Utorak, 7. siječnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

14 C°

Otvorene Olimpijske igre

Autor: Kristian Sirotich

07.08.2008. 22:00
Otvorene Olimpijske igre

Foto: AP



Kineski gimnastičar Li Ning, trostruki olimpijski pobjednik 1984. godine u Los Angelesu, podignut je visoko pod “svod” Nacionalnog stadiona, visoko iznad glava gledatelja “optrčao” je krug ne dodirujući podlogu i upalio plamen koji će narednih 16 dana grijati srca najmnogoljudnije nacije na svijetu
“Proglašavam Igre 29. Olimpijade otvorenima” ponosno je pred 91 tisućom gledatelja nazočnih na kolosalnom zdanju Nacionalnog olimpijskog stadiona u Pekingu, popularnog “Ptičjeg gnijezda”, uzviknuo Hu Jintao, predsjednik Narodne republike Kine, nedugo nakon što ga je za govornicu pozvao Jacques Rogge. Predsjednik Međunarodnoga olimpijskoga odbora je u nazočnosti brojnih državnika i visokih uzvanika, među kojima su se posebice isticali predsjednik SAD-a George Bush i ruski premijer Vladimir Putin, u neposrednoj blizini kojega je sjedio i hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, nadahnutim govorom rasplamsao emocije razdraganih domaćina.
– Dugo ste sanjali Olimpijske igre, večeras vam se taj san ostvario – obratio se Rogge kineskom narodu. – Izabrali ste poruku “Jedan svijet, jedan san” i to smo mi večeras. Kao jedan svijet solidarizili smo se s tragedijom koja je nedavno potresla pokrajinu Sečuan, kao jedan san objedinit ćemo radost, ponos i nadu Olimpijskih igara. Ove Igre pripadaju vama – poručio je Rogge nedugo prije nego je pred višemilijunskim auditorijem procurila najstrože čuvana kineska tajna minulih mjeseci. Kineski gimnastičar Li Ning, trostruki olimpijski pobjednik 1984. godine u Los Angelesu, podignut je visoko pod “svod” Nacionalnog stadiona, visoko iznad glava gledatelja “optrčao” je krug ne dodirujući podlogu i upalio plamen koji će narednih 16 dana grijati srca najmnogoljudnije nacije na svijetu.
Tradicionalnom mimohodu u kojemu su sudjelovale i najveće svjetske sportske zvijezde puput Kobea Bryanta, Rogera Federera, Dirka Nowitzkog i spektakularnom vatrometu koji se protezao tijekom sva tri sata prethodio je jednako tako spektakularan program u režiji Zhang Yimoua, koji je uz pomoć petnaest tisuća plesača, glumaca, glazbenika, sportaša i pomno biranih volontera, u jednu cjelinu sažeo pet tisuća godina kineske povijesti. Od najranijih dana najstarije civilizacije svijeta, preko Velikog zida, slavnih dinastija i kineskog svemirskog programa do kratkog pregleda dostignuća u umjetnosti, glazbi i znanosti. Izostali su tek fragmenti novije kineske povijesti u želji da Igre ne budu obilježene politikom, koja će unatoč svim nastojanjima domaćina narednih dana zasigurno zauzimati dobar dio medijskoga prostora.
Malo je tko od 91 tisuće gledatelja na Ptičjem gnijezdu mogao ostati ravnodušan otvaranju Igara koje će, Kinezi su uvjereni, biti najbolje u povijesti. Igre mogu početi. Najskuplje u povijesti, na kojima će boje rekordnih 204 zemalja svijeta braniti 10.500 sportaša i sportašica u 28 sportova, na 31 borilištu i u sedam gradova. Prisegu je u ime sportaša izrekla kineska stolnoteniska reprezentativka Yining Zhang.