Četvrtak, 2. svibnja 2024

Cibonin koš za produžetak bio je neregularan

Autor: Roman Morović

19.02.2010. 23:00

U najavi utakmice polufinala kupa Krešimira Ćosića protiv Cibone, Roka Stipčevića, košarkaša Zadra, upitali smo da komentira jednu naizgled sasvim banalnu stvar.
– Kada je u pitanju završnica kupa u Trnskom, nemate baš lijepe uspomene – bila je naša konstatacija, a aluzija na zavšni turnir 2008. godine, kada je u polufinalu Zagreb pobijedio Zadar. Isključenje Ace Petrovića i Todora Gečevskog, tehnička Jubyu Johnsonu i još dosta sudačkih odluka na štetu Zadra, zacijelo su nešto što se urezalo u pamćenje zadarskih navijača.
Rok je odgovorio u svom stilu, sportski.
– Nema to nikakve veze, to je prošlost, ovo je nova utakmica i dat ćemo sve od sebe da pobijedimo.
I dali su Zadrani sve od sebe i došli nadomak pobjede, ali ih je, nažalost, u završnici zaustavila sudačka ruka. Ne nažalost samo po njih, nego i po košarku kao sport, kojemu u Hrvatskoj ionako ne cvjetaju ruže, a ovo što se događalo u četvrtak u Trnskom mu nikako nije dobra promidžba. Dosudili su suci (Muhvić, Dožaj i Vovk) nekoliko odluka na štetu Zadra, koje su usmjerile utakmicu u drugom smjeru, te jednu koja je bez sumnje odlučila pobjednika, a time i finalista kupa Krešimira Ćosića. A nema gore stvari u sportu nego kada sudbinu sportaša kroje suci.
Perićeva blokada
Desetak sekundi prije kraja utakmice, pri rezultatu 58-60 za Zadar, Gordon krenuo je u prodor po desnoj strani, prošao Rančića, ali ga je pod košem dočekao Hrvoje Perić i čistom blokadom spriječio ga da ubaci loptu u koš. Samo su suci u tom trenutku vidjeli silaznu putanju lopte koju je uputio Cibonin košarkaš i dodijelili zagrebačkoj momčadi dva neregularna poena za izjednačenje, 60-60. Nakon Perićeve blokade loptu je uhvatio Stipčević, što znači da bi Zadrani, da je sve bilo regularno, imali +2 i napad manje od deset sekundi prije kraja utakmice. No ovako, Boisa je promašio posljednji šut za moguću pobjedu Zadra, a u produžetku je Cibona zabila čak 21 poen i na kraju došla do uvjerljive pobjede. Što bi se dogodilo da je Udrihu pri rezultatu 70:65 dosuđen očit prekršaj u napadu na Caru, pitanje je na koje nikada nećemo saznati odgovor. Ovako, Slovenac je dodao u kut do samog Bogdanovića koji je zabio tricu za +8 i otklonio svaku moguću dvojbu oko pobjednika.
Jasno, uvijek treba uzeti u obzir mogućnost sudačke pogreške, ali situacija kada je Perić blokirao Gordona ja bila toliko očita da je jednostavno nemoguće da se radi o pogrešci. O čemu se onda radi? Tim pitanjem bi se trebali pozabaviti čelni ljudi hrvatske košarke, iako, iz nekog razloga nam se čini da će i ovo proći samo kao jedna u nizu „pogrešaka” koje su oštetile Zadar. Ima li uopće smisla sada pričati i pisati o samoj utakmici, koja je svih 45 minuta bila vrlo borbena, ne i nešto posebno kvalitetna, ali zanimljiva, uzbudljiva, ako je njen konačan ishod odlučio netko drugi, a ne igrači? Pokušajmo.
Košarka u drugom planu
Prvo poluvrijeme zaista nije ponudilo ništa posebno, povela je Cibona pa je Zadar serijom 10-0 preokrenuo, da bi se u drugoj četvrtini momčadi nekoliko puta izmjenjivale u vodstvu, a na poluvrijeme se otišlo sa +4 Cibone. Treća četvrtina pripada Zadru, koji preko razigranog Cara i raspucanog Stipčevića radi seriju 11-0 i sa 34-31 dolazi do najveće prednosti na utakmici, 34-42. Zanimljiva je sličnost sa pretodnim dvjema utakmicama Zadra i Cibone ove sezone. U studenom prošle godine je u Draženovom domu Zadar pred kraj treće četvrtine imao +9, a prije dvadesetak dana u Zadru, otprilike u istom razdoblju utakmice +10. Oba je puta Cibona do kraja treće dionice smanjila zaostatak da bi ga onda u završnici dostigla i prestigla, a tako je bilo i u Trnskom. Tomas je nanjušio opasnost i povukao svoje sa šest poena, a nakon njegove trice šest minuta prije kraja Cibona je povela 47-46. No, Zadrani se nisu predavali, uistinu su se borili, bacali za svakom loptom i s te strane im se ništa ne može zamjeriti. Naravno, ponovno je nedostajalo koncentracije u ključnim trenucima, primjerice kada su nakon Ružićeve trice za +5, 52-57 minutu prije kraja, dopustili Gordonu da uzvrati istom mjerom već u idućem napadu. A i osamnaest izgubljenih lopti će reći nešto o tome da Zadrov napad i nije bio baš na najvišoj razini. Ali dvije sporne sudačke odluke u posljednjoj minuti samo su nagovijestile ono što se dogodilo desetak sekundi prije kraja. U produžetku, Zadrani su izgubili dvije lopte, Zagrepčani pogodili dvije trice i u dvije minute otišli na +8. Stipčević je tricom vratio nadu, da bi je suci opet oduzeli već opisanim nedosuđenim prekršajem u napadu Udriha, a Gordon je u završnici potvrdio uvjerljivu, ali nezasluženu pobjedu Cibone.
Viša sila
Amerikanac je bez sumnje bio drugo ime susreta, a prvo što se tiče igrača. Zadrani su ga teško branili, a unatoč slabom šutu za tri poena (2-9), na kraju je završio utakmicu sa valorizacijom 33 (26p, 11sk, 5as). Standardan je sa 22 poena bio Marko Tomas, Udrih i Bogdanović (4 u četvrtoj četvrtini, 8 u produžetku) su zabili po 12, a Bagarić 9. Ostali nula. Zadar su predvodili raspoloženi Rok Stipčević i Marko Car, te u završnici kapetan Ružić i generalno gledajući, Zadrani su u četrdeset minuta borbe bili bolja momčad i trebali su pobijediti. Trebali su, a nisu. Zbog više sile. I nije to neka novost, možda su se zadarski navijači samo neko vrijeme bili malo odvikli od toga, ali žalosno je da se događaju ovakve stvari, pred očima tisuća ljubitelja košarke u Hrvaskoj, a da su svi zapravo bespomoćni. Ovakvi događaji samo odbijaju ljude s košarkaških terena, a osim toga štete i samoj sudačkoj organizaciji u kojoj, sigurni smo, ima mnogo kvalitetnih i poštenih sudaca. Kakva se poruka ovime šalje mladim košarkašima, koji tek trebaju napraviti svoje prve profesionale ili uopće sportske korake? Kako se osjećaju košarkaši Zadra koji su, nakon četiri uzastopna poraza u derbijima s Cibonom (dva na kraju prošle i dva ove sezone), konačno došli pred pobjedu, da bi im ona nepravedno bila oduzeta? Što će se poduzeti da se ovakve stvari u budućnosti više ne događaju? Mnogo je pitanja, a malo odgovora. Jedno od mogućih rješenja je uvođenje video snimke, što je već praksa u nekim drugim europskim ligama pa i u Euroligi. U tom slučaju, suci bi ovakvu situaciju u ključnim trenucima utakmice mogli ponovno pogledati nekoliko puta pa onda, sve i kad bi htjeli, više ne bi mogli dosuditi silaznu putanju. Do početka prvenstva Hrvatske, a naročito doigravanja, nekakvo se rješenje definitivno mora pronaći. Jer zbog ovakvih događaja, gubi se smisao sporta.

SLOBODNA BACANJA 28:4

Ne viđa se često na košarkaškim terenima da jedna momčad ispuca čak 24 slobodnih bacanja više od druge. Cibona ih je u polufinalu kupa pucala 28, a Zadar gotovo nevjerojatno, samo četiri. Nekoliko puta smo s nevjericom provjeravali taj podatak, no zaista, dva je pogodio Car na početku utakmice, a jedno od dva Morović krajem prvog poluvremena. I to je bilo to. Niti jedno u drugom poluvremenu, niti u produžetku. Koliko god da to može biti plod same igre Zadra, a nije prvi put da Zadrani u ključnim trenucima ne znaju iznuditi prekršaj, ne možemo a da se malo ne zamislimo nad sudačkim kriterijem. Pogled u statistiku otkriva još jedan nevjerojatan podatak, koji ide u prilog onoj tezi da je statistika zapravo samo točan zbroj netočnih podataka. Ukupna valorizacija Cibone na kraju je bila gotovo dvostruko veća od Zadrove (103-55). Ako bi netko, tko nije gledao utakmicu, na kraju vidio samo taj podatak, sasvim bi sigurno pomislo da je Cibona dobila uvjerljivo, preko dvadeset razlike. Kad ono, jedva izborili produžetak i to uz sudačku pomoć.

MIČIĆ: PODRŠKA TRENERU I IGRAČIMA

Direktor KK Zadar Zdenko Mičić jučer je na sastanku s čelnim ljudima HKS-a razgovarao o onome što se događalo u četvrtak navečer u dvorani Trnsko, ali i o drugim stvarima, kao što je organizacija Europskog prvenstva do 20 godina.
– Ovo što se dogodilo u Trsnkom je drastično, jer je to protiv osnovnih košarkaških pravila. Ali očito živimo u vremenu kada se golovi postižu rukom, a koševe daju suci i to je tako. Posebno nas ovo boli jer je riječ o poluzavršnici kupa koji nosi ime po Krešimiru Ćosiću i ovakve se stvari ne bi smjele događati. Boli me i to što se na sastancima svih momčadi pričalo o fair-play borbi i kako treba pobijediti bolja momčad, a sinoć se to nije dogodilo – kazao je Mičić i istaknuo da trener Jusup i igrači imaju punu podršku vodstva kluba.
– Trener i igrači imaju našu punu podršku. Pošteno su se borili i s te strane im ne možemo zaista ništa prigovoriti. Moramo se skupiti i ići dalje pa će se valjda i nama sreća u budućnosti osmjehnuti.

JUNIORI OPET PALI U ZAVRŠNICI

Nakon dva poraza u četvrtak, od domaćina Barking Abbeya i ruskog Khimkija, juniori Zadra jučer su doživjeli i treći poraz na kvalifikacijskom turniru Eurolige u Londonu. Bolji od njih bio je Maccabi Tel Aviv rezultatom 81:75. Cijela utakmica bila je prilično izjednačena, premda su Izraelci bili ti koji su cijelo vrijeme vodili, u nekoliko navrata čak i sa 8-9 poena. Pri rezultatu 70-61, pet minuta prije kraja, Zadrani rade seriju 7-0 i vraćaju se na samo dva poena zaostatka, ali tada primaju tricu i u završnici gube korak za protivnikom. Najefikasniji u redovima Zadra bili su Emilio Banić sa 26 poena i 6 skokova i Franko Šango sa 23 poena i istim brojem skokova. Danas u 14,30 Zadar igra utakmicu za izbjegavanje posljednjeg mjesta na turniru.
MACCABI – ZADAR 81:75
(21:19, 23:23, 14:14, 23:19)
ZADAR: Mičić, Banić 26, Jurjević 6, Milin 6, Bučaj 8, Smolić, Jurlina, Vrsaljko, Gjergja, Šango 23, Marasović 6, Sakara. Trener: Roko Giergia.