
Foto: UNIZD/Okrugli stol »Izazovi roditeljstva djece s teškoćama u razvoju - aktualna promišljanja«
U okviru obilježavanja Dies academicus na Sveučilištu u Zadru organiziran je Okrugli stol »Izazovi roditeljstva djece s teškoćama u razvoju – aktualna promišljanja«, na kojemu su predstavljeni rezultati istraživačkog tima Odjela za psihologiju »Dobrobit zaposlenih roditelja djece s teškoćama u razvoju«, a zatim je održana rasprava u kojoj su sudjelovali državna tajnica Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marija Pletikosa, savjetnice pravobraniteljica za djecu i osobe s invaliditetom Ivona Makvić Salaj i Maja Karaman Grbavac, profesorica na Odjelu za izobrazbu učitelja i odgojitelja Smiljana Zrilić, stručne radnice, voditelji ustanova koje se bave odgojem i obrazovanjem djece s poteškoćama itd.
Emocionalni nemir
Prof. dr. sc. Ana Slišković iznijela je osnovne podatke o projektu i zatim osnovne zaključke do kojih se došlo. Najvažniji čimbenici koji utječu na kvalitetu života roditelja djece s poteškoćama su vrsta i stupanj poteškoće djeteta i funkcioniranje obitelji u cjelini, zatim način na koji se oni suočavaju s tim izazovom, a zatim i podrška okoline.
– Za dio roditelja ove različite uloge koje obavljaju uzrokuju stres i utječu na njihovo psihofizičko zdravlje, dok drugi tim suočavanjem s problemima doživljavaju određeni rast kao osobe. Roditelji su visoko organizirani kako bi udovoljili svim zahtjevima, ali unatoč tome ne žele i ne mogu razmišljati puno unaprijed jer ne znaju što im nosi budućnost. Sve to donosi im emocionalni nemir, pogotovo u kontekstu pitanja što će biti s njihovom djecom kad njih više ne bude, istaknula je Slišković.
Zbog visokih zahtjeva roditeljske uloge majke obično ne rade, a to je, istaknula je doc. dr. sc. Andrea Tokić, dodatan problem.
– Posao, koliko god izazova imao, nosi zadovoljstvo životom. Najlošije je roditeljima koji su nezaposleni, koji imaju najnižu razinu socijalne podrške, dok su zaposleni roditelji zdraviji i zadovoljniji životom, bez obzira na stupanj oštećenja koje dijete ima, istaknula je Tokić.
Svakodnevni izazov
O svom iskustvu savjetnice pravobraniteljice i majke djeteta s poteškoćama u razvoju govorila je Maja Karaman Grbavac, koja je rekla da je biti roditelj djeteta s poteškoćama izazov svaki dan.
– Dijagnozu saznate na stolu po porodu, bez ikakvog protokola, bez sentimenta, ta se dijagnoza iznese i morate se suočiti s njom. Kada izađete iz rodilišta kreće borba sa sustavom, nesnalaženjem u toj ulozi, pa čak je i meni koja sam pravnica i znam kako državne službe funkcioniraju, bilo teško shvatiti odakle krenuti. Mora se voditi računa i o brojnim drugim stvarima, poput položaja djeteta urednog razvoja u obitelji, rekla je Karaman Grbavac.
Nazočni roditelji rekli su da svi dijele slične izazove, a svi žele da njihova djeca upišu vrtiće i škole, da budu među svojim vršnjacima te da ne budu u startu »otpisana«.
Sadržaj je nastao u suradnji sa Sveučilištem u Zadru.
najnovije
najčitanije
Novosti
SUSRET S DIJASPOROM
Grlić Radman u Clevelandu: Hrvatska je otvorena za sve generacije iseljenika
Crna Kronika
POLICIJA U AKCIJI
Opet nasilje u Zagrebu: Redari poznatog noćnog kluba pretukli petoricu mladića?
Novosti
IZA REŠETAKA
Svećenik u Španjolskoj drogirao i zlostavljao žene, sve je snimao
Hrvatska
CROBAROMETAR
HDZ-u raste rejting unatoč aferama, sada su na 30 posto
Zadar
na višnjiku
Sa suzama u očima i ponosom u srcu dočekan zlatni Mateo Škara
Crna Kronika
Nasilje
Buntićeva supruga iznijela nove jezive detalje nasilja: Tukao me rukama, nogama, svime
Crna Kronika
SERIJA KRAĐA
Provalio u kuću u Zemuniku, ukrao novac i zlatni nakit
Zadar
na višnjiku
Sa suzama u očima i ponosom u srcu dočekan zlatni Mateo Škara
Zadar
u 10 SATI
U srijedu na Gradskom groblju Zadar ukop posmrtnih ostataka opatice Marije Benedikte Braun
Zadar & Županija
PU ZADARSKA