Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

2 C°

Biti zadovoljan onim što imamo, najveće je i najsigurnije bogatstvo

24.12.2013. 23:00
Biti zadovoljan onim što imamo, najveće je i najsigurnije bogatstvo


Božić je vrhunac blagdanskog ozračja koje nas svake godine zahvati u vidu trošenja novca kojeg nemamo, darivanja bližnjih i daljnjih, a sve u ozračju raznovrsnih priredbi humanitarnog karaktera gdje se brojne udruge i pojedinci natječu tko će više biti »human«. Uz sve to, kako se blagdani približavaju, puno njih zahvati i blagdanska depresija i razočarenje jer su nerijetko imali nerealna očekivanja od svega nevedenog.
Upravo ovaj aspekt blagdanskog vremena, posebno božićnog i novogodišnjeg za Zadarski list pojašnjava profesor psihologije dr. Dario Vučenović.
Od blagdana očekujemo veselje i susrete s najmilijima, opuštanje i punjenje baterija. Međutim, što se događa kada se oni pretvore u period očajanja, stresa i depresije, kada su pritisci sve veći, a mi ih sve teže podnosimo?
– Iako je većina nas pod utjecajem imperativa radovanja, čestitanja i darivanja, u isto vrijeme postoje i oni koji ne doživljavaju blagdanski duh. Naročito ga je teško probuditi kod osoba koje su u ovom periodu doživjele neku vrstu osobnog gubitka: smrt voljene osobe, razvod, otkaz i slično. Takve se obljetnice preklapaju s veseljem većine, čineći da se pojedinac osjeća još usamljeniji i otuđeniji.
Depresija se općenito nalazi pri samom vrhu zdravstvenih problema, naročito kod žena. Iako je često ne prepoznajemo, u blagdansko vrijeme kada smo gotovo dužni biti sretni ona se posebno ističe.
Ovo je također i vrijeme u kojem je veliki broj ljudi posvećen humanitarnim aktivnostima. Kako to objašnjavate?
– Volonterski angažman je važan jer kriza i recesija najviše pogađaju upravo korisnike socijalne pomoći. Motivi za pomaganjem se razlikuju i o njima bi se dalo raspravljati, ali ostaje činjenica da na taj način možemo osvijestiti vlastito blagostanje te uljepšati blagdane manje sretnim pojedincima.
Kupovina je diljem svijeta postala način obilježavanja blagdana, te se postavlja pitanje što nas to tjera na trošenje i u kojoj je mjeri ono razumno? S obzirom na trenutne ekonomske uvjete, blagdani su sami po sebi izazov. Obitelji su prisiljene štedjeti, stalno su prisutne brige za sigurnosti ili pak pronalazak zaposlenja. U takvom ozračju teško je osvijestiti pravi smisao blagdana i prisjetiti se što je to što nas uistinu usrećuje.
Problemi nastaju kada želje djece, koja blagdane poistovjećuju s poklonima, nadilaze mogućnosti roditelja i dovode ih do financijskih muka?
– Naravno da je takve želje gotovo nemoguće odbiti. Nitko ne želi biti roditelj koji svom djetetu uskraćuje ono u čemu uživa najveći dio njegovih vršnjaka. Time stvaramo začarani krug natjecanja sa standardima, zaduživanja i isticanja materijalnog. Djeca su naročito podložna utjecaju medija, a roditelji su očajni u želji da usreće svoje mališane koji dugoročno više cijene vrijeme koje smo im posvetili.