Ovogodišnje jubilarno, deseto po redu izdanje Sabora glagoljaša »Slovo Rogovsko 2019.« održava se u Zadarskoj i Šibensko-kninskoj županiji. U Osnovnoj školi Stjepan Radić u Bibinjama u proteklu subotu održane su radionice glagoljice.
– Jedan od ciljeva našeg školskog kurikuluma je, pored ostaloga, njegovanje tradicijske baštine, kazala je Mirka Sikirić, ravnateljica bibinjske škole, naglasivši kako glagoljica dokazuje suverenitet narodnog jezika i pisma, stoga je ona važan dio priče o hrvatskom kulturnom, a time i nacionalnom identitetu.
Glagoljica sa slamčicom
Jordana Sikirić i Ivana Sorić vodile su radionicu »Izrada nakita s motivima glagoljice«, Nada Režen i Natalija Kero radionicu »Alu glagoljica«, Marija Vuica »Glagoljica sa slamčicom«, Ružica Anušić i Ivana Kero »Svjetlo koje se piše«, Marina Jelić i Marijana Kandić »Glagoljaški molitvenik i svijeće« i Marijana Pavić »Izrada privjesaka/magneta od prirodne gline«.
– Radionice su odličan primjer kako djecu osnovnoškolskog uzrasta zainteresirati za proučavanje kulturne baštine i povijesti. Samo edukacijom glagoljicu možemo spasiti od zaborava, a to je i svrha radionica, poručila je prof. Marijana Kandić.
Služeći se raznim likovnim tehnikama i materijalima rezultati kreativnih radionica vrlo su konkretni: motivi glagoljskih slova oslikavaju se na kamenim oblucima i platnenim torbama, izrađuje se ambalaža, ogrlice i straničaki s motivima glagoljice, pišu se glagoljski tekstovi i molitve za glagoljski molitvenik…
Glagoljizam kao način mišljenja
Bibinjska škola čini sve da sačuva glagoljicu od zaborava, da je učini »vidljivom« i na uporabnim predmetima, da educira djecu. Štoviše, »Az, buki, vjedi, tko slovo zna« je svojevrsna poruka i motiv bibinjskih radionica glagoljice kao posebnosti hrvatske baštine.
– Svjesni smo da glagoljizam kao način mišljenja i svojevrsnu projekciju narodne opstojnosti i hrvatskoga identiteta primamo kao baštinu na koju smo ponosni i koju bismo morali prenositi naraštajima poslije nas, mišljenja je Marijana Kandić.
Glagoljica zanimljiva i školi Ahoj
U OŠ Stjepan Radić već četiri godine se održava nastava slovačkog jezika. Škola se zove Ahoj (slovački pozdrav: bok, bog, ćao, zdravo, halo) i broji pet učenika koje slovački jezik uči učiteljica Valentina Bungur. Učenicima i učiteljici Valentini pridružila se i Lenka Čubelić koja u školi Ahoj ima dvoje djece.
– Učenici slovačkog jezika su obilazeći glagoljske radionice, informativno i druženjem s bibinjskim učenicima i voditeljicama stekli osnovno znanje o ulozi glagoljice u hrvatskoj kulturi, naglasila je Valentina Bungu.
najnovije
najčitanije
Svijet
blue origin
Ženska posada Bezosove rakete nakon 11 minuta vratila se na Zemlju
Županija
javlja hep
Niz ulica u Zadru i okolici dio utorka bez struje, evo koje
Zadar
radovi
OPET BEZ VODE! Dio Zadra, Kožina i Zatona u utorak bez vode
Županija
tri glazbene škole
Ove srijede smotra učenika glasovira Zadarske županije
Županija
josip kutija
Učenik Srednje škole kneza Branimira Benkovac predstavljat će Zadarsku županiju na Lidranu
Županija
eurojackpot
Sretni dobitnik u Sv. Filipu i Jakovu osvojio Joker 5
Crna Kronika
sudar tri vozila
Prometna nesreća u Murvici, ozlijeđena dvojica
Crna Kronika
sudar
Teška nesreća na A1! Jedna osoba preminula, više ozlijeđenih
Nogomet
NA POLJUDU
Hajdukov predstavnik nakon utakmice uputio interesantnu poruku sucu: ‘Bit ćeš sudac u Arbanasima‘
Zadar
Izdvojili smo zanimljivosti