Foto: MISLAV KLANAC
Zadarska kantautorica Tea Vidaić publici se predstavlja svojim posljednjim glazbenim uratkom – pjesmom “Sfumato djeteta Isusa”. Vidaić se već godinama bavi glazbenim stvaralaštvom, piše i sklada svoje pjesme. Stvara, kako sama kaže, u apsolutnoj nesputanosti, zaigranosti i slobodi duha. Nit vodilja prilikom stvaranja uvijek joj je činjenica da pjesma koju piše mora imati osjećajnost, spiritualnost, emociju, toplinu i duboku poruku za slušatelja onako kako ona to osjeća u datom momentu snagom duha, emocije i intelekta. Tea Vidaić glazbom se bavi od malih nogu. Svira gitaru, piše pjesme, sklada. Nastupala je na raznim manifestacijama diljem Hrvatske, ali i u inozemstvu, a od važnijih nastupa ističe nastup na Festivalu zabavne glazbe Zadar 2010., kada osvaja nagradu za najbolju kantautoricu u Večeri mediteranske glazbe s pjesmom “Ćeri puntarske”. Stilski je u domeni šansone, mediteranske glazbe, popa i jazza. Aktivno sudjeluje i na glazbeno-poetskim večerima te glazbeno prati pjesnike pri izvođenju njihove poezije, a vodi i glazbene radionice na međunarodnoj ljetnoj školi. S Vidaić smo zato porazgovarali o njezinoj posljednjoj pjesmi, kreativnim inspiracijama i poticajima, ali i budućnosti na hrvatskoj glazbenoj sceni.
Vidaić je inače magistra hrvatskog jezika i književnosti te radi kao profesorica u Pomorskoj školi Zadar. Do sada je nastupala na festivalima zabavne, mediteranske i duhovne glazbe, kao i na humanitarnim koncertima. Dobitnica je različitih nagrada za svoje autorske pjesme: Nagrade za najboljeg kantautora s pjesmom “Ćeri puntarske” zatim Nagrade za najbolji tekst s pjesmom “Čuvaj me ljubavi raspeta” na Festivalu duhovne glazbe Svjetlost dolazi 2013. i Nagrade stručnog žirija za pjesmu “Čudesni Bog” na Festivalu duhovne glazbe Svjetlost dolazi 2014. Piše poeziju, stručne radove, osvrte, recenzije i eseje iz književnosti.
Što nam možete reći o svojoj posljednjoj pjesmi? Otkud inspiracija i koliko ste je stvarali?
Moja posljednja pjesma pod naslovom “Sfumato djeteta Isusa” je posebna pjesma duhovne glazbe. Nastala je inspirirana pričom o navještenju, pričom o tajni Kristova rođenja, poklonom mudraca i kraljeva s Istoka kao i pričom Kristova djetinjstva prema Lukinom Evanđelju (1:26-2:25). Sam naslov pjesme je posebno zanimljiv jer je došao od talijanske riječi “sfumato” ili “fumo” što znači dim, a riječ je o posebnoj slikarskoj tehnici koja je bila popularna u renesansi i kojom su slavni slikari nastojali posebno lijepo oslikati lice Majke Božje, svetaca, ali i Djeteta Isusa. Time sam htjela posebno istaknuti ljepotu Božje slike i objave u tajni navještenja. Pjesma je, kad sam je skladala i napisala, neko vrijeme stajala u mojoj kreativnoj ladici snova, a onda sam joj se ove jeseni opet vratila i odlučila je profesionalno snimiti u studiju. Snimila sam prvo demo snimku uz glas i akustičnu gitaru i poslala je suradnicima na daljnju obradu u studio. Intenzivan rad na pjesmi sa suradnicima je trajao oko tri mjeseca.
Tko potpisuje aranžman i produkciju pjesme?
Aranžman i produkciju ove pjesme potpisuje samostalni glazbeni umjetnik, producent, aranžer, kantautor i skladatelj Antonio Tkalec iz Varaždina. Aranžman je snimljen u njegovom Sky Road Music studiju u Varaždinu, profesionalnom glazbenom studiju u Hrvatskoj u kojem se isključivo snima duhovna glazba u visokoj produkciji. Glavni vokali za pjesmu su snimljeni u Studio Music4Life u Zadru kod poznatog zadarskog profesora i glazbenika Tomislava Pehara. Urednica izdanja je Agneza Levanić.
Koliko se već dugo bavite glazbenom umjetnošću i kako ste započeli svoj umjetnički rad?
Glazbenom umjetnošću se bavim od svoga djetinjstva. Od malih nogu voljela sam smišljati svoje stihove pa ih uglazbljivati i pjevati na neki svoj način, a u kući u kojoj sam odrasla uvijek se pjevalo i sviralo u različitim životnim prigodama. U srednjoj školi počela sam ozbiljno učiti svirati akustičnu i klasičnu gitaru kako bih se mogla pratiti dok pjevam ili dok skladam nove melodije. Ozbiljnije, umjetnički rad započela sam s baladom “Ćeri puntarske” s kojom sam nastupila na Zadarfestu 2010. kada sam osvojila i Nagradu za najboljeg kantautora u kategoriji mediteranske glazbe i šansone. Iza toga nastupala sam na brojnim festivalima, smotrama, humanitarnim koncertima, kako svjetovne, tako još i više duhovne glazbe u RH i inozemstvu.
Koja je Vaša nit vodilja prilikom stvaranja i kakav glazbeni izričaj preferirate?
Pjesme stvaram u apsolutnoj nesputanosti, zaigranosti i slobodi duha. Nit vodilja prilikom stvaranja mi je da pjesma koju pišem mora imati osjećajnost, spiritualnost, emociju, toplinu i duboku poruku za slušatelja onako kako to osjećam u datom momentu snagom duha, emocije i intelekta. Ako je pjesma duhovne glazbe onda ona mora imati i snažnu teološku i tekstološku poruku satkanu na postamentu vjere. Glazbeni izričaj koji preferiram je šansona, balada, duhovna šansona, moderni duhovni pop/art s elementima “world music-a” nešto poput Lauren Digle, Kari Jobe, Brooke Fraser Ligertwood i sl. Žensko kantautorsko pismo s elementima duhovnosti je nešto što me inspirira i vodi u stvaranju.
Što nam možete kazati o svom stvaralačkom stažu? Koliko je pjesama dosada iza Vas?
Skladala sam i napisala jako puno pjesama. Više ih niti ne brojim. Pisala sam čak i klapama pa je tako klapa Kadena otpjevala hit pjesmu Note ljubavi na jednom Marco Polo festivalu. Posebno bi vrijedilo istaknuti autorske pjesme s mog albuma prvijenca “Čudesni Bog” iz 2019. godine. Sve pjesme s toga albuma sam isto tako sama napisala i skladala, a bilo ih je deset.
Kako vidite svoju glazbenu i stvaralačku budućnost? Što od Vas možemo očekivati?
Polako skladam, pišem, snimam i gradim svoj novi, drugi studijski album duhovne glazbe. Pjesma “Sfumato Djeteta Isusa” je treća pjesma za novi ciklus stvaranja i novi album. Na proljeće i ljeto planiram solističke koncerte “Laudate Dominum” u akustičnoj maniri s klasičnom gitarom u kojima ću predstaviti široj publici svoje stare, ali i nove pjesme duhovne glazbe, te poznate duhovne pjesme i uspješnice. A, posebno se radujem baš radu na novom albumu uz sjajne suradnike i prijatelje. Svoju glazbenu i stvaralačku budućnost vidim kroz ustrajan i ozbiljan autorski rad. Duhovna glazba ili musica sacra je ozbiljan kontrapunkt nade, duhovnosti i ljubavi prema svijetu ispunjenim tehnicizmom, ispraznošću, materijalizmom i lošim vijestima. Ta glazba budi u ljudima onaj izgubljeni osjećaj za dobro, za empatiju, za požrtvovnost, za astralnim i nebeskim, Stvoriteljevim visinama, za nadom.
najnovije
najčitanije
Crna Kronika
nepoštivanje propisa
Zadarska policija ponovno nadzirala bicikliste, dobar dio dobio kazne
Style
korisni savjeti
Neke stvari ipak nije najbolje sušiti na sušilu, donosimo popis
Nogomet
LIGA NACIJA
Dalić: Francuska je jaka, ali želimo u polufinale
Zadar
SVEČANOST
[FOTO] Dodijeljene nagrade zasluženim dobitnicima javnih priznanja Grada Zadra
Svijet
NEVRIJEME
Eiffelov toranj zatvoren dok obilan snijeg remeti promet u Njemačkoj i Francuskoj
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Zadar & Županija
PREDAVANJE
Kvaliteta života u Zadru jako pala! Evo koji je najbolji, a koji najgori gradski kvart…
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!