Utorak, 26. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

9 C°

Baumgartner probio zvučni zid i oborio 3 svjetska rekorda

Autor: Z L

15.10.2012. 22:00
Baumgartner probio zvučni zid i oborio 3 svjetska rekorda

Foto: FAH



Osim što je postao prvi čovjek koji je skočio s najviše nadmorske visine od 39,045 metara i postigao najveću brzinu u slobodnom padu od 1,342 kilometra na sat ili 1,24 maha, taj 43-godišnji pustolov ostvario je i najdulji slobodan pad od 36,529 metara


Austrijski avanturist Felix Baumgartner (43) u nedjelju je uspješno izveo povijesni pothvat – skok “s ruba svemira”, odnosno s visine od čak 39 kilometara, i time oborio rekorde u skoku najveće visine.
Također je oborio rekord u najvišem letu balonom s ljudskom posadom, ali nije uspio srušiti rekord u najduljem slobodnom padu jer je otvorio padobran nakon četiri minute i 20 sekundi.
Sletio je nešto istočnije od Roswella u Novom Meksiku. Povratak na Zemlju trajao je ukupno deset minuta.
Baumgartner se do potrebne visine uspeo u kapsuli pričvršćenoj na ogromni helijski balon. Uspon do stratosfere trajao je nešto manje od dva i pol sata.
Skok gledalo 8 milijuna ljudi
Skok je izravno prenosila mrežna stranica www.redbullstratos.com, putem 35 kamera na tlu i u zraku, a neke od njih bile su pričvršćene za Baumgartnerovo odijelo.
Rekord u ovoj vrsti skakanja držao je dosad Joseph Kittinger, umirovljeni pukovnik američkog zrakoplovstva koji je 16. kolovoza 1960. godine skočio s visine od 31.300 metara. Kittinger, danas osamdesettrogodišnjak, bio je član ekipe Red Bull Stratosa i iz kontrole misije je pratio i bodrio Baumgartnera. Njemu i dalje ostaje rekord u najduljem slobodnom padu.
Baumgartner (43) zvučni zid je probio nakon nekoliko desetaka sekundi nakon što se otisnuo prema Zemlji.
– Baumagartner je postigao najveću brzinu od preko 1100 kilometara na sat (neslužbeno 1137 km/h), rekla je Sarah Anderson, glasnogovornica misije Red Bull Stratos.
“Katkada morate otići jako visoko kako bi shvatili koliko smo mali”, rekao je Baumgartner prije no što se iz kapsule bacio u prazninu.
Na YouTube-u njegov je skok pratilo više od sedam milijuna korisnika.
Pripreme trajale 5 godina
Baumgartner je oborio tri utvrđena svjetska rekorda prema preliminarnim rezultatima, koje je nekoliko sati nakon tog nadzvučnog skoka, u Roswellu, na konferenciji za novinare objavio član Međunarodnog aeronautičkog saveza (FAI) Brian Utley.
Osim što je postao prvi čovjek koji je skočio s najviše nadmorske visine od 39,045 metara i postigao najveću brzinu u slobodnom padu od 1,342 kilometra na sat ili 1,24 maha, taj 43-godišnji pustolov ostvario je i najdulji slobodan pad od 36,529 metara.
Baumgartner se za ovaj pothvat pripremao pet godina. Nakon povijesnog skoka, koji je preko interneta pratilo više od osam milijuna ljudi, Baumgartner je rekao kako nije osjetio da je probio zvučni zid ali je osjećao veliki pritisak.
Prije toga Baumgartner je dvaput pokušao skočiti s ruba svemira, ali je to bilo odgođeno zbog vremenskih neprilika. I ovog puta imao je poteškoća jer mu nije radilo grijanje vizira koji se zbog toga maglio.
Baumgartner je zvučni zid probio na 65. obljetnicu prvog probijanja zvučnog zida raketnim zrakoplovom, što je 14. listopada 1947. izveo američki pilot Chuck Yeager.