Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

nekoliko savjeta

Zemlja za presadnice mora biti fino usitnjena i adekvatno prihranjena

Autor: Jasmin HODŽIĆ/Agroklub

11.04.2024. 20:08
Zemlja za presadnice mora biti fino usitnjena i adekvatno prihranjena

Foto: DRIPWORKS.COM



Uzgoj paprike može biti izazovan, ali i iznimno zadovoljavajući, ako se pravilno provodi. Odabrati pravo vrijeme za sadnju, pripremiti tlo, odabrati zdrave presadnice i brinuti se o njima kako bi se osiguralo zdravo i obilno rastuće bilje, ključni su koraci za uspješan uzgoj.


Važno je ispuniti i korake za pravilno sađenje presadnica povrća u zemlju ili plastenik, uz naglasak na zalijevanje, njegu i zaštitu biljaka od ekstremnih uvjeta.


Kako bi se pripremilo tlo zemlja mora biti fino usitnjena, a prije toga adekvatno prihranjena. Na formirane gredice uz postavljeni sustav za navodnjavanje se buše rupe za sadnju ili se koristi već izbušena folija na odgovarajući razmak. Zemlja prije sadnje mora biti natopljena i sadnica se sadi u vlažno tlo.




Ne treba pripremiti samo tlo, već i presadnice. Presadnice paprike trebaju biti zdrave i snažne, bez znakova bolesti ili oštećenja. Ako su korijeni previše stegnuti, nježno ih razdvojite prije stavljanja u zemlju kako bi se potaknuo njegov zdrav rast.


Za presadnice kopajte rupe u tlu duboko oko 10-15 cm, s razmakom između sadnica od 30-45 cm. Pazite da držite korijenje opuštenim tijekom sadnje kako biste spriječili oštećenje. Položite presadnicu u rupu i nježno je prekrijte zemljom, čvrsto pritiskujući oko stabljike da biste osigurali stabilnost.


Ako sadite u plasteniku, pratite temperature i vlažnost kako biste osigurali optimalne uvjete za rast povrća. Ako očekujete hladne noći, razmotrite upotrebu pokrivača ili malča kako biste zaštitili mlade biljke od mraza.


Tlo uz presadnice održavajte ravnomjerno vlažnim, ali ne smije biti prenatopljeno. Gnojidba paprike može biti korisna tijekom vegetacije, ali pazite da ne pretjerate kako biste izbjegli opekline korijena. Redovito uklanjajte korov, budući da ćete time spriječiti konkurente da otmu hranjive tvari i vlagu.


Smjernice za zalijevanje


Kada je u pitanju zalijevanje sadnica povrća, važno je održavati tlo ravnomjerno vlažnim, ali ne smije biti prenatopljeno.


Sadnice povrća zalijevajte kada se gornji sloj tla osuši na dodir. Ovisno o uvjetima okoline, to može biti svaka dva do tri dana. Pratite vlagu u tlu i prilagodite frekvenciju zalijevanja potrebama biljaka.


Zalijevanje treba biti dovoljno duboko kako bi voda dosegla korijenje. To obično znači da zalijevate dok se tlo blago ne navlaži do dubine korijena.


Idealno je da ovaj posao obavite u ranijem dijelu dana, budući da to omogućuje biljkama da upiju vodu prije nego što sunce postane previše jako. Zalijevanje ranije ujutro također smanjuje rizik od bolesti koje se mogu širiti kada lišće ostane vlažno preko noći.


Pazite da ne prenatopite tlo, budući da to može dovesti do truljenja korijena i drugih problema kao što su gljivične bolesti. Ako primijetite da se voda nakuplja oko biljaka ili da tlo postaje previše vlažno, smanjite učestalost zalijevanja.


Nakon sadnje, presadnice povrća ne treba zalijevati 5-7 dana da bi se biljka ustabilila i prilagodila novim uvjetima. Ovom praksom korijen biljke će se naglo početi širiti i tražiti vodu na gredici što dublje, a i cilj nam je postići stabilnu i jaku biljku odmah nakon presađivanja.


Nakon toga prvo zalijevanje treba obaviti s dozom NPK gnojiva u količini 1 gr/biljci, s naglaskom na fosfor ili omjer 1:4:1. Važno je pratiti stanje biljaka i pravovremeno reagirati na bilo kakve znakove bolesti ili nedostatka hranjivih tvari. S pravilnom njegom i pažnjom uzgoj paprike može rezultirati zdravim biljkama koje donose obilan i ukusan plod.