Foto: Luka Jeličić
Ministrica zdravstva Irena Hrstić najavila je u srijedu da bi do kraja godine trebao biti donesen novi Zakon o sestrinstvu te poručila da zdravstveni rizik od pojave hanta virusa u Hrvatskoj nizak.
U emisiji Hrvatskog radija “A sada Vlada”, Hrstić je vezano uz hanta virus naglasila je da je rizik od njegove pojave u Hrvatskoj nizak, istaknuvši da je hrvatski zdravstveni sustav spreman ako do toga i dođe. “Jesmo, spremni smo, treba naglasiti da je hrvatski zdravstveni sustav i otporan i stručan”, rekla je.
U situaciji da se i u Hrvatskoj nešto dogodi, naša Klinika za infektivne bolesti i naša epidemiološka služba odnosno cijela zdravstvena služba spremni su, “i odgovorit ćemo izazovu i tom kao i svim do sada”, dodala je.
Ministrica je odgovorila i na apel sindikata te udruga medicinskih sestara i tehničara, upućen Vladi kroz Proglasa hrvatskog sestrinstva u povodu Međunarodnog dana sestrinstva u kojem, među inim, traže donošenje i provedbu Strategije razvoja sestrinstva u RH, sustavno rješavanje nedostatka kadra i uvođenje mjera za zadržavanje medicinskih sestara u sustavu te priznavanje razine obrazovanja i kompetencija kroz hitne izmjene odgovarajućih propisa. Traže i unaprjeđenje radnih uvjeta i materijalnog statusa zaposlenih u sestrinstvu, kao i smanjenje administrativnog opterećenja.
S veseljem mogu reći, istaknula je, da Ministarstvo na poboljšanju njihovih uvjeta rada i materijalnih prava, radi kroz gransko kolektivno pregovaranje te izrazila zadovoljstvo dosadašnjim razgovorima koji se, rekla je, nastavljaju idući tjedan. “A o samom broju i stručnim kompetencijama, gdje ćete veće promjene od Zakona o sestrinstvu koji je u planu zakonodavnih aktivnosti za ovu godinu”, rekla je.
Fokus Ministarstva na sestrinstvo je svakodnevan, dodala je te, među inim, navela da je za par posto u posljednjih pet godina povećan broj medicinskih sestara. Još važnijim smatra to što je povećan njihov udio sa stručnim kompetencijama. “Za 27 posto povećan je broj medicinskih sestra prvostupnica, a za 70 posto, govorimo o zaposlenima u zdravstvenom sustavu, ne o školovanima, povećan je broj na razini magistra sestara”, navela je.
To znači, pojasnila je, povećan je apsolutni broj u pet godina, kao i to da su u udjelu, kroz stručne kompetencije, školovanje “prepoznate, financirane i dane su im ovlasti i odgovornosti”.
Navela je i ozbiljan trend povratka medicinskih sestara iz inozemstva u Hrvatsku u prošloj godini, ustvrdivši da je za to sigurno u jednom dijelu zaslužno povećanje materijalnih prava.
najnovije
najčitanije
Nogomet
Utakmica odluke
HRVATSKA-GANA Dalić prilično iznenadio udarnim sastavom! Vlašić i Petar Sučić kreću kao krilni napadači
Zadar
PET VIJESTI DANA
PREGLED DANA Sve više upozorenja na stanje u zadarskom zdravstvu: ‘Sve je to posljedica političke trgovine’
Svijet
Katastrofalni potres
U Venezuelu stiglo 1.600 stranih spasilaca. Traje potraga za preživjelima, ponegdje i golim rukama
Županija
otok vir
Postavljeno devet novih tuševa od Radovanjice do Prezide
Svijet
PRIJEVREMENI IZBORI
PREOKRET U SRBIJI! Vučić najavio da će podnijeti ostavku: ‘Bit ću predsjednik još samo nekoliko tjedana’
Crna Kronika
Prijavljen nestanak
JESTE LI JE VIDJELI? Na području Zadra nestala 16-godišnja Gabrijela
Crna Kronika
prometna nesreća
Motociklist (20) teško ozlijeđen na Gaženičkoj cesti, vozač automobila oduzeo mu prednost
Footopis
mundijal
Vatreni s Ganom u utakmici istine, pojavio se i novi Dark Horse
Svijet
upravno partnerstvo!?
Njemačka vlada potvrdila da već godinama plaća Vučićevog savjetnika
Zadar
nepravomoćna presuda