Raspravljalo se o usklađivanju struke turističkih vodiča u vrijeme ulaska Republike Hrvatske u punopravno članstvo EU. Antea Glumac Bribir, predsjednica ZDTVH-e istaknula je značaj udruživanja hrvatskih tuističkih vodiča u europsku federaciju FEG, koja je osnovana 1986. godine u Parizu
“Mali veleposlanici”, članovi Zajednice društava turističkih vodiča Hrvatske oduševljeni su trodnevnom posjetom Zadra i njegove županije u organizaciji zadarske Udruge turističkih vodiča Donat. Naime, ovo je bio treći susret po redu hrvatskih turističkih vodiča. Nakon, Dubrovnika i Trogira, na red je došao i Zadar. U oba dosadašnja grada susret je trajao dva dana, dok je u Zadru trajao dan više. Bio je to puno bogatiji program u kojem je ostvaren i jednodnevni izlet naziva “Od Aenone do Skradone”. Upravo je zadarskoj udruzi Donat pripala čast da organiziraju trodnevni susret. Razlog tome je u činjenici da je udruga Donat pokretač osnivanja Zajednice društava turističkih vodiča Hrvatske, kao i Zajednice za interpretaciju kulturne baštine Hrvatske pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, odnosno Odsjeku za turizam.
Vodiči koji su doživjeli Zadar i njegovu županiju u potpunosti se slažu da je organizacija bila savršena. Profesionalizam iznad svega, nigdje se nije kasnilo ni minute. Bilo je to nezaboravan doživljaj, rijetko viđeno raspoloženje u ovo prohladno vrijeme. Polugodišnja skupština održana u prostorijama ninske Barokne kuće bila je plodonosna. Raspravljalo se o usklađivanju struke turističkih vodiča u vrijeme ulaska Republike Hrvatske u punopravno članstvo EU. Također, Antea Glumac Bribir, predsjednica ZDTVH-e istaknula je značaj udruživanja hrvatskih tuističkih vodiča u europsku federaciju FEG, koja je osnovana 1986. godine u Parizu.
Fegov kodeks turističkog vođenja
U novo članstvo ZDTVH-e primljeni su Udruge Međumurije malo i UTV Rovinj. O osmišljavanju načina poreznih olakšica zborio je dopredsjednik krovne udruge, Darko Mrkonjić. Predsjednica dubrovačke udruge, Marina Krstičević, nazočne je upoznala sa Fegovim kodeksom koji uključuje praksu turističkog vođenja te osigurava visok nivo profesionalizma i vrijednosti koje vodiči nude svojim klijentima. Odnosno, treba što više proraditi na zaštiti ugleda turizma u Hrvatskoj, maksimalno se trudeći da se grupe koje vodimo odnose s poštovanjem prema okolini, biljnom i životinjskom svijetu, znamenitostima i spomenicima, kao i lokalnim običajima i ostalim osjetljivim pitanjima. Također, bilo je riječi o razvijanju kulturnog turizma, na način da svaka udruga proradi na županijskom osnivanju Odjela za kulturni turizam.
Nenad Marčina, predsjednik zadarske Udruge Donat, ujedno i pokretač ZDTVH-e, govorio jer o proceduri ulaska Udruge Donat u članstvo Vijeća Turističke zajednice Grada Zadra, kao što je to za sada uspjelo Splićanima, Trogiranima i Riječanima. Zborilo se i o oktivnostima zadarske udruge. S geslom Udruge Donat „Znanja nikad dosta” Zadrani stalno surađuju sa sveučilišnim autoritetima i ravnateljima muzeja, a najviše im u tome pomažu profesori Zdenko Brusić, Radomir Jurić, Mato Ilkić, Vinko Bakija, ravnatelji muzeja Ivo Fadić i Renata Peroš, te mons. Pavao Kero i benediktinke Svete Marije. Naime, uselivši se u društveni prostor dobivenog na korištenje od strane Grada Zadra, 16. prosinca prošle godine, pokrenuli su zadarski vodiči razne edukativne javne tribine u nastojanju da i građani sudjeluju u kreiranju kulturno-turističkog života i povijesne baštine Grada Zadra i njegove Županije. Tribine na kojima su predavači bili eminentne osobe odjeknule su snažno, a tome su pridonijele i zanimljive teme s naslovima: Priprema za turističku predsezonu, Zadar je snažan onoliko koliko je snažna njegova Županija, Kvaliteta a ne cijena, Upoznajte svoj zavičaj, Valorizacija pomorske zbirke….
Fuzija u muzeju
S geslom „Zadrani turisti u svom gradu” organiziraju i dva puta godišnje besplatno razgledavanje stare gradske jezgre za sve zainteresirane građane. Ove godine od dviju kulturnih institucija, Muzeja antičkog stakla i Narodnog muzeja Zadrani bili su predloženi za godišnju nagradu Grba Grada Zadra.
Domaćini, Marija Dejanović, direktorica Turističke zajednice Grada Nina, Vanja Čvrljak, direktor Turističke zajednica Grada Benkovca, te Ivica Eškinja, direktor Turističke zajednice Grada Biograda bili su na visini zadatka. No, iako je bila objektivno spriječena, obol ovom susretu dala je i Danijela Vulin, direktorica Turističke zajednice Općine Pakoštane. Svi su oni raznoraznim iznenađenjima na terenu pridonijeli da susret turističkih vodiča postane još više zanimljivijim.
Prof. dr. sc. Zdenko Brusić, počasni član HAD-u i voditelj tima podvodnih arheologa na Zadarskom sveučilištu zanimljivim i lepršavim stilom upoznao je turističke vodiče sa bogatim arheološkim nalazima, sa životom Liburna i Rimljana sa njihovim specifičnostima na području Zadra, Benkovca, Asserije, Bribirske glavice, Bribira, Skradina, Vrane, Pakoštana i Biograda. Još jednom se u praksi utvrđivalo znanje prapovijesti i pisane duge arheološke povijesti kojega su turistički vodiči apsolvirali na svojim sveučilištima pri dobivanju certifikata za turističkog vodiča. Također, bili su u posjetu i Muzeju antičkog stakla, nazočili fuziji stakla, zavirili u svaki kutak palače Cosmacendi i njenom dograđenom djelu. Profesor Radomir Jurić upoznao je nazočne vodiče sa muzejskom građom u zadarskom Arheološkom muzeju, koji posjeduje preko 100.000 arheoloških predmeta, te poslije Splitskog muzeja druga je po starosti muzejska ustanova na području Lijepe naše. Prof. Jurić istaknuo je statistički podatak – da je ipak najteže položiti stručni ispit za turističkog vodiča na Zadarskom sveučilištu, te da je ponosan na tu činjenicu.
Zadarski vodiči su nadodali da je to i logično jer razgled stare gradske jezgre Šibenika, Splita i Dubrovnika traje maksimalno dva sata, dok za razgled Zadra, grada starijeg od vječnog Rima, trebna dvostruko više, četiri sata. Zadrani su zbog te činjenice ponosni, ali pitaju se kakav itinerar napraviti da razgled stare gradske jezgre traje dva i pol sata i da se u tih 150 minuta povežu povijesne niti Zadra, Grada starijeg od vječnog Rima.
Časno zvanje
Hrvatski vodiči imali su poseban tretman na nedjeljnoj misi u Katedrali. Mons. Ivica Mustać, generalni vikar Zadarske nadbiskupije, srdačno je na samom početku svete mise pozdravio vodiče, te „male veleposlanike”, istaknuvši važnu ulogu koju turistički vodiči imaju u interpretaciji kulturne i sakralne baštine baveći se tim polivaletnim, časnim zvanjem. Međutim, svečanu misu pratili su iz prvih klupa među vjernicima, premda im je mons. Mustać rezervirao počasna gotička korska sjedala, upravo ona što ih je izradio mletački drvorezbar Matej Moronzon u prvoj polovici 15. stoljeća.
Mr. sc. Marija Dejanović, direktorica Turističke zajednice Grada Nina i ujedno iskusni turistički vodič upoznala je svoje kolege sa bogatom povijesno-kulturnom baštinom, prvim kraljevskim gradom, gradom Ninom, sa crkvom Svetog Križa, često nazivanom najmanjom katedralom na svijetu, Muzejom ninskih starina, solanama, Rimskim hramom, Kraljičinom plažom i ostalima ninskim specifičnostima, poput bogate flore i faune. Prof. Marin Čurković, kustos Benkovačkog muzeja upoznao je nazočne sa povijesno-kulturnom građom grada Benkovca i njegove okolice, te sa rimskom Asserijom, na kojem lokalitetu iznenađennja nije nedostajalo.
Na licu mjesta doživjela se povijest. Turističke vodiče dočekali su kršni momci, obučeni u odoru rimskog vojnika, i to one najbolje kvalitete, proizvodeno u njemačkom Solingenu, svjetskoj poznatoj tvornici čelika. Na poljoprivrednom imanju obitelji Bože Bačića u Podgrađu na površini 18 ha visokokvalitetnih vinskih kultivara doživio se ugođaj topline, rasplamsana vatra, uživalo se u šampionskom crnjaku i u domaćim delicijama.
– Dobro došli u središte Jadrana, u hrvatski kraljevski grad Biograd koji vas prihvaća svim svojim srcem i nudi ugodne trenutke odmora u zadivljujućoj prirodi i ugodnoj klimi, istaknuo je na dočeku turističkih vodiča u Zavičajnom muzeju Biograd direktor TZ grada Biograda, Ivica Eškinja. Svoja iskustva, poput okruglog stola, u nedostatku vremena turistički vodiči razmjenjivali su tijekom vožnje u autobusu. U zadarskoj Gradskoj loži je Renata Peroš, ravnateljica Narodnog muzeja za vodiče pripremila trideset umjetničkih kalendara bisera Zadarske županije, sa motivima svečanih narodnih nošnji, autora poznatog svjetskog fotografa Stefana Lupina. U ninskoj konobi Branimir uživalo se u domaćim delicijama. Također, u nezaboravnom sjećanju ostala je i svečena večara s bogatim menijem u murvičkom restoranu Fortuna popraćena glazbom i pjesmom zadarskih glazbennika Pere i Marija. I na kraju, uz konzumaciju slastica i pozdravno putno piće u Udruzi turističkih vodiča Donat, zadarske kolege zaželjeli su turističkim vodičima Hrvatske sretan put do ponovnog viđenja u mjesecu veljači iduće godine na Godišnjoj skupštini ZDTVH u Osijeku.
najnovije
najčitanije
Zadarski prsten
projekt inkluzije
Županija je osigurala stručnu podršku za 95 učenika s teškoćama
Zadarski prsten
važnost tradicije
Nezaboravan prosinac za sve generacije uz Advent u Bibinjama
Županija
lijepa priča
Dr. Knežević Nizozemsku zamijenila Kukljicom. U trajektu obnavlja snagu za posao otočne liječnice
Zadarski prsten
viceprvak svijeta
Podgradinjanin Leo Žuža uči, radi te osvaja jiu-jitsu svijet
Zadarski prsten
prečka Radost druženja
Prihod od koncerta klape »Sv. Juraj« donirat će udruzi Svjetlo
Crna Kronika
strava u slavoniji
Nasred ulice izboden muškarac, preminuo u bolnici
Županija
kupnja
I ovu nedjelju otvoren određen broj trgovina u Zadru i županiji, donosimo popis
Zadar
glazbena diva
[FOTO] Doris Dragović napravila pravi spektakl na Višnjiku
Zadar
U OBJEKTIVU
MODNA ANALIZA Gradske ulice i ove su subote bile pune odličnih street style komada
Zadar
OBAVIJEST HEP-A