
Foto: TORANGE.BIZ
Cijene hrane zadržale su se u studenom na najvišoj razini od prošlog proljeća, budući da je pojeftinjenje žitarica i šećera bilo protuteža većim cijenama biljnih ulja, izvijestila je u petak Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO).
FAO-ov indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda iznosio je u studenom u prosjeku 127,5 bodova i bio je za samo 0,1 bod viši nego u listopadu, prema revidiranom podatku, pokazalo je izvješće.
Njegova vrijednost zadržala se tako na najvišoj razini od prošlogodišnjeg travnja.
U listopadu cijene hrane poskočile su na mjesečnoj razini za dva posto, tek nešto blaže nego na početku jeseni, uz naglo poskupljenje biljnih ulja.
I u studenom ulja su poskupjela nešto više od sedam posto u odnosu na prethodni mjesec, odražavajući strahovanja od slabije opskrbe iz jugoistočne Azije zbog prekomjernih oborina. Cijene sojinog ulja potaknula je, pak, pojačana potražnja, a cijene uljane repice i suncokretovog ulja potakli su pogoršani izgledi za ponudu.
Žitarice su pak u studenom pojeftinile za 2,7 posto u odnosu na listopad, uz niže cijene pšenice zahvaljujući slabijoj potražnji i pojačanoj ponudi u uvjetima žetve u južnoj hemisferi. Kukuruz se pak prodavao po istoj cijeni kao i u listopadu budući da je snažna potražnja u Brazilu i Meksiku za uvozom iz SAD-a bila protuteža povojnim vremenskim prilikama u Južnoj Americi.
Uteg cijenama kukuruza bila je i smanjena potražnja za uvozom iz Ukrajine i sezonski pritisak američke žetve, dodaju u FAO-u.
Riža je pak pojeftinila za četiri posto u odnosu na listopad pod pritiskom pojačane konkurencije među dobavljačima, žetvom i kolebanjima valutnih tečajeva.
Osjetno je u studenom pojeftinio i šećer, za 2,4 posto u odnosu na listopad, pod utjecajem početka sezone mljevenja u Indiji i Tajlandu i stišanih strahovanja za urod šećerne trske u Brazilu u idućoj godini.
Mlijeko i mliječni proizvodi poskupjeli su pak za 0,6 posto u odnosu na listopad, uz rekordne cijene maslaca zahvaljujući snažnoj potražnji i ograničenim zalihama u zapadnoj Europi.
Meso je u studenom pojeftinilo za 0,8 posto uglavnom zbog nižih cijena svinjetine u Europskoj uniji, utvrdio je FAO.
FAO je u odvojenom izvješću o ponudi i potražnji na tržištima žitarica ponovo neznatno snizio procjenu svjetske proizvodnje u ovoj godini, na 2,841 milijardi metričkih tona, što bi značilo da bi se zadržala, više-manje, na prošlogodišnjoj razini i blizu rekorda.
Proizvodnja pšenice trebala bi ove godine biti tek neznatno veća, dok će se proizvodnja kukuruza smanjiti za 1,9 posto zbog neočekivano niskih prinosa u Europskoj uniji i SAD-u.
Sjetva ozime pšenice već je krenula u cijeloj sjevernoj hemisferi, konstatiraju u FAO-u, ponovno istaknuvši da bi niže cijene trebale ograničiti zasijanu površinu.
najnovije
najčitanije
Županija
poličnik
DANI MASLINOVOG ULJA Prvo izdanje manifestacije okupilo stručnjake i gastronome
Svijet
šef bosanskih srba
Sud BiH izdao nalog za uhićenje Milorada Dodika
Vaterpolo
uvjerljiva pobjeda
Vaterpolisti Zadra na Višnjiku izdominirali beogradski Stari Grad
Nogomet
SUPERSPORT HNL
Slaven Belupo pobjedom protiv Gorice skočio na četvrto mjesto
Hrvatska
lome se koplja
HDZ i desnica za obavezni vojni rok. Ljevica nije toliko ujedinjena
Zadar & Županija
raskol pred izbore
ŽO HDZ-a raspustio Gradski odbor na Pagu! Razlog je kandidatura Stipe Žunića za gradonačelnika
Nogomet
Nastavak sage
Gašpar Begonja ne može u utrku za predsjednika NSZŽ-a: “Imao sam želju napraviti nešto dobro”
Zadar
4 CLINIC
Maja Grgec Dragičević i Kristina Blaslov prakticiraju najnovije metode liječenja poremećaja rada štitnjače
Zadar
PRVE PO ZLATO
POSJET TRŽNICI Cijena šparoga kao kilo šnicela, a ipak se kupuju
Zadar & Županija
kandidat za gradonačelnika