ponedjeljak, 25. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

10 C°

PROJEKT ANR MONACORALE

Svjetski znanstvenici proučavaju redovničke komplekse na Jadranu

Autor: Vanja Mirčeta

17.04.2023. 18:17
Svjetski znanstvenici proučavaju redovničke komplekse na Jadranu

Foto: Luka Jeličić



U okviru znanstvenog projekta ANR MONACORALE – History and Archaelogy of Monasteries and Ecclesiastical sites in the Eastern Adriatic (4. do 12. st.) u suradnji Ecole francaise de Rome, Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru i UMR Chrono-Environnement Université de Franche-Comte, UMR ARTEHIS, UMR HISOMA te UMR Orient et Mediterranée, u razdoblju od 17. do 21. travnja 2023. godine na Sveučilištu u Zadru održava se doktorska radionica na temu “Live, Pray and Die in an Insular and Coastal Environment between 4. and 12. Century.”


Na pola puta


Morana Čaušević-Bully, docentica za arheologiju i povijest umjetnosti antike i kasnog srednjeg vijeka Sveučilišta Franche-Comte iz Bensancona u Francuskoj ujedno je i jedna od voditeljica znanstvenog programa koji se zove ANR MONACORALE (MONAsteriorum CORpus Adriaticorum et Locorum Ecclesiasticorum).


– Radi se o programu Francuske znanstvene agencije koja jako uspješno surađuje s nekoliko institucija u Hrvatskoj, a posebno s Odjelom za arheologiju Sveučilišta u Zadru. U okviru tog programa bavi se pitanjem pojave crkvenih sklopova i njihovih karakteristika te eventualno njihove interpretacije u ponekim slučajevima, kao primjerice, redovničkih sklopova.




Dakle, pitanje pojave redovništva na Jadranu u sklopu tih crkvenih kompleksa tema je ove doktorske radionice. Taj program je započeo 2020. godine, trenutno smo na pola puta njegovog provođenja, a traje do početka 2025. godine, istaknula je na jučerašnjem otvorenju radionice, Čaušević-Bully te dodala kako je to bila prilika da se upravo sada organizira ova doktorska radionica i to baš u Zadru.


– Cilj radionice je s jedne strane predstaviti prve rezultate našeg programa koji se provodi na čitavoj dužini istočne obale Jadrana, ali isto tako i dati priliku doktorandima da s već potvrđenim stručnjacima i znanstvenicima i oni prezentiraju svoje radove, odnosno doktorate, kako svojim kolegama, tako i profesorima koji su došli iz različitih institucija i zemalja, iz Hrvatske, Italije i Francuske, istaknula je Čaušević-Bully.


Suradnja s Francuskom školom


U okviru ove doktorske radionice, koja na Sveučilištu u Zadru traje do petka, 21. travnja naglasak će biti stavljen na razmjenu ideja, metodoloških pristupa, drugačijih interpretacija te otvorenog konstruktivnog dijaloga između profesora i studenata.


– Sam program vode četiri institucije, Francuska škola u Rimu (Ecole francaise de Rome) i tri istraživačka zavoda iz Francuske, Chrono-environnement, ARTEHIS i HISOMA. S hrvatske strane glavni partneri su nam Odsjek za arheologiju Sveučilišta u Zadru, ali isto tako Muzej u Puli, Muzej hrvatskih arheoloških spomenika (MHAS) te Sveučilište u Zagrebu. Samu radionicu organizirale su sve navedene institucije kojima se pridružio i četvrti istraživački zavod Orient et Mediterranee, pojasnila je Čaušević-Bully.


Josip Faričić, prorektor Sveučilišta u Zadru ukazao je na činjenicu kako Sveučilište u Zadru već dugi niz godina ima kvalitetnu suradnju s Ecole francaise de Rome, odnosno s Francuskom školom koja je jedna vrsta akademske institucije sa sjedištem u Rimu u prvom redu posvećena istraživanju arheološke baštine.


Internacionalizacija


– Preko naših arheologa i povjesničara, već dugo surađujemo s tom školom, a ovo danas je konkretna prigoda doktorske škole koju pohađaju studenti različitih doktorskih studija, a usmjerena je na proučavanje otočnog i obalnog dijela Jadrana u razdoblju od 4. do 12. st, da se predstavi i drugim institucijama uključenima u ovaj program. Na radionici će se uglavnom razmatrati materijalna i duhovna baština koju proučavaju arheolozi i povjesničari.


Te doktorske škole su jedan gotovo uobičajeni format na doktorskim studijima više sveučilišta kako bi došlo do razmjene ideja, metodologija i novih spoznaja, kako bi se i studenti doktorskih studija aktivnije uključili u svijet znanosti i poslušali izlaganja uvaženih profesora, ali i sami participirali s nekakvim preliminarnim rezultatima svojih istraživanja, osobito onih koja provode u sklopu priprema svojih disertacija, naglasio je Faričić.


Doktorske radionice ovakvog tipa, pridonose internacionalizaciji Sveučilišta u Zadru koje je s pravom dio europskog istraživačkog i visoko-školskog prostora. Ovakve aktivnosti svakako doprinose kako vidljivosti, tako i prepoznatljivosti, odnosno relevantnosti zadarske akademske zajednice.