Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

uvoz proizvoda

Kukci umjesto mesa su rješenje za nedostatak poljoprivrednog zemljišta

Autor: Maja CELING CELIĆ/ Agroklub

01.02.2024. 21:48
Kukci umjesto mesa su rješenje za nedostatak poljoprivrednog zemljišta

Foto: Flickr



Više od polovice poljoprivrednih površina u deset europskih zemalja – Danskoj, Njemačkoj, Francuskoj, Velikoj Britaniji, Italiji, Nizozemskoj, Poljskoj, Rumunjskoj, Švedskoj i Španjolskoj koristi se za uzgoj hrane za stoku, odnosno proizvodnju mesa i mliječnih proizvoda. Pri tom se oko 20 posto poljoprivrednih površina koristi za uzgoj biljaka namijenjenih ljudskoj prehrani, navode autori studije »Nova korist zemljišta – Potencijal alternativnih proteina u Europi«, iz centra za istraživanje Green Alliance.


Pišu kako u Europi gotovo da više nema produktivnog tla i sve se više oslanjamo na uvoz. Tako se neće postići europski zeleni ciljevi, poručuju.


Umjesto mesa i mliječnih proizvoda predlažu korištenje alternativnih biljnih proteina, ali i algi, gljiva i kukaca, kao i proteina dobivenih fermentiranjem te proizvodnjom iz stanica.




»Imaju jednako dobar okus kao meso i mliječni proizvodi, a istovremeno su im znatno niži troškovi za potrošače i okoliš. Oni već danas postupno zamjenjuju ​​prerađeno meso i mliječne proizvode, budući da postaju konkurentniji u odnosu na životinjske proizvode«, stoji u studiji koja je predstavljena uoči Međunarodnog zelenog tjedna u Berlinu, a naručio ju je i financirao Good Food Institute Europe, nevladina organizacija aktivna na području ove vrste hrane.


Njihova računica pokazuje da, kada bi potražnja za mesom i mliječnim proizvodima iz stočarstva pala za dvije trećine, 44 posto poljoprivrednog zemljišta u navedenih deset zemalja ne bi bilo potrebno za uzgoj stočne hrane i ispašu.


»Potreba za površinama u drugim zemljama pala bi još više, za 57 posto. Time bi se oslobodilo područje veličine Španjolske koje se trenutačno koristi za proizvodnju hrane koja se svejedno uvozi u Europu. Pitanje je kako se to područje može bolje iskoristiti«, stoji u studiji.


Smatraju da bi se na taj način mogla poboljšati samodostatnost, stvoriti više prirodnih staništa koja skladište ugljik i čuvaju divlje vrste te povećale površine za agroekološke poljoprivredne metode.