Foto: Filip Brala/UNIZD
Gotovo godinu i pol nakon početne konferencije projekta »Sveučilišna znanstveno-nastavna infrastruktura za 21. stoljeće«, čiji je rezultat obnovljena zgrada stare Tehničke škola na Poluotoku, napokon se skidaju skele s fasade koja gleda na ulice Stratico, Bartola Kašića i Šime Vitasovića te će ova secesijska ljepotica konačno zasjati u svom punom sjaju.
Po završetku radova na ovoj zgradi grad Zadar dobit će još jednu dodatnu vrijednost. Naime, svjesni smo činjenice koliko je važno da se Zadar razvija i profilira kao sveučilišni grad, što je u konačnici omogućeno upravo europskim sredstvima.
Impresivan ulaz u grad
Ovim zahvatom napokon se zaokružuje impresivan ulaz u grad, od Bedema zadarskih pobuna, Muzeja antičkog stakla, Poljane Šime Budinića i Petra Zoranića do Providurove i Kneževe palače.
Grad Zadar posebnu pozornost posvećuje ulaganju u znanje i mlade, podizanje kreativnosti i izvrsnosti te je upravo stoga svojedobno spremno dočekana mogućnost financiranja ovog projekta kroz ITU mehanizam čime su se stvorili preduvjeti da nove generacije u Zadru planiraju svoju budućnost.
Useljenjem profesora i studenata u ove prostorije do početka iduće akademske godine Sveučilište u Zadru napravit će još dodatni značajan korak u profiliranju u suvremeno međunarodno sveučilište, generator znanja i pokretač brojnih inovativnih procesa u službi znanosti.
Prilikom rekonstrukcije zgrada je ostala u postojećim gabaritima, no zbog prenamjene prostora unutarnji pregradni zidovi su srušeni kako bi se formirala nova prostorna cjelina.
S obzirom da se radi o povijesnoj secesijskoj zgradi radovi su odrađivani uz strogo poštivanje konzervatorskih uvjeta koji su uključivali rekonstrukciju pročelja s pripadajućim dekorima koji su ukrašavali izvornu zgradu iz 1909. godine izgrađenu prema projektu Enea Nikolicha.
Netom pred skidanje zaštitnih skela prostorije je obišla rektorica Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Dijana Vican nakon čega nam je kroz nekoliko pitanja i odgovora još jednom približila cijelu priču oko rekonstrukcije zgrade te njezinog konačnog stavljanja u službu ove akademske ustanove.
Veliki izazov
Rekonstrukcija i sanacija zgrade stare Tehničke škole još jedan je u nizu projekata koji se financira u okviru ITU mehanizma. Prije godinu i pol potpisan je ugovor o rekonstrukciji i radovima na zgradi. Što je do sada odrađeno i što još treba odraditi? Prema vašim procjenama kada bi svi radovi, kako vanjski, tako i oni unutarnji, trebali biti okončani?
– Sveučilište u Zadru se natjecalo i potpisalo ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava u sklopu Poziva na dostavu projektnih prijedloga »ITU – Revitalizacija brownfield lokacija Urbanog područja Zadar« u sklopu Operativnog programa »Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.«
Sukladno dinamici provedbe projekta proveden je postupak javne nabave za izvođenje radova na konstruktivnoj obnovi stare Tehničke škole. Postupak je uspješno proveden te je u listopadu 2021. godine tvrtka Strabag započela sa sanacijom i rekonstrukcijom stare Tehničke škole. Kako smo i očekivali, suočili smo se s velikom i sveobuhvatnom sanacijom koja podrazumijeva kompleksne i nestandardne zahvate na građevini.
Riječ je o objektu koji je sagrađen 1909. godine i od tada, osim redovnog održavanja, nikada nije napravljena temeljita obnova. Pristupili smo sanaciji odgovorno i odlučno kako bismo posao obavili na visini zadatka.
Iako je projekt sam po sebi predstavljao veliki izazov, zahvaljujući sinergiji i posvećenosti svih sudionika u projektu, problemi su se otklanjali vrlo uspješno u skladu s pravilima struke apsolutno poštujući sve konzervatorske uvjete.
Danas smo na samom kraju projekta. Završeni su svi unutarnji radovi: građevinski, obrtnički i instalaterski. Završena je fasada u dvorištu i na istočnoj strani objekta. Potrebno je završiti fasaderske radove na južnom i zapadnom pročelju te urediti okoliš. Možemo, uz minimalnu dozu opreza, reći da će radovi biti završeni u svibnju.
Kada bi zgrada trebala biti useljiva, postoje li neki rokovi ?
– Nemamo definiran rok useljenja, ali Sveučilište čini sve kako bi to bilo početkom akademske godine te vjerujemo kako ćemo u tom objektu već na jesen vidjeti studente.
Radionički dio kompleksa
Što je s dijelom koji se nekada koristio za radionice? Taj aneks zgrade nije bio obuhvaćen prvobitnim projektom.
– Radionički dio inicijalno nije bio u nadležnosti Sveučilišta već Zadarske županije. Samim time nismo bili u mogućnosti obuhvatiti i taj dio kompleksa prilikom izrade projektno-tehničke dokumentacije i uvrstiti u projektnu prijavu kojom je obuhvaćen secesijski dio zgrade. Zadarska županija je taj drugi dio graditeljskog sklopa dodijelila Sveučilištu u srpnju 2021. godine kada je projekt obnove secesijske zgrade već bio u provedbi.
Trenutačno radimo na pripremi inicijalne tehničke dokumentacije za radionički dio kompleksa kao i na identificiranju mogućnosti financiranja iz EU fondova.
Kolika je ukupna vrijednost projekta i koji je njegov cilj, odnosno što Sveučilište dobiva s ovim prostorom te kakvu korist će imati zajednica, Sveučilište i grad Zadar u cjelini?
– Ukupna vrijednost projekta je 34.348.000,00 kuna, odnosno 4.558.763,00 eura. Sveučilište ovim projektom ostvaruje mogućnost rasterećenja zgrade Starog kampusa na rivi u kojoj je smješten najveći broj studijskih odjela humanističkih i društvenih znanosti koji nemaju zadovoljene prostorne uvjete.
Prema sadašnjem planu, u obnovljenu zgradu preselit će se odjeli za psihologiju, sociologiju, lingvistiku te etnologiju i antropologiju. Preseljenjem navedena četiri odjela na brownfield lokaciju stare zgrade Tehničke škole, koja će za potrebe izvođenja nastavne i znanstvenoistraživačke aktivnosti navedenih odjela biti opremljena namještajem, nastavnim pomagalima, informatičkom opremom i softverskim rješenjima, postići će se osuvremenjivanje rada studenata, akademskog i ostalog osoblja Sveučilišta.
Osim unaprjeđenja uvjeta rada Sveučilišta, važno je spomenuti kako se ovim projektom riješilo pitanje dugogodišnje zapuštenosti ovog objekta i degradacije urbanog okoliša na ulazu u povijesnu jezgru Zadra.
Opsežnim i sveobuhvatnim građevinskim zahvatima, postojeća brownfield lokacija koja se nalazi unutar zaštićene kulturno-povijesne cjeline Grada Zadra zbog svog lošeg stanja predstavljala je neposrednu opasnost za prolaznike te zapuštenim izgledom narušavala estetiku stare gradske jezgre.
Ustrajnošću i dobrom suradnjom s Gradom i svim relevantnim dionicima uspjeli smo to stanje promijeniti i željno iščekujemo da ulaz u jezgru grada Zadra zabljesne novim sjajem.
najnovije
najčitanije
Svijet
NEVRIJEME
Eiffelov toranj zatvoren dok obilan snijeg remeti promet u Njemačkoj i Francuskoj
Ostalo
zabava za pamćenje
Unlock Rab 2025. – savršeni spoj vrhunskog znanja i odlične zabave
Hrvatska
bivši ministar
Beroš uputio zahtjev za aktivacijom i istodobnim zamrzavanjem saborskog mandata
Zadar & Županija
PREDAVANJE
Kvaliteta života u Zadru jako pala! Evo koji je najbolji, a koji najgori gradski kvart…
Zadar
ADVENT POČINJE
U nedjelju otvaranje ovogodišnjeg Adventa u Zadru, evo što vas čeka
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja