Petak, 17. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

18 C°

Bivši zatvorski čuvar ubrojiv ili neubrojiv?

Autor: Minja Gugić

21.03.2009. 23:00
Bivši zatvorski čuvar ubrojiv ili neubrojiv?


Čak četiri eminentna sudska vještaka psihijatrijske struke nisu se mogla složiti je li optuženik u trenutku počinjenja kaznenog djela bio ubrojiv ili neubrojiv, pa je Sudsko vijeće odgodilo raspravu i zatražilo od vještaka da provedu novo, timsko vještačenje


Čak četiri eminentna sudska vještaka psihijatrijske struke iznosila su u petak na Županijskom sudu u Zadru gotovo četiri sata svoje mišljenje o stanju ubrojivosti i strukturi ličnosti optuženog Ive Mitrovića zvanog Jovo (54) kojemu se ponovno sudi zbog pokušaja ubojstva Svetimira Brzoje zvanog Škele koje se dogodilo sredinom listopada prije deset godina.
Naime, ovaj je slučaj sam po sebi zanimljiv utoliko što je Mitrović zbog kaznenog djela koje mu se stavlja na teret bio pravomoćno osuđen na zatvorsku kaznu u trajanju od četiri godine i devet mjeseci zajedno sa Stankom Šarićem i Šarićevim sinom Ivicom kojemu je pravomoćno bila dosuđena kazna od četiri godine zatvora.
I dok su otac i sin Šarić svoje kazne već i “odrobijali”, Ivi Mitroviću se sada ponavlja sudski postupak zahvaljujući njegovom tadašnjem branitelju Marku Marinoviću.
Marinović podnio zahtjev, Vrhovni sud prihvatio
Odvjetnik Marinović je naime, nakon pravomoćne presude podnio zahtjev za obnovom postupka u odnosu na svog klijenta dostavivši sucima Vrhovnog suda Republike Hrvatske nalaz i mišljenje sudskog vještaka psihijatrijske struke dr. Emila Žampere prema kojemu je optuženi Mitrović u trenutku počinjenja kaznenog djela bio – neubrojiv.
Potom su suci Vrhovnog suda, nakon “provedenih izvida” donijeli rješenje o obnovi postupka pa se tako Ivo Mitrović, bivši zatvorski čuvar pritvora u Zadru, opet našao na optuženičkoj klupi pred Sudskim vijećem kojim ovaj put predsjeda Boris Radman i koji je rekao da se ne osjeća krivim za ono što mu se stavlja na teret te da se ničeg ne sjeća.
Unatoč zahtjevu njegovog odvjetnika Zrinka Zrilića da se isključi javnost s glavne rasprave, “s obzirom na psihičko stanje njegovog branjenika”, Sudsko je vijeće uvaživši mišljenje psihijatara to odbilo.
Mitrović pak, koji se sada brani sa slobode, sijede kose duge do ramena djelovao je cijelo vrijeme kao omamljen. Šutio je, a u jednom je trenutku čak i zaplakao.
Raspravu je pratio i Svetimir Brzoja koji je samo pukom srećom, preživio teške ozljede glave kada su ga trojica brutalno premlatila u njegovom kafiću u Zadru na predjelu Ploče.
“Priča” koja se dogodila prije deset godina
Naime, cijela se “priča” dogodila 25. listopada prije deset godina kada su otac i sin Šarić i Ivo Mitrović ušli u Brzojin kafić, napili se i počeli praviti nered.
Brzoja ih je najprije lijepo zamolio da se smire, a kako su se oni na sve njegove molbe i uvjeravanja oglušlili, on je zvao policiju.
Policija je došla te su trojica nasilnika doista i otišla iz kafića da bi se nedugo potom kad su bili sigurni i da su policajci otišli, vratili u kafić te Brzoju premlatili gotovo do smrti udarivši ga najprije punom pivskom bocom, a onda i metalnom nogom barske sjedalice po glavi slomivši mu lubanju.
Brzoja je preživio samo zahvaljujući brzoj liječničkoj intervenciji i uspješnom operativnom zahvatu.
I jučer su opet mišljenja psihijatara bila oprečna. Dr. Denis Sabljar je za optuženog rekao kako pati od blažeg psihičkog poremećaja, a prije devet godina kada je obavljeno vještačenje, prema njegovom je mišljenju, Mitrović bio smanjeno ubrojiv.
– U stanju bez konzumacije alkohola bio bi ubrojiv. U vrijeme počinjenja kaznenog djela imao je oko dva promila alkohola u krvi, što je pijano stanje. Dakle, bio je smanjeno ubrojiv zbog toga, jer je otežano upravljao svojom voljom i postupcima. On ima poremećaj osobnosti, on je i sociopat, ali to nije bolest već poremećaj – zaključio je dr. Sabljar.
Oprečna mišljenja psihijatara i danas
Doajen hrvatske psihijatrije prof.dr.sc. Borben Uglešić vještačio je optuženog Mitrovića prije sedam godina te je također zaključio kako je on u vrijeme počinjenja kaznenog djela bio smanjeno ubrojiv. S obzirom da je Mitrović bio dragovoljac Domovinskog rata od 1991. do 1992. godine te je zbog PTSP-a umirovljen, dr. Uglešić je pojasnio kako je PTSP “jedna od komponenti koja je uključena u strukturu njegove ličnosti, ali ne utječe na neubrojivost”.
S druge pak, strane prof. dr. sc. Vera Folnegović Šmalc i njen kolega Đuliano Ljubičić su zaključili kako je Mitrović kobne noći bio – neubrojiv.
S obzirom da su mišljenja vještaka i dalje ostala oprečna, Sudsko je vijeće odgodilo raspravu i zatražilo od psihijatara novo, tzv. kombinirano, odnosno timsko vještačenje optuženog Ive Mitrovića.