Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

7 C°

Celijakija uzrokuje spontane pobačaje

29.05.2011. 22:00
Celijakija uzrokuje spontane pobačaje


Prema dosadašnjim studijama pokazalo se da se celijakija najčešće javlja u dobi od 10. do 40. godine života, a tipični simptomi su proljev, povraćanje, gubljenje na težini, izbočeni trbuh, umor, bezvoljnost… Postoje i brojni drugi atipični simptomi zbog kojih je vrlo teško posumnjati na celijakiju, rekao je dr. Kasun


U povodu Svjetskog dana celijakije, koji se  inače obilježava 27. svibnja,  prošlog je petka u Multimedijalnoj dvorani Gradske  knjižnice održano stručno predavanje dr. Domagoja Kasuna,  specijalista interne medicine i  gastroenteorologije. Kao i svake godine u vrijeme obilježavanja Tjedna svjesnosti o celijakiji  u Hrvatskoj, a koji je jučer protekao, kao i u povodu spomenutog Svjetskog dana, Zadarsko društvo celijakičara organizira različite aktivnosti kojima želi ukazati na sve veću  prisutnost ove bolesti o kojoj se  još uvijek malo govori i premalo zna. Ove godine je to bilo  stručno predavanje o važnosti  rane dijagnostike i pravilne  prehrane oboljelih, a koje je  okupilo mahom članove  Društva, ali i nekolicinu ostalih  građana zainteresiranih za  upoznavanje s ovom bolešću.
Tri uzročnika bolesti
Prije početka liječničkog predavanja okupljene je pozdravila Emilija Werthaim, predsjednica Društva, istaknuvši kako organiziranjem ovog predavanje Društvo nastoji utjecati  na razvijanje svijesti o ovoj bolesti kod javnosti općenito, ali i  kod samih liječnika.
U svojem je predavanju dr.  Kasun krenuo od same povijesti bolesti, pojasnio uzroke  nastanka bolesti, tipične i atipične simptome bolesti, komplikacije koje bolest uzrokuje te  naposljetku uputio na pravilnu  dijagnostiku i pravilnu terapiju.
– Da bi se ova bolest pojavila  potrebna su tri uzročnika, odnosno gluten, genetske predispozicije i imunološki odgovor.  Gluten se nalazi u četiri vrste  žitarica i to pšenici, raži, ječmu  i zobi, iako se u čistoj zobi  gluten ne nalazi, zob se vrlo  često pojavljuje pomiješana s  drugim žitaricama što uzrokuje  komplikacije kod oboljelih. Postoje, nažalost, i brojni skriveni  izvori glutena, a prema novijim  istraživanjima pronađena su  protutijela i u sirutki ovčjeg i  kravljeg sira, kravljeg mlijeka i  bjelanjku jaja, pojasnio je dr.  Kasun, istaknuvši kako, kada je  riječ o genetskim predispozicijama, vrlo vjerojatno da ukoliko testirana osoba u krvi nema  HLA antigene nema celijakiju.
Kada je riječ o imunološkom  odgovoru, dr. Kasun je naglasio  kako se celijakija tek odnedavno  svrstava i u autoimunu bolest, a  javlja se pojavom T-limfocita u  sluznici crijeva i protutijela u  serumu AGA, EMA i tTG.
Tipični i atipični  simptomi
– Prema dosadašnjim studijama pokazalo se da se celijakija najčešće javlja u dobi od  10. do 40. godine života, a tipični simptomi su proljev, povraćanje, gubljenje na težini,  izbočeni trbuh, umor, bezvoljnost… No, nažalost, postoje i  brojni drugi atipični simptomi  zbog kojih je liječnicima vrlo  teško posumnjati na celijakiju.  Riječ je o umoru i iscrpljenosti,  napuhnutosti, anemiji, spontanim pobačajima, ranoj osteoporozi, niskom rastu, artritisu,  defektu zubne cakline, povišenim jetrenim enzimima i  brojnim neurološkim simptomima, istaknuo je dr. Kasun,  pojasnivši i simptome takozvane “tihe celijakije” i “latentne  celijakije”, čiji su simptomi potpuno atipični ili ih uopće nema,  pa je u tom slučaju iznimno  važna pravovremena sumnja liječnika i kvaliteta patoloških  nalaza.
Među brojnim komplikacijama koje uzrokuje celijakija  dr. Kasun je posebno istaknuo  anemiju, osteoporozu, pojavu  malignih bolesti i potreban kirurški tretman. Pojasnio je, također, načine pravilne dijagnostike kod djece i kod odraslih te  u kojim je slučajevima potrebno provoditi testove na protutijela.
– Prognoze kod oboljelih su  izvrsne ukoliko se drži doživotna bezglutenska dijeta. Terapija podrazumijeva upravo  doživotnu bezglutensku dijetu,  zatim, u nekim se slučajevima  daju lijekovi koji će suzbiti imunološku reakciju, a znate da se  velike nade polažu u prolil ednopeptidazu, odnosno peroralnu enzimsku terapija kojom bi  se u probavnom traktu ubrzala  razgradnja glutena, ali za što se  još uvijek vrše istraživanja, istaknuo je dr. Kasun, zaključivši  naposljetku da celijakija zahtijeva multidisciplinaran pristup, odnosno na celijakiju osim  gastroenteorologa, trebaju pomišljati i pedijatri, neurolozi,  psihijatri, dermatolozi, endokrinolozi i ginekolozi.