ponedjeljak, 25. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

10 C°

Bivšoj radnici HEP-a odšteta zbog mobinga

12.02.2012. 23:00
Bivšoj radnici HEP-a odšteta zbog mobinga


Riječanki Hildegardi Superina HEP mora isplatiti 30 tisuća kuna zbog zlostavljanja na poslu, što je jedna od prvih pravomoćnih presuda za mobing u Hrvatskoj


Županijski sud u Rijeci potvrdio je prvostupanjsku presudu Općinskog suda kojom HEP Proizvodnja svojoj bivšoj radnici, Riječanki Hildegardi Superina mora isplatiti 30 tisuća kuna zbog zlostavljanja na radnom mjestu, čime je jedan od prvih procesa za mobing na riječkom području i u Hrvatskoj općenito, dobio pravomoćni sudski epilog.
Riječ je o slučaju koji je, s obzirom da se radi o HEP-u, imao veliki medijski odjek i prije nego li je cijela priča dospjela na sud. Hildegardu Superina na radnom je mjestu rukovoditelja Odjela za plan i analizu HEP-ovog Proizvodnog područja HE Zapad uznemiravao direktor Damir Lučić, po spolnoj i nacionalnoj osnovi, te na razne druge načine, zbog čega je na koncu i napustila HEP, otišavši u prijevremenu mirovinu.
Pogrdni nazivi
Lučić je, što je potvrđeno i sudskom odlukom, zaposlenicu Superina pred dvojicom svjedoka, u njezinoj odsutnosti, nazivao pogrdnim izrazima “talijanska kurva” i “talijanska kurvetina”, govoreći kako će je poslati na ulicu, a kroz dulje ju je vremensko razdoblje uznemiravao uvredljivim, neprijateljskim i ponižavajućim ponašanjem, pretrpavao je poslom i diskriminirao na razne načine.
 Superina se za zaštitu svojih prava obraćala Vladi i Saboru Republike Hrvatske, no zadovoljštinu je na kraju morala potražiti i na sudu. U sudskom postupku sada već bivši direktor PP HE zapad Lučić opovrgao je navode iz tužbe, no sud njegovom svjedočenju nije poklonio vjeru. Nasuprot tome, prvostupanjski je sud povjerovao iskazima dvojice svjedoka, Stipe Vidakovića i Aleksandra Ostrovidova, pred kojima je Lučić pogrdnim imenima nazivao zaposlenicu Superina, te od Vidakovića, njoj izravno nadređenog, tražio da joj prenese da sama da otkaz ili će je on izbaciti na ulicu.
Takav je stav suda obrazložen mišljenjem da “nije vjerojatno niti logično da bi navedeni svjedoci tako nešto opetovano tvrdili i ustrajali prilikom davanja izjave povjereniku, tako i sudu, iako su radi toga imali problema na poslu, da to nije istina” – kako stoji u presudi.
Zadovoljna presudom
Sama Superina ističe kako je presudom zadovoljna, posebno zato što je riječ o presedanu u hrvatskom pravosuđu.
– Zadovoljna sam jer sam se odlučno suprotstavila nasilju i rekla ne mobingu. Sramotno je i nedopustivo da u HEP-u, javnom poduzeću u vlasništvu države, buja nacionalizam, da se tolerira verbalno uznemiravanje, vrijeđanje i provodi mobing. Još je gore što su akteri svega zaposlenici iz rukovodne strukture. Uprava HEP-a o svemu je imala saznanja, ali klanovi unutar HEP-a čvrsto su vezani klijentelističkim i osobnim interesima. Pozicija Damira Lučića još je jaka jer je predsjednik uprave HEP-a Leo Begović dobar prijatelj njegova brata Igora Lučića, očito moćnog i utjecajnog tajnika iz bivših vlada Ive Sanadera i Jadranke Kosor, komentirala je Superina.
Cijeli slučaj, objašnjava, korijene vuče još iz 2007. godine, kada se obratila Sindikatu i saborskom Odboru za ljudska prava zbog ponašanja jednog kolege, čime je, ističe na sebe navukla bijes vodećih kadrova HEP-a.
Otkazi zbog bijesa
– Zbog same te činjenice prema meni je pokrenuta neviđena odmazda, od nekih iz sada već bivše Sanaderove uprave čija je produžena ruka bio Lučić. To su ljudi kojima se sada sudi zbog pronevjera i malverzacija ili su završavali u Remetincu, poput Ivana Mravka, Petra Ćubelića i Željka Kljaković-Gašpića. U nastupu bijesa Lučić me smijenio s mjesta povjerenika za zaštitu dostojanstva, a čak je na Korzu verbalno napao mog supruga, zbog čega smo tražili i policijsku zaštitu. Nakon pokretanja tužbe na Općinskom sudu u Rijeci Lučić mi je u dva navrata uručio i otkaz, no drugostupanjski organ u HEP-u otkaz je poništio i meni dao za pravo. Unatoč tome, na kraju sam u lipnju 2010. bila primorana otići u mirovinu, kaže Superina, ističući kako joj je drago da je, odlukom suda dobila barem moralnu zadovoljštinu za pretrpljeno zlostavljanje.


Apostolovski: Suci pokazali visoku etičnost




Na presudu Županijskog suda reagirala je i Udruga Mobbing čija je predsjednica Jadranka Apostolovski potvrdila da je riječ o jednoj prvih pravomoćnih presuda u RH vezanih za povredu dostojanstva radnika i diskriminaciju.
– Ova presuda pokazuje visoku etičnost i stručnost hrvatskih sudaca na tragu najbolje europske tradicije, što nas posebno veseli i vraća vjeru u neovisnost i visoku stručnost hrvatskih sudova. Presuda je još jedna potvrda da se hrvatski radnici s punim povjerenjem obraćaju hrvatskim sudovima u pogledu zaštite svojih prava iz rada i po osnovu rada. Ovo je važno i zbog toga što se ovdje radilo ne samo o zlostavljanu na radu nego i o diskriminaciji radnika, kazala je Apostolovski.