Na Odjelu za psihologiju Sveučilišta u Zadru danas su održane radionice pod nazivom "Biofeedback u tretmanu psihičkih poremećaja" i "Neurofeedback u terapijske svrhe". Radionice, namijenjene studentima psihologije, lječnicima psihijatrima i zainteresiranoj široj javnosti organizirane su u povodu organiziranja 18. Tjedna mozga, a održali su ih klinička psihologinja Vesna Biondić, mag. psych. i klinički psiholog Nikola Babić, mag. psych. iz Psihijatrijske bolnice Rab.
Što je to točno Biofeedback, kako se provodi i koje koristi ima za klijenta, polaznike radionice upoznala je klinička psihologinja Vesna Biondić.
– Na radionicama polaznike upoznajemo s dvije tehnike koje posljednjih pet godina provodimo u Psihijatrojskoj bolnici Rab s pacijentima u terapeutske svrhe, kaže klinička psihologinja Vesna Biondić, te ističe kako se ove dvije tehnike provode s pacijentima različitih dijagnoza – od psihoza, do ovisnika o alkoholu i drogama, te pacijentima oboljelima od PTSP-a itd. Tretman ovim tehnikama provodi se individualno, a krajnji cilj je smanjiti stres kod pacijenata i osvijestiti promjene koje su nastale uslijed bolesti, te razviti kod pacijenata kritički uvid u njegovo zdravstveno stanje, navela je još voditeljica ovih radionica.
– Stresni događaji proizvode snažne emocije, koje zatim pobuđuju određene reakcije našeg tijela. Ukoliko se stanje stresa produlji ili poraste intenzitetom, tjelesna se stresna reakcija može „poremetiti", postati preosjetljiva i aktivirati se i kad to realno nije potrebno ili predugo ostati pobuđena – s visokom cijenom po naše mentalno i tjelesno zdravlje, istaknula je još klinička psihologinja Vesna Biondić.
Biofeedback je zapravo neinvazivan proces vježbanja koji pomaže naučiti kako kontrolirati odgovore tijela na tjelesnu napetost, anksioznost i stres. Koristi vrlo osjetljivu elektronsku opremu kako bi se pratile promjene u različitim fiziološkim procesima usko vezanima za stresnu reakciju (disanje, varijabilitet srčanog ritma, mišićna napetost, temperatura…) i u realnom vremenu prikazuje njihovu aktivnost na ekranu. Osvještavanjem ovih procesa klijent, odnosno pacijent uz početnu terapeutovu uputu može pronaći vlastiti način kako utjecati na ove procese i promijeniti tjelesnu reakciju na stres, a time umanjiti i simptome i štetne utjecaje stresa na naše ukupno zdravlje.
najnovije
najčitanije
Košarka
NBA liga
Oklahoma City Thundersi i Milwaukee Bucksi izborile finale drugog izdanja NBA cupa
Hrvatska
TRŽIŠTE POD PRITISKOM
Cijene kvadrata u Hrvatskoj rastu, ali tržište nekretnina usporava. Što slijedi?
Županija
Dječji vrtić Sabunić
Sveta Luca stigla u Privlaku i obradovala najmlađe
Svijet
NAIM KASEM
Čelnik Hezbolaha nada se da sirijske vlasti neće normalizirati odnose s Izraelom
Županija
POVODOM DANA PLANINA
Zadarski HGSS-ovci školarcima u Biogradu otkrili tajne spašavanja i timskog rada
Zadar
jaka kiša
Poplavilo novo raskrižje na Bilom brigu!
Crna Kronika
navodni sukob
Hrvoje Bajlo tvrdi da ga je napao pijani gradonačelnik Dukić. Policija opovrgnula tvrdnje
Zadar
opovrgava navode
Dukić o tvrdnjama za napad na Bajla: ‘Navodni novinar već godinama manipulira javnost i službe’
Zadar
CTP APARAT
Pomorska škola zadarskom rodilištu donirala sredstva za kupnju vrijednog uređanja
Županija
ministarstvo demografije