Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

16 C°

PJESME I PLESOVI

Članovi KUD-a Zadarski tanac družili se s članovima folklornog ansambla iz Offenbacha

Autor: Đurđa Baljak

18.05.2023. 18:04
Članovi KUD-a Zadarski tanac družili se s članovima folklornog ansambla iz Offenbacha

Foto: ARHIVA ZL



KUD Zadarski tanac pripremio je još jedan nastup na Narodnom trgu, ovog puta s folklornim ansamblom Dijaskorak iz Offenbacha. Na koncertu koji je u zadnji trenutak morao biti otkazan zbog kiše sugrađanima i posjetitelja su ovom prilikom htjeli predstaviti plesove i pjesme Dalmacije, Baranje, Korduna i Lukinić brda. Povodom toga nam je nešto više otkrio predsjednik KUD-a Zadarski tanac, Boris Dizdar.


– Posebno smo ponosni na naš projekt »Lijepa li si zemljo moja« kojim povezujemo domovinu s iseljenom Hrvatskom u pogledu tradicionalnih pjesama i plesova, pa su nam do sada gosti bili KUD-ovi iz Njemačke, Austrije, Švicarske, Italije, Australije, SAD-a i tako dalje, a s kojima smo održali niz zajedničkih nastupa. Ovog puta nam se pridružila folklorna skupina Dijaskorak iz Offenbacha. Naši ljudi koji žive u inozemstvu nekako više njeguju hrvatsku kulturu i običaje nego mi, kazao je kroz smijeh Dizdar, i rekao nešto više o programu.


Foto: ARHIVA ZL


Planirali bogati program


– Planirali smo izvesti četiri plesne koreografije, Zadarski i Silbanski tanac, te Splitsku i Trogirsku kvadrilju. Potom smo planirali pjevati nekoliko pjesama koje je pripremila naša glazbena voditeljica Matea Sikirić. U drugom dijelu programa publiku su trebali zabavljati naši gosti iz Offenbacha, rekao je Dizdar i otkrio na da su Tanac rekonstruirali na temelju sačuvanih zapisa.




– Koreografiju za Tanac smo napravili prema onome što je ostalo zapisano, pa možemo reći kako je riječ o izvornom plesu. Tako smo stari Zadarski tanac otplesali uz pjesmu »Lipšeg tanca neviđeh«. Tanac kreće s tzv. ćalukom, nakon čega izlaze djevojke, pa momci. Potom se hvatamo u kolo, pa plešemo u parovima, i nakon toga se ponovno vraćamo u kolo, objasnio je Dizdar dodavši kako je to prije svega ples u muško-ženskim parovima.


Nastupaju u svečanoj tradicionalnoj nošnji.


– Do sada smo izradili pet kompleta narodne nošenje, od pučke do svečane. U sve to smo uložili jako puno truda i vremena, a u suradnji s Narodnim muzejom Zadar i Jasenkom Lulić Štorić rekonstruirali smo zadarsku svečanu i pučku nošnju, gdje se u prvom redu ističe svečana Dilina haljina.


Folklorna skupina Dijaskorak iz Offenbacha, Foto: DIJASKORAK


U Zadru zaboravili na folklor


– Posebnost našeg KUD-a se otkriva u tome što mi, u odnosu na ostale KUD-ove s područja Zadarske županije, izvodimo plesove s područja jadranske plesne zone, ali i kontinentalnog dijela Hrvatske. Iako se zovemo KUD, zapravo smo prije svega ansambl, zato što KUD-ovi uglavnom plešu plesove s određenog područja, objasnio je Dizdar i osvrnuo se na važnost očuvanja folklora.


– U Zadru je folklor dugo godina bio zaboravljen. S obzirom na to da svaki narod definira njegov jezik, kultura i običaji, odlučili smo 2014. pokrenuti naš KUD. Prijašnjih godina smo u svemu tome imali podršku Grada, no onda je uslijedila pandemija koja je ostavila traga na naše članove, pa se sad ponovno okupljamo. Još uvijek nemamo vlastiti prostor, a trenutačno održavamo probe u Kreativnoj dvorani u Kneževoj palači, međutim nekad nam je teško zbog ograničenog vremena korištenja prostora, kazao je Dizdar te zaključio kako se nadaju da će ponovno održavati redovito nastupe kao prijašnjih godina.


Foto: JADRANKA DUNATOV