Četvrtak, 21. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

11 C°

(NE)KULTURA BRANJA

S maslinama u uljare ne dolazi samo lišće i suhe grančice - ima tu prstenja, kovanica, lovačkih patrona...

Autor: Nedjeljko JUSUP/Agroklub

14.11.2024. 17:21
S maslinama u uljare ne dolazi samo lišće i suhe grančice - ima tu prstenja, kovanica, lovačkih patrona...

Foto: Osobna arhiva



Gužva nije samo u nogometnom šesnaestercu nego i pred uljarama duž Jadrana. Od Savudrije do Prevlake. Čak i oni maslinari koji imaju dogovorene termine, čekaju u redovima.




– U uljare stiže više maslina nego što su pojedini najavili pa se prerada neplanirano produžuje, kaže Radoslav Bobanović.


Na području Zadarske županije, primjerice, u 45 njih svi termini su zauzeti do kraja studenoga i dalje. Berba je na vrhuncu, a budući su neke od uljara trenutno u kvaru, prerada će možda pričekati do Božića, a ponegdje se nastaviti i u siječnju iduće godine.


– Zašto se strojevi kvare? To ima veze i s kulturom branja, odgovara Bobanović.


Nesmotrenost u berbi




S maslinama u uljare ne dolazi samo lišće i suhe grančice, nego i razni predmeti, koji mogu biti kobni za postrojenja u uljarama. Ne radi se o namjeri, već uglavnom o nesmotrenosti berača koji u žurbi s tla odnosno mreža za branje »ukrcaju« i ono što ne treba.





– U plastičnim vrećama i kašetama nađe se svega i svačega. Od zaručničkih prstena, narukvica, kovanica eura, žice, brukava, čepova od piva, komada lima i plastike pa čak i zrna od lovačkih patrona. Nađu se komadi granata, geleri zaostali iz rata. Ima i kamenja, puževa… Svašta, kaže Bobanović.


Problem je, veli, ako neki od nabrojanih predmeta zajedno s plodovima dospiju u dekanter. Tada nastaje krš i lom. Strojevi se kvare.


Kod Bobanovića ove godine srećom nije bilo takvih slučajeva. Ali, događalo se u nekim drugim uljarama pa su maslinari tražili sve moguće načine da prerade svoje masline. Nekima je ususret izišao upravo Bobanović.


Zahvala Ante Zelića


– Hvala gospodinu Radi. Da nije njega ja ne bih imao ekstra djevičansko maslinovo ulje. Morao bih čekati, a ako se ubrane masline odmah ne prerade, plodovi oksidiraju. Gube na kvaliteti, kaže Ante Zelić (42) iz Vrane u općini Pakoštane.


Kad već, zbog kvara, nije uspio u uljari gdje se predbilježio za termin, zamolio je Bobanovića i spasio urod sa svojih 150 maslina.


– Žrtvujem, usporavam vlastitu berbu i preradu da pomognem ljudima u nevolji, kaže Bobanović koji ima manju uljaru, taman za preradu plodova sa svojih 12.000 stabala maslina koje, uz vinograde i smokve, zajedno s partnerom Željkom Uzelcem, uzgaja na 45 hektara PZ MasVin kod Tinja.


– Kultura berbe maslina bitan je čimbenik i kvalitete ulja i sigurnosti postrojenja za preradu, opetuje i dodaje da je uljara kao ljudski organizam. Predmete koje je nabrojio »ne može probaviti«, dolazi do kvara, a svaki pa i najmanji kvar košta nekoliko tisuća eura. A o štetama koje trpe maslinari, zbog nemogućnosti pravodobne prerade maslina koje su već ubrali i namjeravali ubrati u planiranim rokovima da se i ne govori.


– Masline je najbolje preraditi odmah, a najkasnije do 48 sati nakon berbe. Svako prolongiranje negativno utječe na kvalitetu ulja, upozorava.


Slabiji randmani


Bobanović je pojasnio i zašto su, generalno gledano, randmani ove sezone slabiji nego prijašnjih godina.


– Sinteza ulja u plodovima počinje kad se završi proces formiranja koštice. To se obično događa tijekom srpnja i početkom kolovoza. Stvaranje ulja nastavlja se sve do obojenja plodova kada brzina nakupljanja ulja doseže svoj maksimum. Zbog velikih vrućina u tom razdoblju maslina je takorekuć hibernirala. Izostalo je uobičajeno nakupljanje ulja u plodu. A kako su u rujnu pa i u listopadu zaredale kiše, plodovi su upijali vlagu, postajali veći i teži dok je količina ulja ostala gotovo ista, pojašnjava.


No, karizmatični direktor MasVina nije nezadovoljan ovogodišnjom sezonom. Naprotiv.


– Plodovi su zdravi i ima ih više nego lani. Ulja u njima u postotku je manje, ali je vrhunsko. Ima idealne omjere fenola, pikantnosti, gorčine, voćnosti, okusa i mirisa, a uz sve to je i harmonično, zaključuje Bobanović.


Budući je u kritičnim razdobljima zalijevao, ni randmani kod njega nisu loši.


– Kod mene su ugodno iznenadile ascolana tenera i carolea. U ranoj fazi berbe dale su 15 posto. Dobri randmani su i od frantoia i istarske bjelice. Bolji nego što sam se nadao, kaže uz karakterističan osmijeh Radoslav Bobanović.


Zadovoljan je i što, uz sve poslove na imanju MasVina, stigne pomoći maslinarima u nevolji da i oni prerade svoje masline. Uostalom i stara izreka kaže: Dobro je činiti dobro. Jer, dobro se dobrim vraća!