Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

VINSKA SIMFONIJA

VINSKE KRONIKE Gino Matulić i Jadranka Svaguša stvorili vinski brend G&J

Autor: Manuela Plohl

22.08.2024. 17:54
VINSKE KRONIKE Gino Matulić i Jadranka Svaguša stvorili vinski brend G&J


Svijet vina često je poput pozornice, gdje svaki trs vinove loze igra ulogu u kompleksnoj drami života. Na toj pozornici, među vinarijama koje njeguju kvalitetu i kreativnost, izdvaja se jedan nesvakidašnji vinski duo koji čine Gino Matulić i Jadranka Svaguša. Njihov vinski brend, poznatiji kao G&J, ne proizvodi samo puko vino; on stvara emotivnu dramsku priču, čvrsto ukorijenjenu u terroir sjeverne Dalmacije. Vina visoke kvalitete, s oplemenjenim filozofskim pristupom pri proizvodnji, odražava srž njihove ljubavi prema vinu i umjetnosti. Zanimljiv je taj vinski duo koji bježi od svjetla reflektora, posebice od gerilskog agresivnog marketinga. Ljudi su to koji grade nadasve zanimljivu vinsku priču i to isključivo ljubavlju, trudom i kvalitetom.


Od Azurne obale do Bukovice i Ravnih kotara


Nježniji dio ovog vinskog dua čini Jadranka Svaguša, inače dramska producentica pri Hrvatskom narodnom kazalištu u Zadru. Gino Matulić je, pak, čovjek sa životnom pričom vrijednom vinskog romana, a proveo je velik dio života na jahtama duž Azurne obale. Tijekom tog razdoblja kušao je brojna velika vina svijeta i stekao golemo olfaktorno iskustvo. No, u trenutku kada je kušao Château La Lagune iz 1982. godine, njegovo se vino iz snova ukazalo. Po povratku u rodnu Dalmaciju zajedno s Jadrankom u glavi stvara viziju vina koje će odražavati kompleksnost i dubinu francuskih châteaua, no s dušom Dalmacije.


Gino i Jadranka ne vide vino kao puki proizvod. Za njih je vino živo biće, dijete koje zahtijeva pažnju, ljubav i nježno vodstvo kroz svoj razvoj. Svaka njihova boca vina simboličnog naziva »Tvoja krv i moja« simbolizira trud i strast koji oni ulažu u svaki korak proizvodnje, od berbe grožđa do punjenja butelja. Taj emocionalni pristup vodi ih u svakom koraku vinifikacije. Vino odmah po svom »rođenju« dobiva identitet koji se dalje oblikuje kroz glazbu. Da, dobro ste pročitali! Vino G&J odrasta uz zvukove klasike i jazza. Ta simbioza čovjeka glazbe i vina stvara jedinstvenu sintezu gdje svaka nota i svaki ton utječu na karakter i kompleksnost vina. Nije strana spoznaja kako glazba ima blagotvoran učinak na sva živa bića, ali i na floru koja nas okružuje, a upravo je to poticaj koji Gino i Jadranka koriste.


Početak vinskog putovanja




Njihova prva berba 2009. godine bila je događaj koji su oboje doživjeli s velikim strahopoštovanjem. Tada je Gino još uvijek bio u Francuskoj, dok je Jadranka s njihovom prvom enologinjom Nikolinom Palekom predano radila na stvaranju prvog vina u skromnom, ali čarobnom ambijentu starog kamenog kaštela na otoku Molatu. Taj kameni kaštel sa zemljanim podom i okružen prirodom, postao je kolijevka G&J vina. Vino je kasnije odležalo 24 mjeseca u barriqueu, upijajući aromatične note francuskog i američkog hrasta. Nadahnuti ljubavlju naspram bordoških vinskih blendova, odlučili su se za kombinaciju cabernet sauvignona i merlota. Danas se također koristi ista nepromijenjena formula, izuzev igranja s postocima u pojedinim godištima, ovisno o kvaliteti grožđa.


Kada se Gino vratio iz Francuske i kušao to prvo vino, osjetio je onu istu kvalitetu i kompleksnu dubinu koju su toliki niz godina kušali po Francuskoj. To je gotovo nadnaravno iskustvo u kojem postaješ svjestan da si na pragu ostvarivanja svojih snova. Ta prva berba zapravo nikada nije izašla u javnost te nije komercijalizirana, no glas o njoj širio se usmenom predajom. Danas je vino »Tvoja krv i moja« postalo kultno vino među znalcima i mnogi žele u svojim vinskim podrumima posjedovati baš svako godište ovog vinskog nektara.


G&J vinska kuća, unatoč tome što nema vlastiti vinski podrum ni vinograde, već posluje u najmu i kupuje grožđe, stoji kao primjer predanosti i izvrsnosti u svijetu vina. Njihov fokus usmjeren je na vrhunsku kvalitetu grožđa, što je ponekad iznimno teško pronaći, no to im polazi za rukom još od 2009. godine. Svake godine izbacuju jednu jedinu etiketu koja u potpunosti utjelovljuje njihovu filozofiju da je vino izraz ljubavi, truda i umjetnosti. Vina su proizvodili svih godina od tada, izuzev 2019. i 2020., zbog vrlo loših parametara koje je grožđe u vinogradima tada nudilo te nisu željeli riskirati. U maniri francuskih châteaua i Premier vin etiketa, Gino i Jadranka također imaju prvo vino kuće, što ih izdvaja od brojnih hrvatskih vinara, s obzirom na to da nude isključivo to prvo i jedino vino. Dok mnogi vinari pokušavaju zadovoljiti tržište raznovrsnim etiketama, Gino i Jadranka ostaju vjerni jednoj. Njihov cilj nije kvantiteta, već beskompromisna kvaliteta gdje svaka boca prolazi rigoroznu selekciju i trogodišnje starenje prije nego što ugleda svjetlo dana. Vino izlazi na tržište tek četvrtu godinu po berbi. U njihovom svijetu ništa manje od savršenstva nije prihvatljivo, a to savršenstvo prisutno je u svakom gutljaju njihove vinske kreacije.



Ljubav, trud i krv


Naziv njihovog vina, »Tvoja krv i moja«, nosi snažnu simboliku ljubavi, truda i posvećenosti koju Gino i Jadranka ulažu u svaki korak proizvodnje. Inspiriran knjigom Julienne Eden Bušić, naziv vina provocira i intrigira, ali istovremeno objašnjava sve ono što ovo vino predstavlja, spoj dviju duša koje zajedno stvaraju nešto veće od samih sebe. Autorsko pravo za naziv vina »Tvoja krv i moja« Jadranki i Ginu dala je sama autorica knjige.


Vinifikacija u G&J je pravi ritual. Svaka berba, počevši od pažljivo odabranog grožđa iz ravnokotarskih vinograda, prolazi kroz precizno definirane korake, ruljača, muljača, maceracija do 20-ak dana, preša, izdvajanje samotoka i prve frakcije vina, višestruki pretoci, sve do konačnog odležavanja u barrique bačvama od najfinijeg hrasta. Na upit o podrijetlu hrasta kažu kako su u potrazi za kvalitetom isprobali sve moguće svjetske vrste hrasta. Oni ne štede ni pri odabiru čepova, koriste pluto portugalske provencijencije i vrhunske kvalitete, svjesni da i najmanji detalj može utjecati na konačni rezultat. Ovaj duo iznimno senzibilnog mirisnog organa još se nije odlučio na prelaz na sintetičke čepove (topa Diam), budući da prethodno žele detaljno istražiti tematiku i izbjeći neke eventualne negativne konotacije povezane s tom vrstom čepova.


San o savršenom Merlotu


Dok G&J uživaju u uspjehu svoje jedinstvene etikete, njihovi snovi ne staju. Želja za stvaranjem 100-postotnog merlota u njima živi. Iiako je kvaliteta grožđa presudna za realizaciju tog sna, globalno zatopljenje jedan je od presudnih faktora koji muči i sam Bordeaux, a kamoli neće Dalmaciju. Uz previše toplo vrijeme nameće se također pitanje kvalitete grožđa koje mora biti besprijekorno ne bi li se proizvelo vino na razini najboljih vina Premier Grand Cru Classé, za kojima toliko uzdišu Gino i Jadranka. No, u jedno možemo biti sigurni, da će Gino i Jadranka svojom posvećenošću učiniti sve ne bi li proizveli nešto na razini Saint-Émilionskih najboljih vina, te nam ostaje samo poželjeti im sreću u tom podvigu.


No prije nego se prepustimo maštanju o budućnosti i novim etiketama, ostanimo na trenutak u stvarnosti i kušajmo što zapravo nudi aktualna berba na tržištu, ona iz 2016. godine. Godište se kao takvo pokazalo iznimno dobro u sjevernoj Dalmaciji (ocjena: 4.5/5) te su uvjeti u vinogradima bili iznimno dobri.


Već pri mirisanju čepa otkiva se zdrava aromatika vina bez mana i miris djeluje obećavajuće. Na prvu se na nosu razabiru tragovi duhana, crnog ribizla, kupine, maline, stabljika rajčice, duhana, decentnog dima i elegantne vanilije, ali i s pomalo mesnih aroma. Nakon nekog vremena otvaraju se i herbalne minty arome, a topli alkoholi pomalo se ćute u mirisu te nude pretpostavku onoga što nas čeka u čaši. Tercijara je decentna i vidljiva je samo kroz malo nota šumskog tla i kave, a što više stoji u čaši i dolazi u doticaj sa zrakom, vino se više otvara i pruža nadiranje novih aroma. Vino je svakako bilo potrebno dekantirati na početku.


Kušam vino, a na nepce nadiru kompleksne arome crno-crvenog bobičastog voća, kože i ponovno duhana. No na okusu se otvaraju i neke druge voćne arome koje na nosu nisam osjetila, kao što su ravnokotarske prepoznatljive arome maraške koja se osjeća u većini vina ovog kraja. Vino je punog tijela, kompleksno, dugog finiša i vrlo herbalnog aftertastea, a tanini su fini, svilenkasti i perzistentni, no nimalo nametljivi i nježno oblažu nepce.



Nadahnula ih bordoška priča


Vidljivo je kako je tvorce ovog vina nadahnula bordoška priča i vino je napravljeno u maniri najfinijih bordoških cru classe vina, no ne bih previše ustrajala na tim usporedbama, s obzirom na to da ravnokotarski terroir nadire u svojoj najboljoj maniri iz čaše i odašilje signalno svjetlo svima koji traže perfekciju u vinima sjeverne Dalmacije.


Vino ima lijep potencijal za odležavanje. Iako sam očekivala vino koje će biti u ovom trenutku premlado za užitno piće, pokazalo se da je vino izrazito spremno i podatno za piti. No, podjednako tako ako mu pružimo još 5-7 godina u boci, razvit će se u smislu tercijarnih aroma iznimno lijepo i pričat će potpuno drugačiju vinsku priču.


Svježina vina govori u prilog elegantnom starenju, a topli alkoholi nude skelet vinu da se održi kroz starenje.


Kombinacija ove dvije sorte i to u ovako perfekcionističkoj maniri zahtijeva, dakako, sljubljivanje s potentnim mesnim delicijama poput odležanih steakova, ali naravno da vas ovakvo vino rijetko kad može razočarati, pa su pogodna i manje zahtjevna jela poput telećih pečenja i mnoga druga jela.


U vinskoj kući G&J vino je simfonija emocija, posvećenosti i umjetnosti, oblikovano s ljubavlju i pažnjom. Ta simfonija, puna strasti i senzibiliteta, odzvanja u svakoj boci »Tvoja krv i moja«, pričajući priču o ljubavi koja se rodila na Azurnoj obali, a sazrela u srcu Dalmacije. Gino i Jadranka dokazali su da je moguće stvarati vrhunska vina bez vlastitih vinograda i podruma, oslanjajući se isključivo na strast, predanost i pažljiv odabir suradnika. Njihova vinska priča, protkana glazbom i umjetnošću, ostavlja značajan trag u svijetu vina, premašujući granice onoga što bi se moglo smatrati običnim enološkim podvigom.