Poskupjelo je gorivo, odmah za njim uvijek poskupi i kruh i tako redom. Cijene se dižu polako, a zapravo kad se okreneš unazad godinu dana, shvatiš da su neki proizvodi poskupjeli čak za 100 posto. Da je barem plaća za pola od toga išla prema gore. A ne da nije, nego se smanjivala, a i pitanje je koliko je njih uopće dobilo plaću, ističe Knežević
Pod utjecajem rasta cijena naftnih derivata na Mediteranu, poskupjeli su i naftni derivati na hrvatskim Ininim postajama za od 14 do 27 lipa po litri i tako dosegli najvišu cijenu u ovoj godini. Posredno će novo poskupljenje utjecati na blagdanski stol i kupnju darova, posebice zato što su mnogi novo poskupljenje dobili umjesto željno očekivane božićnice.
Po nekim prognozama sindikalna košarica za prosinac premašivat će prosječnu hrvatsku plaću, a ni kraj krize se ne nazire.
U moru loših vijesti, građani se protiv depresivnog recesijskog ozračja nastoje boriti optimističnim božićnim duhom, svjesni činjenice da bit ovih blagdana nisu skupocjeni darovi, ekskluzivni božićni menî ili neko ekstra putovanje, već obitelj, prijateljstvo, zajedništvo.
U muci smo bliže Isusu
Neki se tješe time da su u muci bliži Isusu. Ako je tako, zasigurno su mu mnogi sve bliže.
Ipak, muke je već svima dosta, posebice umirovljenicima koji jedva spajaju kraj s krajem.
– Nove vijesti o poskupljenju sigurno građanima ne padaju baš blistavo. Još mi je mala mirovina. Ionako nisam mislio kupovati božićne darove jer nemam s čim, a sad još i manje. Sigurno da će mi to sve utjecati na blagdansko slavlje, kaže Mario Milin Lero dodajući da se boljim vremenima nada još odavno.
– Ja sam dijete Drugog svjetskog rata i od onda se mi još nadamo boljem, a do danas nikako da to dođe. Ali još se nisam prestao nadati, kažu da nada umire posljednja, govori Milin.
Manje optimistična je Anka Krešan koja kaže da je zbog cijele ove situacije jako tužna.
– Sve je gore i gore. Radila sam 35 godina, invalid sam, nemam prste na ruci, a mirovina mi je 1.500 kuna! Režije su sve skuplje, i sve ostalo poskupljuje. Neće biti ni darova, ni jelke ove godine. Nema, nego ubit se. Bit će bolje kad dođemo tamo gdje svi idemo, ogorčena je Anka.
Milanu Rovisu ipak nije sve tako sivo, kad ima s nekim otići na kestene.
– Teško je, što si stariji sve je teže, ali čovjek sve može izdržati. Cijene idu svojim putem, Zemlja se okreće i treba paziti da se ne sudariš s njom. Ali Božić će nam biti lijep. Što skromnije, to ljepše. Naći ćemo se, veseliti, zapjevati… Stalno se podiže negativna atmosfera, a zapravo se u životu uvijek može naći nešto lijepo. Može se lijepo živjeti i s manje novca, ističe Rovis, također umirovljenik.
Na pitanje o kupnji božićnih darova, Rovis kaže da je za njega dar otići sa suprugom na kestene i prošetati po gradu.
Ankica Medak je, kako kaže, domaćica bez primanja, i posao se ni ne trudi tražiti.
– Što ću gubiti živce na to, kad ni mladi s fakultetom ne mogu naći posao, a kamoli ću ja. Teško podnosim krizu, isto kao i ostali građani. Božićno slavlje će sigurno biti skromnije nego inače. Na primjer, ne mogu nigdje otputovati. Blagdanska hrana će biti klasična – pečenka, sarma, malo kolača… Darove ćemo kupiti, ali po sitnicu za svakoga. Ipak, to nije bit Božića, rekla je ova domaćica.
Potrošači i “navlakuše”
I Zoran Knežević, predsjednik udruge Zadarski potrošač, slaže se da će blagdani svima biti skromniji.
– Poskupjelo je gorivo, odmah za njim uvijek poskupi i kruh i tako redom. Cijene se dižu polako, a zapravo kad se okreneš unazad godinu dana, shvatiš da su neki proizvodi poskupjeli čak za 100 posto. Da je barem plaća za pola od toga išla prema gore. A ne da nije, nego se smanjivala, a i pitanje je koliko je njih uopće dobilo plaću, govori Knežević i pita se do kad će to trajati.
– Prognoze su loše, pitanje je hoće li uopće sljedeća godina biti bolja i hoće li će se gospodarstvo pokrenuti. Ovako, praktički preživljavamo, ističe Knežević.
Snalaze se mnogi u recesiji i to na rubu zakona pa su sitne varke postale malo veće, a ljudima sve teže padaju.
– Nisu to više sitne varke. Ljudima je svaka kuna važna, dugo skupljaju novac za, na primjer, perilicu rublja. Na kraju se ispostavi da su kupili mačka u vreći. Perilica stara deset dana ne radi, kupac pere rublje kod susjeda, a prodavač mu ne da zamjensku, niti mu vrati novac, nego kaže da će se perilica popraviti u razumnom roku?! Kupac je ostao bez novca, nema to što je kupio, a i pitanje je koliko traje taj razumni rok…, navodi Knežević samo jedan od primjera kako se ljudi snalaze u krizi i to nauštrb drugih.
Tako recesija u božićno vrijeme samo neke vraća istinskim vrijednostima ovih blagdana.
najnovije
najčitanije
Nogomet
NJEMAČKI KLUB
Bayer u problemima s ozljedama, Alonso: Možda i ja zaigram
Nogomet
azijska liga prvaka
Pobjeda Al Nassra, dva gola Ronalda, Brozović nastupio
Svijet
AMERIČKI PREDSJEDNIK
Uoči odlaska iz Bijele kuće, Biden posljednji put pomilovao purice
Hrvatska
razgovor
Plenković razgovarao s Trumpom o bilateralnim odnosima i Ukrajini
Hrvatska
PREMIJER
Plenković: Ne postoje nikakvi ‘tajni letovi’, radi se o provedbi Dublinskog režima
Zadarski prsten
odzvonilo neodgovornima
Kamere i kazne s ciljem zaštite prirode u Vrsima
Zadar
sastanak s načelnicima
Ministar Erlić otkrio: Zadar dobiva olimpijski bazen, Pag novu školu, Molat sveučilišni centar
Županija
lijepa priča
Dr. Knežević Nizozemsku zamijenila Kukljicom. U trajektu obnavlja snagu za posao otočne liječnice
Zadarski prsten
viceprvak svijeta
Podgradinjanin Leo Žuža uči, radi te osvaja jiu-jitsu svijet
Košarka
U SVOM STILU