Jučer i danas u Zadru se održava 34. Sastanak Europske udruge pedijatrijskih medicinskih sestara, u organizaciji Pedijatrijskog društva Hrvatske udruge medicinskih sestara. Organizaciju potpisuju predsjednica Pedijatrijskog društva HUMS-a Kristina Kužnik mag.med.techn i glavna sestra Odjela za pedijatriju O.B.Zadar Marija Ljubičić mag.med.techn. Ovaj hvale vrijedan znanstveno-stručni skup po drugi se put održava u našoj zemlji a čast organizacije pripala je Odjelu za pedijatriju OB Zadar. Na sastanku na kojem su se okupili predstavnici pedijatrijskih udruženja medicinskih sestara iz Italije, Belgije, Češke, Nizozemske, Finske, Grčke, Velike Britanije i Švedske, naglasak se stavio na unaprjeđenje sestrinske pedijatrijske skrbi s posebnim naglaskom na edukaciju pedijatrijskih medicinskih sestara.
Svjetska zdravstvena organizacija posebno naglašava potrebu za ulaganjem u zaštitu i promicanje zdravlja djece. Pedijatrijske medicinske sestre širom Europe imaju glavnu ulogu u tim nastojanjima. Prema konvenciji ¸UN-a i poveljama o pravima djece u bolnici od osoblja koje skrbi za bolesnu djecu zahtjeva se posebna razina obrazovanja, vještine i osjetljivost. Samo na temelju ovih kompetencija medicinske sestre mogu biti u mogućnosti udovoljiti svim zahtjevima bolesne djece i njihovih roditelja. Sve zdravstvene i druge ustanove koje skrbe za djecu trebali osigurati da djecu liječi i njeguje osoblje s posebnim pedijatrijskim obrazovanjem, znanjem i iskustvom. Međutim u mnogim zemljama diljem svijeta odgovarajuće pedijatrijsko obrazovanje i organizacijska potpora nisu dostatni kako bi medicinske sestre mogle dati značajniji doprinos u skrbi za djecu i njihove roditelje.
Prilika za razmjenu iskustava
Više podataka o cijelom događaju dala nam je glavna sestra odjela za pedijatriju Marija Ljubičić, magistra sestrinstva i viši predavač na studiju sestrinstva na Sveučilištu u Zadru.
– Radi se o događaju iznimno značajnom za hrvatsko sestrinstvo budući da će okupiti ljude znanosti i prakse. Prilika je to za nove spoznaje, razgovore, ali i razmjenu iskustva, promišljanje o novim izazovima i prilikama s kojima se susrećemo i kojima ćemo značajno poboljšati sestrinsku praksu te tako unaprijediti zdravstvenu skrb za djecu i njihove roditelje.
Paediatric Nursing Associations of Europe osnovana je 2003. godine i sastavnica je međunarodne organizacije International Associations of Paediatric Nursing koje su osnovane radi okupljanja profesionalnih organizacija za medicinske sestre koje rade s djecom i mladima u Europi i u svijetu. Pedijatrijsko društvo Hrvatske udruge medicinskih sestara jedno je od članica PNAE. Organizacije imaju za cilj unaprijediti sestrinsku skrb za djecu i adolescente i njihove roditelje širom svijeta temeljenu na UN Konvenciji o pravima djeteta te poticati i razvijati komunikaciju, a posebice razmjenu iskustva među pedijatrijskim medicinskim sestrama diljem Europe i svijeta.
Svojim aktivnostima PNAE nastoji osigurati djeci, mladima i njihovim roditeljima visoku razinu kvalitete zdravstvene njege, uspostaviti i priopćiti jasnu viziju skrbi za djecu u Europi, promicati zajedničke standarde u pedijatrijskoj sestrinskoj praksi, obrazovanju, rukovođenju i istraživačkom radu medicinskih sestara.
Čast pripala Zadru
Nadalje PNAE promiče razmjenu iskustava i posjete pedijatrijskih medicinskih sestara između institucija zemalja Europe, kao i prepoznavanje različitih obrazovnih priprema i stručnih kvalifikacija. Također nastoji proaktivno komunicirati i surađivati s drugim organizacijama koje se bave zdravljem djece u Europi, posebno s Europskim udruženjem za djecu bolnicama (engl. European Association for Children in Hospital (EACH). Ovo je drugi puta da se sastanak PNAE održava u Republici Hrvatskoj. Prvi puta bilo je to davne 2009. G. u Zagrebu, kada se održavao 14. Sastanak PNAE. Nakon jednog desetljeća ponovno smo domaćini, a čast je pripala upravo Zadru.
Kakve implikacije to ima za pedijatrijsku sestrinsku praksu?
-Svjesni smo stalne potrebe za znanstvenim istraživanjima i unaprjeđenjem sestrinske prakse i zaista smo ponosni što smo dio tradicijskog okupljanja PNAE. Ovakvi susreti doprinose budućim suradnjama i razmjeni kako medicinskih sestara, studenata, nastavnika tako i razvijanja budućih različitih oblika suradnji s drugim ustanovama u Europi, s bolnicama, pedijatrijskim odjelima, sveučilištima, studijima sestrinstva… Kontinuirana edukacija, razmjena znanja i iskustava, usvajanje novih spoznaja i visoka motiviranost čini sestrinsku profesiju profesijom visokog kredibiliteta a naše društvo društvom znanja, izvrsnosti i humanosti.
Pedijatrija i komunikacija
Pred organizatorima je dakle opsežan zadatak s obzirom na predviđeni program?
– Susret traje dva dana, a nakon njegova završetka nastavljamo i dalje radno, s ne manje važnim događanjem, a to je Prva konferencija »Komunikacija kao temelj zdravih odnosa unutar pedijatrijske skrbi.« Ova konferencija ima za cilj ukazati na najčešće komunikacijske teškoće u pedijatrijskoj zdravstvenoj skrbi, te istaknuti značaj komunikacijskih vještina u dinamičnom procesu rada. Nedostatne komunikacijske vještine mogu rezultirati negativnim ishodima u pedijatrijskoj zdravstvenoj skrbi, ali i šire. Zato je nužno osvijestiti vlastite načine komuniciranja te spoznati načine za njihovo usavršavanje. Budući da rad u dinamičnom okruženju kakva je pedijatrijska skrb iziskuje stalno prilagođavanje i usavršavanje, kompleksnost takve skrbi zahtjeva znanja, vještine i stavove, koje medicinske sestre primjenjuju za dobrobit djece pacijenata i njihovih roditelja.
Evidentno je da naša Opća bolnica Zadar uistinu puno ulaže u stručno usavršavanje pa tako i u unaprjeđenje komunikacijskih vještina svojih djelatnika.
– Svi smo mi eksperti u nekom svojem području. No to vrlo često ne treba biti prepreka za stjecanje novih spoznaja i informacija. Čak i u području gdje jesmo eksperti potrebno je stalno učiti, stjecati nova znanja, razmjenjivati iskustva s kolegama i unaprjeđivati postojeće vještine, posebice vještinu komuniciranja. Nadalje, danas je više nego ikad prije potrebna dobra ravnoteža između znanja i vještina, aktivnosti i suradnje brojnih disciplina, znanosti i humanosti. Svi dobro znamo da zastupljenost skupih i visoko sofisticiranih resursa bez kvalitetne komunikacije i emocionalne dimenzije ne dovodi do uspješnog i efektivnog pružanja zdravstvene skrbi.
Uloga medicinskih sestara
Valja istaknuti kako je obilježavanjem nadolazeće nam 2020. godine godinom
sestrinstva Svjetska zdravstvena organizacija još jednom istaknula ulogu medicinskih sestara u dosizanju visokih standarda zdravstvene skrbi, pri čemu smo više nego svjesni da svaki trenutak koji provodimo s onima o kojima skrbimo i s kojima surađujemo provodimo u komuniciranju.
Ovaj skup od iznimnog je značenja i za Opću bolnicu Zadar, Grad Zadar i Zadarsku županiju potvrđujući vrijednost onog što činimo, imamo i generacijama njegujemo. U sklopu održavanja ovog sastanka sudionici imaju mogućnost posjetiti Opću bolnicu Zadar i to Odjel za pedijatriju i Odjel za neonatologiju te Odjel za zdravstvene studije Sveučilišta u Zadru.
Ponosni smo što smo dio Europskog udruženja te ćemo i dalje nastojati djelovati za dobrobit djece i njihovih roditelja.
najnovije
najčitanije
Nogomet
KRIVO OZNAČILI KRIM
Ukrajina traži javnu ispriku FIFA-e zbog karte na ždrijebu Svjetskog prvenstva
Ostali sportovi
SKIJANJE
Kolega šesti na slalomu u Val d’Isereu
Županija
OBAVIJEST VODOVODA
Dio Bibinja u ponedjeljak bez vode!
Hrvatska
AKTUALNI PREDSJEDNIK
Milanović: Plenković najveća prijetnja demokraciji kakvu poznajemo
Hrvatska
liga protiv raka
Velike potrebe za posudbom palijativnih kreveta, glavninu tereta skrbi nose volonteri
Zadar
jaka kiša
Poplavilo novo raskrižje na Bilom brigu!
Crna Kronika
navodni sukob
Hrvoje Bajlo tvrdi da ga je napao pijani gradonačelnik Dukić. Policija opovrgnula tvrdnje
Zadar
opovrgava navode
Dukić o tvrdnjama za napad na Bajla: ‘Navodni novinar već godinama manipulira javnost i službe’
Zadar
CTP APARAT
Pomorska škola zadarskom rodilištu donirala sredstva za kupnju vrijednog uređanja
Zadar
ŠPICA