Foto: ARHIVA ZL
KUD Zadarski tanac pripremio je još jedan nastup na Narodnom trgu, ovog puta s folklornim ansamblom Dijaskorak iz Offenbacha. Na koncertu koji je u zadnji trenutak morao biti otkazan zbog kiše sugrađanima i posjetitelja su ovom prilikom htjeli predstaviti plesove i pjesme Dalmacije, Baranje, Korduna i Lukinić brda. Povodom toga nam je nešto više otkrio predsjednik KUD-a Zadarski tanac, Boris Dizdar.
– Posebno smo ponosni na naš projekt »Lijepa li si zemljo moja« kojim povezujemo domovinu s iseljenom Hrvatskom u pogledu tradicionalnih pjesama i plesova, pa su nam do sada gosti bili KUD-ovi iz Njemačke, Austrije, Švicarske, Italije, Australije, SAD-a i tako dalje, a s kojima smo održali niz zajedničkih nastupa. Ovog puta nam se pridružila folklorna skupina Dijaskorak iz Offenbacha. Naši ljudi koji žive u inozemstvu nekako više njeguju hrvatsku kulturu i običaje nego mi, kazao je kroz smijeh Dizdar, i rekao nešto više o programu.
Planirali bogati program
– Planirali smo izvesti četiri plesne koreografije, Zadarski i Silbanski tanac, te Splitsku i Trogirsku kvadrilju. Potom smo planirali pjevati nekoliko pjesama koje je pripremila naša glazbena voditeljica Matea Sikirić. U drugom dijelu programa publiku su trebali zabavljati naši gosti iz Offenbacha, rekao je Dizdar i otkrio na da su Tanac rekonstruirali na temelju sačuvanih zapisa.
– Koreografiju za Tanac smo napravili prema onome što je ostalo zapisano, pa možemo reći kako je riječ o izvornom plesu. Tako smo stari Zadarski tanac otplesali uz pjesmu »Lipšeg tanca neviđeh«. Tanac kreće s tzv. ćalukom, nakon čega izlaze djevojke, pa momci. Potom se hvatamo u kolo, pa plešemo u parovima, i nakon toga se ponovno vraćamo u kolo, objasnio je Dizdar dodavši kako je to prije svega ples u muško-ženskim parovima.
Nastupaju u svečanoj tradicionalnoj nošnji.
– Do sada smo izradili pet kompleta narodne nošenje, od pučke do svečane. U sve to smo uložili jako puno truda i vremena, a u suradnji s Narodnim muzejom Zadar i Jasenkom Lulić Štorić rekonstruirali smo zadarsku svečanu i pučku nošnju, gdje se u prvom redu ističe svečana Dilina haljina.
U Zadru zaboravili na folklor
– Posebnost našeg KUD-a se otkriva u tome što mi, u odnosu na ostale KUD-ove s područja Zadarske županije, izvodimo plesove s područja jadranske plesne zone, ali i kontinentalnog dijela Hrvatske. Iako se zovemo KUD, zapravo smo prije svega ansambl, zato što KUD-ovi uglavnom plešu plesove s određenog područja, objasnio je Dizdar i osvrnuo se na važnost očuvanja folklora.
– U Zadru je folklor dugo godina bio zaboravljen. S obzirom na to da svaki narod definira njegov jezik, kultura i običaji, odlučili smo 2014. pokrenuti naš KUD. Prijašnjih godina smo u svemu tome imali podršku Grada, no onda je uslijedila pandemija koja je ostavila traga na naše članove, pa se sad ponovno okupljamo. Još uvijek nemamo vlastiti prostor, a trenutačno održavamo probe u Kreativnoj dvorani u Kneževoj palači, međutim nekad nam je teško zbog ograničenog vremena korištenja prostora, kazao je Dizdar te zaključio kako se nadaju da će ponovno održavati redovito nastupe kao prijašnjih godina.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja