostvareno 92,4 milijuna noćenja ili 2,6 posto više nego u 2022., a turista je došlo 19,5 milijuna ili 9,7 posto više.
Prema vrstama turističkih mjesta, u prošloj je godini najviše noćenja ostvareno u primorskim mjestima, 85,3 milijuna ili čak 92,4 posto ukupnih noćenja, a većinu noćenja turista u tim mjestima ili 92,6 posto ostvarili su strani turisti, a domaći samo 7,4 posto.
Tri nova pravilnika
Upravo na Svjetski dan turizma jučer su objavljena tri dugoočekivana prateća pravilnika Zakona o turizmu – o metodologiji izračuna prihvatnog kapaciteta, o metodologiji izrade plana upravljanja destinacijom i o pokazateljima za praćenje razvoja i održivosti turizma.
Ministar turizma Tonći Glavina u izjavi za Hinu je rekao da se time omogućava da svaki grad ili općina može definirati i vrlo jasno profilirati svoju destinaciju, a lokalnim se jedinicama daju alati za upravljanje turizmom.
– Istovremeno se i s nacionalne razine, i to na razini cijele Vlade, provode procesi koji će pomoći razvoju održivog turizma, i tu prvenstveno mislim na tri važna iskoraka – novi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada, zatim promjene poreznih zakona te i izmjene Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, koji je u proceduri.
Ovim sveobuhvatnim postupcima na svim razinama, ulazimo u novu eru upravljanja hrvatskim turizmom kako bi ubuduće bio otporan, uspješan i održiv, poručuje ministar.
Budući da se Svjetski dan turizma u svijetu obilježava od 1980. godine pod okriljem Svjetske turističke organizacije, iz Državnog zavoda za statitstiku su »izvukli« podatke i za tu godinu. Tada je u Hrvatskoj bilo gotovo upola manje noćenja nego u 2023., odnosno 53,6 milijuna, i posjetilo nas je »samo« 7,9 milijuna turista, što je gotovo 12 milijuna manje po najnovijim podacima.
najnovije
najčitanije
Svijet
Glavni zapovjednik
Sirijski pobunjenički vođa obećao kazniti svakog tko je mučio ili ubijao zatvorenike
Svijet
RUSKI PREDSJEDNIK
Putin: Rusija se udružuje s BRICS-om kako bi stvorili AI savez
Hrvatska
SABORSKI ZASTUPNIK
Pupovac: Zabrinut sam za zdravlje glave koja se zove Bulj!
Hrvatska
NOVI PROBLEMI
Pao je Facebook, u problemima i Whatsapp, Instagram i Messenger
Hrvatska
AKTUALNI PREDSJENIK
Milanović pozvao građane na izbore, kaže da su ‘institucije ukradene i prisvojene’
Crna Kronika
u tijeku očevid
STRAVIČNA NESREĆA Ralicom u Gračacu naletio na pješakinje, jedna teško ozljeđena
Zadar
hotelski lanac
Hyatt Regency Zadar u potrazi za 150 radnika, u četvrtak organiziraju Dan karijera
Županija
opasne ceste
Devetero pješaka ozlijeđeno u naletima automobila na zebri
Zadar
ŽIVOT BEZ GRANICA
Jurica Milin, osoba s Down sindromom, uspješno ruši barijere i ostvaruje svoje snove
Županija
Javna rasprava do 27.12.