Foto: TORANGE.BIZ
Cijene hrane zadržale su se u studenom na najvišoj razini od prošlog proljeća, budući da je pojeftinjenje žitarica i šećera bilo protuteža većim cijenama biljnih ulja, izvijestila je u petak Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO).
FAO-ov indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda iznosio je u studenom u prosjeku 127,5 bodova i bio je za samo 0,1 bod viši nego u listopadu, prema revidiranom podatku, pokazalo je izvješće.
Njegova vrijednost zadržala se tako na najvišoj razini od prošlogodišnjeg travnja.
U listopadu cijene hrane poskočile su na mjesečnoj razini za dva posto, tek nešto blaže nego na početku jeseni, uz naglo poskupljenje biljnih ulja.
I u studenom ulja su poskupjela nešto više od sedam posto u odnosu na prethodni mjesec, odražavajući strahovanja od slabije opskrbe iz jugoistočne Azije zbog prekomjernih oborina. Cijene sojinog ulja potaknula je, pak, pojačana potražnja, a cijene uljane repice i suncokretovog ulja potakli su pogoršani izgledi za ponudu.
Žitarice su pak u studenom pojeftinile za 2,7 posto u odnosu na listopad, uz niže cijene pšenice zahvaljujući slabijoj potražnji i pojačanoj ponudi u uvjetima žetve u južnoj hemisferi. Kukuruz se pak prodavao po istoj cijeni kao i u listopadu budući da je snažna potražnja u Brazilu i Meksiku za uvozom iz SAD-a bila protuteža povojnim vremenskim prilikama u Južnoj Americi.
Uteg cijenama kukuruza bila je i smanjena potražnja za uvozom iz Ukrajine i sezonski pritisak američke žetve, dodaju u FAO-u.
Riža je pak pojeftinila za četiri posto u odnosu na listopad pod pritiskom pojačane konkurencije među dobavljačima, žetvom i kolebanjima valutnih tečajeva.
Osjetno je u studenom pojeftinio i šećer, za 2,4 posto u odnosu na listopad, pod utjecajem početka sezone mljevenja u Indiji i Tajlandu i stišanih strahovanja za urod šećerne trske u Brazilu u idućoj godini.
Mlijeko i mliječni proizvodi poskupjeli su pak za 0,6 posto u odnosu na listopad, uz rekordne cijene maslaca zahvaljujući snažnoj potražnji i ograničenim zalihama u zapadnoj Europi.
Meso je u studenom pojeftinilo za 0,8 posto uglavnom zbog nižih cijena svinjetine u Europskoj uniji, utvrdio je FAO.
FAO je u odvojenom izvješću o ponudi i potražnji na tržištima žitarica ponovo neznatno snizio procjenu svjetske proizvodnje u ovoj godini, na 2,841 milijardi metričkih tona, što bi značilo da bi se zadržala, više-manje, na prošlogodišnjoj razini i blizu rekorda.
Proizvodnja pšenice trebala bi ove godine biti tek neznatno veća, dok će se proizvodnja kukuruza smanjiti za 1,9 posto zbog neočekivano niskih prinosa u Europskoj uniji i SAD-u.
Sjetva ozime pšenice već je krenula u cijeloj sjevernoj hemisferi, konstatiraju u FAO-u, ponovno istaknuvši da bi niže cijene trebale ograničiti zasijanu površinu.
najnovije
najčitanije
Kultura
Umjetnik i znanstvenik
Josip Zanki vratio se Zadru s novom izložbom koja spaja Velebit, Tibet i Meksiko
Hrvatska
35 ECMO uređaja
DORH pokrenuo izvide o nabavi medicinske opreme u vrijeme Milanovićeve vlade
Plodovi zemlje i mora
Bez nadzora
Konji lutalice ozbiljna su prijetnja i opasnost za ljude
Svijet
Novoizabrani predsjednik
Trump kritizira Ukrajinu zbog napada američkim projektilima na Rusiju
Plodovi zemlje i mora
OPG ISTRANEA
Fabio Flego uspješno uzgaja egzotično voće. Prvu sadnicu feijoa nabavio je u Zadru
Zadar
ŽIVOT BEZ GRANICA
Jurica Milin, osoba s Down sindromom, uspješno ruši barijere i ostvaruje svoje snove
Kultura
VELIKI KONCERT U HNK ZADAR
Klapa Anima Maris vraća se na velika vrata: “Kada nam netko priđe i podijeli svoj dojam, tada znamo da…”
Županija
pitanje zaštite
RAT NA OTOKU Simbol čipke kao kamen razdora Pažana i Novaljaca
Zadar
sigurnosne mjere
Policija snima utakmicu Zadra i srpske momčadi
Crna Kronika
opirao se uhićenju