Nedjelja, 15. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

2 C°

sv. filip i jakov

Večeras premijera plesne predstave Kap na dlanu

Autor: N.L.

22.08.2023. 09:27
Večeras premijera plesne predstave Kap na dlanu

Foto: DKC Kino



Umjetnička organizacija Irida poziva na premijeru plesne predstave Kap na dlanu koja će se održati u večeras s početkom u 20:30 sati u DKC-u Kino u Sv. Filipu i Jakovu. Kap na dlanu je cjelovečernja predstava suvremenog plesa koja se originalno izvodi u poluotvorenoj špilji Izvor pećina pored mjesta Vrana, a adaptirana je i za izvedbe u kazališnim i galerijskim prostorima.


Predstava interpretira mitološke priče i narodne običaje vezane uz vodu, s vrlo jasnom porukom: očuvanje vode kao elementa života koji je dragocjen, a nekima nažalost ograničen ili potpuno nedostupan. Plesačice utjelovljuju esencije nimfi, čuvarica vode prekrivene velom pod kojim se ocrtavaju skulpture njihovih tijela na prijelazu između mističnog i ovozemaljskog svijeta.


Na izvoru čije plavetnilo prožima onoga koji mu se približi, započinje ritual nad vodom koji pročišćava, mijenja, slama i ponovno objedinjuje. Iz vrela mrmori, tek šapat se nazire. Prporuše, štrige i rusalke šuškaju pod velom prošlosti i tek krhotine otkrivaju o tajnama vode.




Djelo je inspirirano izvorom, onog koji nosimo duboko u sebi a stariji je od nas samih. Voda je ta koja nas spaja, kruži u nama i oko nas od pamtivijeka, utkana u kretanje, ponašanje i izraz tijela.


Mjesto je susreta, oaza ovozemaljskim i mitološkim bićima, kruži u čovjeku, prolazi zemljom, povezuje, obnavlja, pokreće, iscjeljuje, rađa novi život, provlači se kroz priče i pjesme, teče, preokreće i stvara pokret. V


oda je spona između čovjeka i života, prostor sjećanja i stvaranja. U njoj nastaje život i uz nju raste, izvorište je našeg nasljeđa u prošlom, sadašnjem i budućem vremenu.


Kap na dlanu (2021. – 2023.) je trogodišnji interdisciplinarni projekt Umjetničke organizacije Irida na temu vode. Kroz sintezu glazbene, vizualne i suvremene plesne umjetnosti interpretira i promovira lokalnu kulturnu i prirodnu baštinu s područja Zadarske županije.


Za izvedbu i koreografiju zadužene su Anđela Bugarija, Kristina Lisica, Lucija Mikas, za glazbu Ivar Roban Križić, za dramaturšku podršku i scenski pokret Isolte Avila, tehničar za svjetlo i zvuk je Leon Barčić, za svjetlosnu instalaciju zadužen je Zoran Maksan, dok su autorice i ko-autorice projekta Lucija Mikas i Anđela Bugarija.


Ulaz je slobodan.