Sjećam se Bore Stankovića koji je kasnije igrao za Željezničar Beograd, a još kasnije bio dugogodišnji generalni tajnik FIBA-e, koji bi se onako masivan uklještio u reketu i odatle realizirao. Međutim, kada je uvedeno pravilo tri sekunde, završila je i karijera Stankovića i sličnih igrača
Bio sam izrazito mršav, ali sam prvo od desetoro djece moje majke koje je preživjelo. Nisam baš volio jesti i majka se bojala da ne bih dobio TBC, pa me je “na prevaru” upisala u vojnu školu
Isidoro Maršan (86) najstariji je zadarski košarkaš i živa povijest zadarskog sporta. Njegova priča nije samo priča vrhunskog sportaša, nego i svjedočenje o jednom vremenu u kojem košarka bila više od puke sportske igre. Maršan danas kaže da on nije najstariji živući košarkaš Zadra, nego da je to jednu godinu stariji Zizi Zaraušek koji danas živi u Ravenni. Zanimljivo je da je prije nekoliko dana, RTS u Zadru snimao dokumentarac pod radnim naslovom Najljepše stranice svjetske košarke. Tema dokumentarca su najpoznatiji košarkaši s ovih prostora, a o povijesti zadarske košarke upravo je govorio Isidoro Maršan.
– Moj prvi susret s košarkom bio je 1938. kada se u Zadru održavalo juniorsko gradsko prvenstvo. Na njemu su nastupale tadašnje zadarske škole Arbanasi, Voštarnica, Zavod za talijanski jezik, Convito Tomasseo. Ja sam sa svojih 13 godina zaigrao za Arbanase. Bio sam izrazito mršav, ali već tada visok. U svemu mi je pomogao tadašnji profesor gimnastike koji me je uputio u sport i tako sam završio na starom igralištu na Gilu, sjeća se Maršan prvih kontakata s košarkom.
Sudionik NOB-a
U to vrijeme Zadar je već bio poznato košarkaško središte. Imao je i reprezentativca Italije u košarci Uča Benevegniu, ali Isodoro Maršan kaže da je i on, kao i mnogi u košarku došao iz nogometa.
– Međutim, nisam bio dovoljno oštar i okretan, ali sam bio dobar atletičar. Morate znati da se tada, a i dug niz godina kasnije, košarka igrala na način da nije bilo šuteva iz daljine. Igralo se na dodavanje u reket i na realizaciju ispod koša. Sjećam se Bore Stankovića koji je kasnije igrao za Željezničar Beograd, a još kasnije bio dugogodišnji generalni tajnik FIBA-e, koji bi se onako masivan ukliještio u reketu i odatle realizirao. Međutim, kada je uvedeno pravilo tri sekunde, završila je i karijera Stankovića i sličnih igrača.
Zanimljivo je da je Isidoro Maršan sudionik Narodnooslobodilačkog rata. Kao partizan od kolovoza 1944. do kraja rata 1945. Sudjelovao je u završnim operacijama oslobađanja Jugoslavije, od Knina, Mostara, pa sve do Katarine ponad Rijeke, a kraj rata ga je dočekao u Ilirskoj Bistrici. Međutim, u partizane je dospio kao kadet talijanske vojne škole u Bolzanu.
– Bio sam izrazito mršav, ali sam prvo od desetoro djece moje majke koje je preživjelo. Nisam baš volio jesti i majka se bojala da ne bih dobio TBC, pa me je “na prevaru” upisala u tu vojnu školu. Međutim, ja sam joj rekao da ako moram u vojsku, da ću u mornaricu ili ću pobjeći, a ona mi je slagala da me vode u jedno mjesto pored Genove koje se slično zove kao Bolzano. Kada sam došao u brda blizu austrijske granice, već je bilo kasno, no dosta mi je pomogla moja sportska sprema.
Prekretnica u Beču
Već 1946. Maršan se pridružuje Zadru koji je tada djelovao kao sekcija istoimenog Fiskulturnog društva. Te godine Zadar je postao prvak Hrvatske, a drugi u Jugoslaviji, odmah iza Crvene zvezde. Zanimljivo da na tom prvenstvu nije mogla nastupiti Rijeka. Rijeka je bila najbolji košarkaška ekipa u zemlji, ali se tretirala kao momčad iz Italije. Već sljedeće godine, Rijeka je pokazala svoju kvalitetu i postala prvak države. Zadar je bio drugi, a Beograd treći.
– Sustav natjecanja je bio takav da su nastupali samo gradovi. Bilo je to vrijeme kad se nije, kao danas, na isti način gađalo prema košu. Neki su pucali s prsiju neki sa stomaka, a ja sam bio među prvima u svoje vrijeme koji je pucao kao i danas, preko glave. Pomoglo mi je i to što sam bio visok 194 cm, pa je vrlo brzo došao poziv za reprezentaciju bivše države.
Isidoro Maršan, kasnije glasoviti trener Enzo Sovitti i Tulio Rochlitzer pozvani su u Beograd na pripreme za Olimpijske igre u Londonu 1948. Međutim, tadašnji savez donio je odluku da se ne ide na Olimpijske igre pa su se igrači vratili u Zadar. Kasnije, Rochlitzer je otišao igrati u Beograd, a Maršan 1948. postaje kapetan i trener momčadi. U to doba organizira pionire i juniore kluba te prvi put susreće legendu košarke na ovim prostorima Giuseppea Pina Giergiu.
– U to vrijeme u Jazinama se puno igrao nogomet. Što više, bio je tada to jedini, nekako pravi momčadski sport u Zadru. Međutim, Pinov otac me je zamolio da mu “spasim” sina, rekavši da mu njegov nestašni sin jedan dan dođe s razbijenom rukom, jedan dan s modricom oko oka i da se boji da ga jedan dan ne ubiju. Tako sam ja njega zajedno sa skupinom od 18 djece u dobi od 11 do 14 godina koja su igrala nogomet u Jazinama, preveo u košarku. Bili su tu još moj brat Benito te Pinov brat Ante, Tičina, Krpina i drugi, nastavljao je najstariji zadarski košarkaš.
Ta 1948. nije samo bila poznata po rezoluciji Informbiroa. Te je godine Zadar u finalu državnog prvenstva i to baš u Zadru, u produžetku izgubio pola koša od Crvene zvezde što je dovelo do poznatih nereda i tučnjave. Od tad Zadar slavi kao izuzetno vruć teren u bivšoj Jugoslaviji. Iste 1948. godine, kaže Maršan, Zadra su čak “zaboravili” upisati u natjecanje u prvoj ligi pa su izbačeni iz natjecanja. Kasnije Zadar oscilira, upada u prvu ligu na turniru u Mariboru gdje igraju do 1953. kad su za klub zaigrala četiri juniora i to na turniru u Beču. Turnir u Beču bit će prekretnica u životu Isidora Maršana.
– Na tom turniru smo dobro igrali, pa su nam prije polaska za Jugoslaviju rekli da imamo dva sata za kupovinu darova. Moj brat Benito i Ante Đerđa su odlučili da se neće vratiti. Ja nisam mogao to sebi dopustiti, jer je moja majka ovisila od moje plaće. Uspio sam ih čak uvjeriti da ostanu, ali sam zakasnio na vlak. Kasnije su me napali da sam ja organizirao sve to, pa čak i da smo ukrali prtljagu Uče Pulanića. Amerikanci su nas kasnije smjestili u njihovu sigurnu kuću, a nakon 2-3 tjedna smo preko ruske okupacijske zone, avionom prebačeni u Linz. Iz Linza sam odlučio pobjeći baš u Bolzano gdje sam bio u vojnoj školi.
Odlazak u Australiju
Maršan konačno završava u izbjegličkom logoru južno od Rima. Jednog dana stiže mu pismo s ponudom za igranje košarke u Veneciji. Javlja se i klub iz mjesta Italo Gradisca, ali istovremeno stiže pismo s ponudom nekadašnjeg suigrača Tulia Rochlitzera za igranjem u mjestu Pavia. Nažalost, bili su to vrlo teški dani, budući da Maršan nije mogao dobiti posao jer nije imao talijansko državljanstvo iako je “de iure” rođen u Italiji. Klub mu je plaćao ručak, večeru i hotelsku sobu te 5.000 lira. Samo za doručak, Maršan je plaćao 3.000 lira mjesečno. Usput, obveza mu je bila treniranje četiriju klupskih selekcija, ali je 1954. momčad ispala iz prve lige. Tek kasnije, u Canutu Maršan postaje trener i kapetan momčadi. Situacija se popravlja, ali je 1958., ističe Maršan, igračima “udarilo u glavu” osvajanje trećeg mjesta u prvenstvu Italije iako su i Milano i Bologna bili bolji klubovi. U takvoj situaciji, Isidoro Maršan se 1959. odlučuje ma odlazak u Australiju. Dolaskom u Australiju u Melbourneu se također bavi košarkom, ali istovremeno počinje raditi kao soboslikar. Kasnije otvara vlastiti posao i proširuje ga na održavanje prostora, pa 1961. završava s košarkaškom karijerom. U Zadar se nakratko, vraća tek 1978. na sprovod svojoj majci. 1982. Maršan zajedno s Giuseppeom Pinom Giergiom organizira turneju KK Zadra po Australiji.
– Bila je to turneja za pamćenje. Ostvarili smo osam pobjeda u devet utakmica, a samo smo izgubili jedan koš od reprezentacije Australije. Još i danas pamtim s kojim oduševljenjem i nostalgijom prema rodnom kraju su nas dočekali naši ljudi u Australiji. Na svakoj našoj utakmici bilo je pet do osam tisuća gledatelja, a od tog broja bilo je 1.000 do 2.000 Hrvata – naglasio je Pino Giergia.
Za prijatelje Iži
Isidora Maršana prijatelji zovu Iži. Međutim, zanimljivo je da se u Australiji vodi kao Izidor Maršan, s imenom s kojim je pobjegao iz bivše Jugoslavije. Danas ispred njegovog prezimena, u hrvatskoj putovnici stoji izvorno ime Isidoro iz istog razloga kao i kod Giuseppea Giergie koji je zamijenio svoje ime Josip onim pod kojim je uveden u matične knjige. I danas Maršana i Giergiu veže prijateljstvo. Isidoro Maršan nije osnovao svoju obitelj, pa mu je, osobito u ove dane kasne jeseni svog života, Pinova obitelj na pomoći. Svog trenera sjećaju se i obilaze ga Mario Sterle i Đorđo Zrilić također proslavljena imena zadarske košarke.
– Naš Iži naučio nas je tehnički sve što se onda moglo naučiti u Europi. Bio je izuzetan pedagog i mi, njegovi pioniri od prije 55 godina, još uvijek ga posjećujemo. Košarka je nama bila prozor u svijet, dodir s ostalim kulturama i mentalitetima. Kada smo putovali vani, obišli smo sve značajne svjetske muzeje, a mnogi od nas i operne kuće. Osim mene, među ovih dvadesetak malih nogometaša bili su još Duško Kužet, Mario i Đani Sterle, Ivo Jakšić, Đuro Alavanja, Vele Čubrić i drugi. Košarku smo izabrali jer nam je ona davala velike mogućnosti za napredak i ispunjenje naših osobnosti, jer to je momčadski sport koji se najteže naučiti. Potrebno minimum pet godina da se savladaju bazične tehničke vještine – kaže Pino Giergia.
U početku jedna lopta
Tijekom godina izbivanja iz zemlje, Isidoro Maršan. Nikad nije zaboravio svoj klub. Redovito je kupovao hrvatske novine, zanimajući se za rezultate svog Zadra. Kada se vratio u Zadar, redovito je, sve do bolesti, pratio svaku utakmicu. O današnjoj košarci Isidoro Maršan kaže:
– Košarka koju sam ja počeo igrati i ova današnja razlikuju se u svjetlosnim godinama. U tim poslijeratnim godinama, klub je za sve svoje uzraste imao samo jednu loptu kojom se igralo. Drugu smo 1948. ukrali Beograđanima, a pokojnog doktora Nadu Zrilića poslali smo s njom u Zadar čak prije završetka turnira. Danas mi nije drago gledati i slušati prepucavanja posebice najboljih igrača. Ipak i onda i danas jedno je zajedničko. Momčad trebaju činiti dobro odabrani igrači koji moraju biti klapa i srcem igrati za svoj klub. Nama je sva sreća bila u tome što možemo poći na putovanje, ali onda i danas, za naš Zadar trebalo je i treba ostaviti srce na terenu.
najnovije
najčitanije
Nogomet
NJEMAČKI KLUB
Bayer u problemima s ozljedama, Alonso: Možda i ja zaigram
Nogomet
azijska liga prvaka
Pobjeda Al Nassra, dva gola Ronalda, Brozović nastupio
Svijet
AMERIČKI PREDSJEDNIK
Uoči odlaska iz Bijele kuće, Biden posljednji put pomilovao purice
Hrvatska
razgovor
Plenković razgovarao s Trumpom o bilateralnim odnosima i Ukrajini
Hrvatska
PREMIJER
Plenković: Ne postoje nikakvi ‘tajni letovi’, radi se o provedbi Dublinskog režima
Zadarski prsten
odzvonilo neodgovornima
Kamere i kazne s ciljem zaštite prirode u Vrsima
Zadar
sastanak s načelnicima
Ministar Erlić otkrio: Zadar dobiva olimpijski bazen, Pag novu školu, Molat sveučilišni centar
Županija
lijepa priča
Dr. Knežević Nizozemsku zamijenila Kukljicom. U trajektu obnavlja snagu za posao otočne liječnice
Košarka
U SVOM STILU
Pogledajte kako se Joško Jeličić narugao košarkašima nakon velikog debakla: ‘Pitam za strica iz Neorića’
Zadarski prsten
viceprvak svijeta