Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

3 C°

Ekonomski status oboljelih od multiple skleroze zauvijek obilježen siromaštvom

11.04.2011. 22:00
Ekonomski status oboljelih od multiple  skleroze zauvijek obilježen siromaštvom


U Hrvatskoj je 2.334 osoba oboljelih od multiple skleroze, od kojih je čak 1.490 u mirovini. Zaposlenih, na puno radno vrijeme je svega 470. Nezaposlenih je 238, s tim da ih je 88 na HZZ-u


“Pravo na rad kroz  zakon o zapošljavanju osoba s  invaliditetom, multipla skleroza zadruge – modeli osiguranja  životne egzistencije oboljelih  od multiple skleroze” naziv je  seminara koji je održan u Zadru u prostorijama Društva  multiple skleroze Zadarske  županije. Jučerašnji seminar  organizirao je Savez društava  multiple skleroze Hrvatske u  suradnju zadarskim Društvom  multiple skleroze prema programu “SOS MS telefon, Baza  podataka SDMSH –  umrežavanje s pružateljima  socijalnih usluga, koji je financiran od strane Ministarstva  zdravstva i socijalne skrbi.
Seminar u Zadru vodila je  Danica Eškić, predsjednica  Saveza društava multiple skleroze Hrvatske, koja je govorila  o pravu na rad i zapošljavanje  osoba s invaliditetom.
Respektirati tijek  bolesti
– Pravo na rad i zapošljavanje osoba s invaliditetom jedno je od temeljnih ljudskih  prava. Onemogućavanje ostvarivanja tog prava predstavlja kršenje tih prava i diskriminaciju. Međutim, gledajući s aspekta zapošljavanja  osoba s invaliditetom, mjere  osiguranja njihove konkurentnosti na tržištu rada treba poduzeti vrlo rano, a posebno  ako se radi o osobama oboljelim od multiple skleroze,  kaže Eškić.
Utvrđivanje invaliditeta kod  oboljelih od multiple skleroze,  kako ističe Eškić, složen je i  dug proces te o njemu uvelike  ovisi na koji će se način oboljela osoba zbrinuti po ekonomskoj osnovi. Sve ovisi u  kojoj životnoj dobi je bolest  nastala. Ako se zna da multipla skleroza bolest osoba  mlađe životne dobi, između  18. i 40. godina života, onda  kako navodi Eškić, treba respektirati tijek bolesti, koji  određuje stupanj invaliditeta.
– Prema našoj bazi podataka, u Hrvatskoj je 2334 osoba oboljelih od multiple skleroze, od kojih je čak 1490 u  mirovini. Zaposlenih, na puno  radno vrijeme je svega 470.  Nezaposlenih je 238, s tim da  ih je 88 na HZZ-u. Ostali se  bave nekom samostalnom djelatnošću ili su obrtnici, učenici  i studenti, govori Eškić, ističući  kako su ovi podaci najbolji dokaz da je ekonomski status  oboljelih od multiple skleroze  zauvijek obilježen siromaštvom što se može riješiti  jedino osnivanjem MS zadruge, koja bi bila svojevrstan socijalni model zapošljavanja  osoba oboljelih od MS-a.
Rješenje u MS  zadrugama
Zadruga, kako pojašnjava  Eškić, je dobrovoljno  udruženje zadrugara u kojem  svaki član sudjeluje neposredno i koje zajedničkim poslovanjem po načelu uzajamne  pomoći unapređuje i štiti svoj  gospodarski i drugi profesionalni interes, u cilju ostvarivanja svoje osobe i zajedničke  dobiti ili drugih interesa zadrugara. Prema zakonu o zadrugama, zadrugar je fizička i  pravna osoba koja u cijelosti ili  djelomično posluje putem zadruge.
– Pojedinačnim djelovanjem  mali poljoprivrednik, obrtnik  ili ribar često su presitni gospodarski subjekt da bi mogli  ravnopravno i uspješno sudjelovati na tržištu. Osim toga,  oni ne mogu, uz redoviti posao  koji obavljaju uspješno i povoljno nabavljati repromaterijal, prerađivati i prodavati  proizvode, voditi knjigovodstvo i obavljati druge poslove,  govori Eškić, dodajući kako je  zbog navedenih razloga zadruga idealno sredstvo za borbu  protiv sive ekonomije.
Naime, osoba koja je zadrugar, preko zadruge sasvim  legalno prodaje svoje proizvode ili pruža usluge, a da  pritom nije zaposlena u zadruzi. To otvara mogućnost da  osobe s malim primanjima,  primjerice umirovljenici ili  studenti ne rade u “fušu” već da  preko zadruge legalno ostvare  dodatni izvor prihoda, ne gubeći zbog toga stečena prava.
– Osobe oboljele od multiple  skleroze, dodatnim radom ne  povećavaju samo svoju ekonomsku sigurnost, dakle kućni  budžet, već imaju i bolju sliku  o sebi, više samopoštovanja i  samopouzdanja, društveno su  aktivniji, prilagodljiviji za  promjene, kompetentniji u  svakodnevnom životu u odnosu na osobe koje svoj invaliditet ne koriste kao izazov,  zaključuje Eškić.
 


SOS telefon




SOS MS telefon 0800 77 89 besplatna je linija koja je otvorena radnim danom od 8 do 16 sati. Ovaj telefon je namijenjen svim osobama oboljelim od multiple skleroze bez obzira na članstvo u MS društvima, a nudi korisne informacije o socijalnim i radnim pravima, mogućnostima učlanjenja u lokalna MS društva, liječenju i rehabilitaciji, nabavi pomagala, lijekovima, iskustvima drugih…