
Foto: Mislav Klanac
Potrebe oboljelih od rijetkih i kompleksnih epilepsija i njihovih obitelji su brojne, a na mnoge naš zdravstveni sustav ne odgovara. Oboljeli se svakodnevno suočavaju s problemima nedostupnih lijekova i terapija, birokratskim preprekama te manjkom edukacije i senzibilizacije okoline, posebno u školama, vrtićima i među stručnjacima.
Ova skupina težih oblika epilepsije često se ne prepoznaje na vrijeme, što dovodi do uskraćivanja osnovnih prava i pomoći, upozorili su iz Udruge roditelja i djece Dravet sindroma Hrvatska povodom Međunarodnog dana epilepsije, 10. veljače, i nacionalnog Dana epilepsije, 14. veljače.
Obitelji traže hitne protokole, dostupne lijekove i terapije te smanjenje birokratskih prepreka, a s tim ciljem osmislili su kampanju “JaTrebam” u kojoj traže zdravstveni sustav koji je pristupačan, brz i organiziran.
Čekanja na preglede i dijagnostiku su preduga, a nedostatak koordinacije između stručnjaka otežava pravodobno i učinkovito liječenje, upozoravaju obitelji oboljelih koji sustav pozivaju na razumijevanje i podršku, umjesto nerazumijevanja, ignoriranja i birokratskih prepreka koje im otežavaju pristup odgovarajućoj skrbi.
– Novi lijekovi koji pokazuju jako dobre rezultate u liječenju rijetkih i kompleksnih epilepsija u Hrvatskoj nisu dostupni. Vodili smo bitku da se uvede kanabidiol, da bi tek na Novu godinu povjerenstvo HZZO-a stavilo taj lijek na listu, ali samo za bolničke lijekove, što znači da ovisimo o milosti i nemilosti liječnika hoće li se baviti administracijom.
U HZZO-u to smatraju dostupnim, ali mi to smatramo nedostupnim, kaže Irena Bibić, predsjednica Udruge i dopredsjednica Koalicije udruga iu zdravstvu (KUZ). “Tražili smo lijekove od HZZO-a, odbijeni smo. Oni su dio standardnih smjernica već najmanje pet godina, a uskoro će krenuti nova istraživanja i nove smjernice”, dodaje.
Iz udruge oboljelih traže i da se pacijentima omogući ketogena dijeta, koja za mnoge predstavlja ključni dio liječenja, ali je moraju financirati sami.
“U drugim državama Europe imate izbora k’o u priči, mi nemamo ništa, osim dva pripravka za koje se borimo da nam budu dostupni. To su, na primjer, MTC ulje i KetoCal koje pomažu da normalnu hranu pretvore u ketogenu hranu. Učinak je bolja kvaliteta života i smanjenje epileptičnih napada”, ilustrira Bibić.
Pripravke danas obitelji oboljelih kupuju same. Ako oboljelom trebaju tri kutije mjesečno, platit će ih oko 200 eura.
“Ne vidim u čemu je problem. Tri male stvarčice HZZO treba odobriti, a ne daje”, veli predstavnica oboljelih. U Hrvatskoj je, kaže, najviše 500-tinjak pacijenata s rijetkim bolestima koje među ostalim teškoćama prati i epilepsija, što znači da trošak ovih lijekova ne bi bio takav teret za zdravstveni sustav.
Rehabilitacija i terapije poput fizikalne, govorne i radne terapije, logopedska terapija, nisu redovite, niti su dostupne svim pacijentima, a često se stoga moraju okretati privatnom sektoru. Djeca je primaju u početku, do svoje pete ili šeste godine, a kasnije se od njih odustaje, kao da više ne postoje, upozorava Bibić.
Roditelji na kraju idu privatno, i plaćaju uslugu onim istim ljudima koji rade u javnom sektoru, a ne mogu ih primiti zbog lista čekanja. Kampanja “Ja trebam” poziv je stoga na stvarne promjene i korake prema društvu koje podržava i štiti osobe s epilepsijom i njihove obitelji.
najnovije
najčitanije
Ostali sportovi
BK Posedarje
Zlatni Nicole Nižić, Šimun Krajina i Marko Dežmalj
Crna Kronika
ŠOPOT
TEŠKA NESREĆA 34-godišnjak izgubio kontrolu nad vozilom i zabio se u ogradu
Crna Kronika
Krađa
Nepoznati počinitelj u Gaženici 47-godišnjaku ukrao novčanik
Nogomet
ŽNL veterana
Vodeći maksimalni, Strenja ostavio Arbanase na vrhu
Zadar
Traže veće plaće
Iz sindikata prijete štrajkom ne poveća li se vozačima Liburnije plaća
Hrvatska
Nova pravila
Bez susjedske suglasnosti nema više ni radova na balkonu ni kućnih zabava. Evo što još morate znati o novom Zakonu
Plodovi zemlje i mora
NAJULOV 2025.
Anti Gašparu jedan hitac bio je dovoljan za ugora kapitalca
Županija
U Biogradu na moru
Deložirano 20-ak korisnika Obiteljskog doma “Dalmatino”, saznajemo i zašto
Zadar
Lokalni izbori
Željko Rogić i Maja Šimić kandidati Akcije mladih za gradsku upravu
Zadar
Cijene nekretnina