Foto: Davor Kovačević/NL
Kada su 6. siječnja iznenadno u Zagreb, na prijem Srpskog narodnog vijeća u povodu pravoslavnog Božića, stigla tri srbijanska ministra na čelu sa šefom diplomacije Ivicom Dačićem, u namjeri da potaknu poboljšanje izrazito loših političkih odnosa između dviju država, nije bilo jasno može li se išta očekivati od toga.
Bilo je, naime, u prošlosti niz sličnih inicijativa koje su se, međutim, brzo ispuhale. Možda će se to na koncu dogoditi i s ovom najnovijom, koju je pokrenuo predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, ali u nešto više od dva mjeseca neki su pomaci ipak zabilježeni.
Tri tjedna nakon što su »popili kavu« u Zagrebu, Dačić i njegov hrvatski kolega Gordan Grlić Radman sastali su se u Subotici, a sutra će njih dvojica sudjelovati u radu konferencije »Bilateralni odnosi Srbije i Hrvatske – ka novoj dinamici«, koju u Beogradu organiziraju Zaklada Hanns Seidel, povezana s bavarskim CSU-om, i lokalni Centar za vanjsku politiku.
Grlić Radman, doduše, neće otputovati u Beograd nego će se, kako je najavljeno, u konferenciju uključiti putem platforme Zoom. Ali, HDZ-ov saborski zastupnik Davor Ivo Stier, predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac i povjesničar Tvrtko Jakovina na licu mjesta će govoriti o perspektivi srpsko-hrvatskih odnosa.
U Beogradu će ih, osim Dačića, dočekati i ministrica europskih integracija Tanja Miščević te Tomislav Žigmanov, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Ane Brnabić.
Posebna vrijednost
Razgovarali smo jučer tim povodom sa Žigmanovom koji pozitivnim ocjenjuje razdoblje koje je u odnosima Beograda i Zagreba uslijedilo nakon dolaska Dačića početkom siječnja na prijem SNV-a.
– U ova dva mjeseca u srpskoj javnosti se radikalno smanjio broj negativnih poruka o Hrvatima. Zaista je primjetna promjena narativa o hrvatskom narodu.
Jasno je da odnosi s Hrvatskom nisu glavna tema u Srbiji, to su Kosovo, odnos prema ratu u Ukrajini i Rusiji, ali unatoč tome, vlasti su utjecale na to mijenjanje retorike u društvu kad su Hrvati u pitanju.
Ne bi bez toga to bilo moguće, rekao nam je predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. Već samo to što Žigmanov spominje prilično je opipljivo postignuće recentnog pokušaja popravljanja odnosa susjednih država, a uskoro bi trebalo, smatra srpski ministar, riješiti i neke konkretne probleme.
Primjerice velike zastoje u kamionskom prijevozu na graničnim prijelazima i poboljšanje prometne infrastrukture na relaciji Beograd – Zagreb.
– Naravno, nismo naivni, nismo mislili da će se za dva mjeseca riješiti problem nestalih i drugi koji opterećuju naše odnose. Ide se postupno, ali temeljito, a ponavljam, već sada je u Srbiji očita suzdržanost u narativu prema Hrvatima, zaključuje Žigmanov.
S njim se u potpunosti slaže predsjednik SDSS-a Pupovac.
– Činjenica je, a tome pridajem posebnu vrijednost, da je u javnosti došlo do smanjenja negativnih poruka iz Hrvatske prema Srbiji i obratno.
Opći animoziteti koji su se ranije mogli registrirati u medijima, a koji su se onda pretvarali u negativne poruke prema pripadnicima dvaju naroda koji kao manjina žive u Hrvatskoj, odnosno Srbiji, u značajnoj mjeri više nisu prisutni.
Ima i dalje u hrvatskim medijima analitičko-kritičkih tekstova prema Srbiji i u srpskim medijima takvih tekstova prema Hrvatskoj, što je normalno, ali nema više kampanja koje su dugo širile lošu atmosferu.
To je uglavnom zaustavljeno i to ne spontano, nego kao posljedica djelovanja obje vlasti na poboljšanju bilateralnih odnosa, naglašava Pupovac.
Sastanak u Davosu
U kontekstu poteza koje vuku ključni dužnosnici dviju država, on ističe sastanak što su ga nedavno u švicarskom Davosu imali premijer Andrej Plenković i srpski predsjednik Vučić.
– Taj je sastanak poprilično trajao, prošao je u dobroj atmosferi koju su apostrofirala obojica, a raspravljene su brojne teme.
Koliko znam, razgovarale su već i komisije za nestale Srbije i Hrvatske, a dogovoreni su i sastanci predstavnika ministarstava vanjskih poslova, gospodarstva i znanosti, što je velik napredak u odnosu na četiri godine odsustva bilo kakve suradnje, kazao nam je predsjednik SDSS-a.
U predstojećem razdoblju Pupovac izdvaja rad na realizaciji ideje Žigmanova i njega o formiranju fonda iz kojeg bi se financiralo »unapređivanje zaštite prava nacionalnih manjina i stvaranje ekonomskih, socijalnih i kulturnih pretpostavki života tih manjina u Hrvatskoj i Srbiji, naročito u pograničnom području«.
– Naš je prijedlog, koji podržavaju i premijer Plenković i predsjednik Vučić, da se osigura i financijska podrška Europske unije za takav fond kojim bi se učvrstila suradnja dviju zemalja, faktora stabilnosti na europskom jugoistoku, najavljuje Pupovac jedan od prioriteta u okviru obnovljene komunikacije vlasti u Srbiji i Hrvatskoj.
najnovije
najčitanije
Zadar
loša statistika
U Salima čak pet puta više doseljenih nego odseljenih. U drugim mjestima negativnija situacija
Zdravlje i ljepota
riječ stručnjaka
Hidratizirajte kožu na ova tri jednostavna načina
Crna Kronika
prijevara
Umirovljenica mislila da trguje zlatom pa ostala bez gotovo dvije tisuće eura
Hrvatska
modernija tehnologija
Nove policijske kamere snimat će korištenje mobitela i pojasa
Tenis
WTA ljestvica
Donna Vekić zadržala 18. mjesto
Zadar
EMSC
Potres na zadarskom području!
Zadar
gdje u kupnju?
Ovu nedjelju rade samo određene trgovine, donosimo popis
Županija
UZORNE SEOSKE ŽENE
U Benkovcu održan ovogodišnji izbor, samohrana majka Milena Sovilj Plećaš iz Bruvna osvojila srca
Županija
stijeg na mulu
BIZARNO Umjesto hrvatske zastave u Petrčanima osvanula – kolumbijska
Zadar
HEP JAVLJA