Svečanom dodjelom Povelje o stavljanju pod zaštitu UNESCO-a jedinstvene fortifikacijske utvrde, zadarskih bedema sinoć je na još jednom povijesnom mjestu u Arsenalu zatvoren krug od kandidature ove građevine do njenog stavljanja pod UNESC-ovu zaštitu u srpnju ove godine. U svom obraćanju uzvanicima zadarski gradonačelnik dr. Branko Dukić kazao je kako je ponosan što je kao Zadranin, ali i prvi čovjek grada svjedokom jednog posebnog za zadarsku povijest važnog događaja.
– Živjeti u gradu ovakve povijesti, spomeničke baštine i ljepote je dar, a u gradu koji ima univerzalnu spomeničku vrijednost je privilegija. Ove zidine građene u vojne svrhe, postale su univerzalna spomenička vrijednost, koju dijelimo s drugima, koja nas spaja, a ne razdvaja naše građane i čitave narode, kazao je Dukić, te se zahvalio Ministarstvu kulture, ali i stručnjacima koji su u tri zemlje radili na zaštiti fortifikacijskog sustava od Italije, preko Hrvatske do Crne Gore.
Projekt vodio Miljenko Domijan uime Ministarstvo kulture
Zadarski gradonačelnik je ovom prigodom iskazao zahvalnost i svim građanima koji su u povijesti izgrađivali ovaj jedinstveni grad na hrvatskoj strani Jadrana, te naglasio kako je svim građanima čast što čitav svijet danas skrbi o zadarskim bedemima, nekada vojnoj utvrdi, a danas spomeniku jednog vremena koji je ostavljen generacijama da ga čuvaju i sačuvaju onako kako su to čine generacije Zadrana kroz povijest.
Ministrica kulture RH Nina Obuljen-Koržinek, kao izaslanica predsjednika Vlade Andreja Plenkovića je ovom prigodom naglasila kako je ponosna na sve one koji su sudjelovali u kandidaturi zadarskih bedema, ali i šibenske tvrđave sv. Nikole, koja je dio zaštićenog fortifikacijskog sustava od Italije, preko Hrvatske do Crne Gore.
– Zahvaljujem svima onima koji su kroz desetljeća sačuvali ovu baštinu, a ovaj upis i skrb zalog je da ćemo u vremenu koje je pred nama, stavljajući tu baštinu u funkciju, zapravo je dalje razvijati i čuvati za buduće generacije. Željela bih najprije zahvaliti gospodinu Miljenku Domijanu koji je sa suradnicima vodio ovaj projekt u ime Ministarstva kulture RH. Obrambeni sustav grada Zadra kao dio jedinstvenog venecijanskog sustava potvrđen je i priznat od međunarodne javnosti kao kulturna baština koja predstavlja zajedničku kulturnu baštinu cijeloga svijeta i prepoznata je i priznata njena univerzalna vrijednost. Ministarstvo kulture će zajedno s Gradom i svima drugima raditi na tome kako bi smo tu baštinu čuvali i sačuvali. Grad Zadar je u UNESCO-vom sustavu i ranije prepoznat jer ovdje djeluje i Međunarodni centar za podvodnu arheologiju kao najvažnija svjetska institucija, koja povezuje sve stručnjake i vlade članice UNESCO-a u pitanjima zaštite, očuvanja i promocije podvodne kulturne baštine, kazala je Obuljen-Koržinek te najavila kako će se sljedeće godine u Zadru održati međunarodna konferencija o podvodnoj arheologiji.
Sačuvati bedeme za generacije koje dolaze
Francesco Bandarin, pomoćnik ravnatelja UNESCO-a za kulturu, je u svom govoru naglasio važnost povezivanja triju zemalja u projektu zaštite, a koji je ujedinio stručnjake iz različitih država samo s jednim ciljem, sačuvati ono što je vrijedno za generacije koje dolaze.
– Pametna je bila ideja da se povežu tri zemlje jer su njihove kulture vrlo slične. Sretan sam što sam ovdje i što je završen jedan dug put za buduće generacije, a UNESCO će uvijek biti tu za vas, naglasio je Bandarin koji nije krio svoje oduševljenje Zadrom u kojemu je već bio više puta i uz koji ga veže i dugogodišnje prijateljstvo s Miljenkom Domijanom.
Onaj koji je sve pokrenuo dugogodišnji prvi konzervator u gradu Zadru Miljenko Domijan je kazao kako je kultura zbližila ljude, te naglasio da je Foša srce ovoga grada, koja je posebna umjetnička vrijednost.
– Ovaj grad je čudesan grad rekao je jedan putopisac, a Zadar je danas na UNESCO-voj listi svjetske baštine. Imali smo podršku svih gradonačelnika, a svima njima zahvaljujem na podršci. Vjerujem da je Zadar danas mrvicu bolji upravo zbog ovog prepoznavanja, a mi smo svi dobili jednu veliku obavezu, naglasio je Domijan.
Svečanosti u Arsenalu je u ime predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović, nazočila i njena izaslanica Renata Margaretić-Urlić. U glazbenom programu sudjelovali su zbor HGPD Zoranić i Zadarski komorni orkestar.
Predstavljanje projekta HERA
U Malom Arsenalu, koji je još jedna pozitivna zadarska priča jer je za njegovu obnovu dobiven novac iz EU fondova, predstavljen je projekt HERA koji obuhvaća nekoliko važnih povijesnih građevina u Zadru, obuhvaćenih ovim projektom. Gostima Zadra koji su nazočili svečanosti dodjeljivanja Povelje o stavljanju pod zaštitu zadarskih bedema prikazan je 4-minutni film u kojemu je prikazana povijest grada u četiri povijesna razdoblja. Kako je rečeno ovom prigodom od završetka obnove Malog Arsenala u proljeće ove godine zabilježeno je 13 tisuća posjetitelja, a cijeli prikaz je multimedijalan, uz mobilnu aplikaciju koja kroz 15 točaka vodi cijelim Poluotokom.
najnovije
najčitanije
Košarka
nba
Oklahoma prva izborila drugi krug doigravanja
Svijet
kurska regija
Rusija će uskoro uništiti “raspršene ostatke” ukrajinske vojske
Županija
Teatar od soli
Na Pašmanu u svibnju manifestacija Noć tvrđava
Rukomet
slab nastavak
Igrači Zadra 1954 tijesno poraženi u Splitu
Nogomet
dvoboj protiv rijeke
Ademi otpao, Petković pod upitnikom za derbi na Maksimiru
Crna Kronika
TRAGEDIJA U LEPURIMA
[FOTO] Ovo je kuća u kojoj se dogodilo ubojstvo i samoubojstvo. Doznajemo detalje
Crna Kronika
pronađena dva tijela
TRAGEDIJA U LEPURIMA Vatrenim oružje ubio ženu, a zatim i sebe
Zadar
SVETI SAKRAMENT
Restorani za pričesti i krizme rasprodaju se za dvije minute! Provjerili smo kako se kreću cijene
Županija
GRADSKA KNJIŽNICA BIOGRAD
Tihana Jurišić o rastu knjižnice i važnosti timskog rada: “Našu kvalitetu prepoznaju i brojni turisti”
Županija
FAZNA NADOGRADNJA